By 

12 miesiąc życia dziecka


Minął pierwszy rok. 12 miesiąc życia dziecka. Rok. Uwierzycie?! ROK! Taki krok milowy w moim i Żabka życiu. Niesamowite jak czas zaczyna zasuwać, gdy na świat przychodzi nasz potomek. Dzisiaj jestem kłębkiem emocji, ale pozwolicie, że do tej emocjonalnej strony pierwszego roku powrócę po weekendzie, a dzisiaj „suche” podsumowanie – wiecie, przyjęcie urodzinowe dla roczniaka samo się nie przygotuje!

Powiem Wam, że Żabek chyba sobie wziął za punkt honoru, by co roku w nocy z 11 na 12 grudnia nie dawać mi spać – jak nie poród to ząbkowanie!

Ale mama to wciąż nie powiesz!

Po swojemu gada dużo. Zmienia intonację, czasami nawet można usłyszeć pretensję w głosie. Więc może i dobrze, że z konkretów to tylko „tata” – zawsze mogę powiedzieć Szanownemu Małżonkowi, że to jego wyznaczył do przewijania/ karmienia/ kąpania/ usypiania…

Co tam w paszczy piszczy?

Wylazły te nieszczęsne dolne czwórki, które do tej pory uzyskały u nas miano najbardziej upierdliwych zębów. Zaraz po nich miałam jedną spokojną noc i spuchły trójki. Jak i one wylezą to zostaną nam jedynie 5-tki. Więc czekam z niecierpliwością by ten zębowy koszmar się skończył.

Mobilność.

Poprzednim razem pisałam o pierwszych 3 samodzielnych krokach. Dzisiaj już mogę śmiało stwierdzić, że CHODZI. Wciąż jeszcze się nie „wypionizował” jak należy, ale chodzi. Ostrożnie, skupiony, z rękoma wyciągniętymi na boki. Chyba, że ma cel, np. w postaci pilota do telewizora – wtedy to na łeb na szyję!

Sen.

Cały czas nie ma problemu z przesypianiem całych nocy, pod warunkiem, że nie ząbkuje lub się czegoś nie przestraszy. W ciągu dnia przestawił się na jedną, konkretną drzemkę, która zazwyczaj trwa 2 godziny, ale w zależności od pogody/humoru/zębów/porannej pobudki oscyluje między godziną, a trzema. Chodzi spać ok 19-20, zasypia samodzielnie po przeczytaniu bajki na dobranoc. Wstaje między 8, a 9:30.

Dieta.

Jada głównie gotowane warzywa z klopsikami mięsnymi. Dwie porcje mleka w ciągu dnia. Na kolację kaszka. Na śniadanie kanapka lub jajecznica. Na deser jabłko z bananem. A u babci wszystko, czego wyrodna matka zabrania. W zasadzie jada wszystko, ale najlepiej w biegu.

PODSUMOWUJĄC:

Waga Żabka:  13 kg

Wzrost Żabka: ponad 84 cm

Umiejętności: Chodzi.

Dolegliwości: Ząbkowanie, ostatni skok rozwojowy.

Zęby: 14 sztuk – dwie dolne jedynki,  dwie górne dwójki, dwie górne jedynki, dwie dolne dwójki, dwie górne trójki i dwie górne czwórki, dwie dolne czwórki. Spuchnięte dolne trójki.

Sen: przesypia ponad 12 godzin w nocy. 1 drzemka: 1-3h.

Inne atrakcje:

 • przybija piąteczkę.
 • pokazuje jaki jest duży.
 • czasem zdarza się zrobić „papa”.
 • daje buziaka jak ma ochotę.
 • robi „tany tany”.
 • robi „buc barany”.
 • ucieka jak powiesz „uciekaj!”.
 • jak zapytasz, gdzie jest „lampa” lub „piesek” to na nie spojrzy.
 • jak zapytasz, gdzie jest piłeczka, to do niej pójdzie.

Powspominajmy:

11 miesiąc życia dziecka

10 miesiąc życia dziecka

9 miesiąc życia dziecka

8 miesiąc życia dziecka

7 miesiąc życia dziecka

6 miesiąc życia dziecka

5 miesiąc życia dziecka

4 miesiąc życia dziecka

3 miesiąc życia dziecka

2 miesiąc życia dziecka

1 miesiąc życia dziecka

YOU MIGHT ALSO LIKE

torba do szpitala
Torba do szpitala – co zabrać do porodu?
November 13, 2017
Jak mądrze wybrać fotelik samochodowy z grupy 0+?
November 09, 2017
Ciąża, czterolatek i sezon infekcyjny…
October 23, 2017
baby box club
Pieluszki z dostawą do domu! #KONKURS
October 18, 2017
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
October 16, 2017
Czy drugie dziecko musi być trudniejsze?
October 05, 2017
bóle wzrostowe
Bóle wzrostowe u dzieci.
October 03, 2017
gorączka
Jak mierzyć dziecku temperaturę i jak radzić sobie z gorączką?
September 14, 2017
24 tydzień ciąży
21 – 24 tydzień ciąży.
August 22, 2017
 • Wszystkiego najlepszego, dużo zdrówka i energii oraz samych niebanalnych pomysłów dla Żabka :)

 • Wszystkiego co najlepsze dla Zabka ;-)

 • Najwspanialszych dni przez kolejny rok:) zdrówka, szczęścia i radości z odkrywania świata:) buzi od Zuzi :)

 • i zacznie się…jak już włączył się tryb biegający, to matka na tyłku nie usiądzie, chyba że małego gdzieś zamknie:) znam to z autopsji. tylko że moja zaczęła chodzić w 15 mcu, więc miałam trochę więcej „spokoju”. Choć na czworaka też wszędzie wlazła, to ja i tak nie mogłam się doczekać aż zacznie chodzić. Wszyscy mi mówili: „poczekaj, jak zacznie chodzić, to będziesz tęsknić za raczkowaniem”. Stwierdzam, że w dużej mierze mieli rację, bo chodzące diabelnie trudno dogonić. Z raczkującym było prościej:))

 • Och Żabku, życzymy Ci wyobrazni z nieskończoną ilością pomysłów i dużo siły do ich realizacji! I jeszcze życzymy Ci aby Twojej mamie przy tym kawy nie zabrakło :-D mocno ściskam ja, Ignaś, Dancer i Franek.

 • Wszystkiego NAJ NAJ dla Żabka :) :*

 • Mój synek skończył 8 miesięcy i dopiero ma dwa zęby,a tak czytam u żabka to po 8 miesiącu miał więcej ząbków ,kiedy te ząbki w końcu wyjdą !!!

 • 100 latek i dużo radości dla Żabka ;-)

 • zazdroszcze :)) bo moja mała skonczyła w niedziele będzie rok i nie przesypa nocy ma czasem 2 lub jedna drzemkę tak miedz y 1 -3 godziny a do tego budzi sie w nocy co 3 czasem 4 godziny albo robi sobie przerwe:) i a co do ząbkowania to my may dopiero górne i dolne jedynki ale jest koszmar z tymi zębami niechce myslec jak będą wychodziły kolejne

 • Super chłopak :) u nas tez roczna Zosinka,ale zęboli mamy 8 dopiero,jest mniejsza ponad 10 kg i 80-86 rozmiar ubranek :D chodzi,wręcz biega,gaduli po swojemu-ale mówi mama,tata,baba,dzia(dziadek),am,papa :D

 • Agaaa

  Dla Żabka oczywiście najlepsze życzenia, a dla Matki-Hani najszczersze GRATULACJE! Że wytrwała w trudach pierwszego roku, jednocześnie wspierając nas swoim zdystansowanym spojrzeniem na macierzyństwo :))) Never give up :*

 • Sto lat! :-D

 • Wszystkiego dobrego maluszku.

 • Rośnie jak na drożdżach :)