By 

17 – 20 tydzień ciąży.


Przyszedł długo oczekiwany zastrzyk energii! Ale taki, który sprawił, że po prostu nie zasypiam na stojąco, a nie taki, że mogę góry przenosić. Już nie da się ukryć, że jestem w ciąży, środek ciężkości powoli się przemieszcza, doprowadzając mój kręgosłup do opłakanego stanu…

W związku z wysokim wzrostem problemy z kręgosłupem są u mnie na porządku dziennym i już we wczesnej ciąży dają o sobie znać – tym razem pod postacią zapalenia korzonków czy też rwy kulszowej. Szału nie ma. Czasami ciężko mi siedzieć, czasami chodzić, czasami leżeć. Niestety nie ma dobrego rozwiązania tego problemu. Znaczy jest, planowane na grudzień :) Ratują mnie wizyty u fizjoterapeuty, który wie jak również w ciąży zadbać o mój kręgosłup. To częsta przypadłość w ciąży, w pierwszej również mnie dopadła na początku II trymestru – ma związek z nadmiernym odpoczywaniem. Uwierzycie? Ciężarna ma prawo odpoczywać, bo jej ciężko, a i tak jej bokiem to wyjdzie… Narządy się przesuwają i mogą uciskać nerwy. Poza fizjoterapią można ratować się ogrzewaniem tego miejsca oraz specjalnymi ćwiczeniami (np. ćwiczyć koci grzbiet).

Co się w tym czasie dzieje?

To jest czas, w którym można już poczuć ruchy dziecka. Najpierw delikatne, jak małe motylki, kiedy jeszcze nie do końca wiadomo czy to dziecko czy gazy… Ale jeśli jeszcze się dziecka nie czuje, to nie ma powodu do obaw. Wcześniej ruchy czują mamy, które po raz kolejny są w ciąży (bo już wiedzą co i jak) i mamy, które są szczuplejsze. Do 22 tygodnia brak odczuwania ruchów dziecka nie powinien niepokoić. W tym czasie również mogą pojawić się zmiany w zabarwieniu skóry, które raczej znikają po porodzie.

Dolegliwości.

W 17 – 20 tygodniu mogą występować:

  • senność i zmęczenie
  • ból kręgosłupa
  • rwa kulszowa
  • bóle głowy
  • krwawienie z nosa

Komentarz od specjalisty:

Zwracaj uwagę na postawę ciała. Podczas ciąży rozciągają się wiązadła i lekko rozłączają stawy, czyniąc cię bardziej podatną na bóle pleców. Zmiany nastroju i płaczliwość często towarzyszą ciąży z powodu zwiększonego poziomu hormonów w twoim organizmie oraz dużego wyczerpania. 'Twoja ciąża tydzień po tygodniu' Buchmann

MOJE PODSUMOWANIE:

WAGA: +4 kg (1 kg na plusie w ciągu ostatniego miesiąca)

DOLEGLIWOŚCI: senność, zmęczenie, swędzenie piersi, zapalenie korzonków, rwa kulszowa, bóle głowy i ból krzyża.

ZACHCIANKI: truskawki.

DZIECKO: w 20 tygodniu waży ok 354 g.

01.07.2017 – pierwsze ruchy Żabki (18 t.c.) ♥

POWSPOMINAJMY:

Pierwsze 8 tygodni ciąży.

9 – 12 tydzień ciąży.

13 – 16 tydzień ciąży.

Load More
Something is wrong. Response takes too long or there is JS error. Press Ctrl+Shift+J or Cmd+Shift+J on a Mac.
Hania
About me

Apodyktyczna Defetystka. Maniakalna Choleryczka. ‚House Manager’, koordynatorka domowego zoo. Z wykształcenia marketingowca. Z zawodu blogerka i biznes-mama. Żona swojego Szanownego Małżonka. Trochę zwariowana, czasami sfrustrowana matka Żabka, którego imię Wojtuś. Zaplanowana, zorganizowana i wiecznie niewyspana.

YOU MIGHT ALSO LIKE

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
October 16, 2017
tokofobia
Tokofobia, czyli strach przed porodem.
October 11, 2017
Czy drugie dziecko musi być trudniejsze?
October 05, 2017
bóle wzrostowe
Bóle wzrostowe u dzieci.
October 03, 2017
depresja w ciąży
Pregnancy Blues, czy depresja w ciąży?
September 26, 2017
28 tydzień ciąży
25 – 28 tydzień ciąży.
September 19, 2017
#TOP7: Czego nie mówić Ciężarnej?
September 12, 2017
24 tydzień ciąży
21 – 24 tydzień ciąży.
August 22, 2017
komentarze dzieci
Bezpośrednie komentarze dzieci.
August 10, 2017