By 

17 miesiąc życia dziecka


Powiem Wam szczerze, nie wiem jakim cudem ten czas tak zasuwa. 17 miesiąc życia dziecka za Żabkiem. Chociaż chłopak wygląda jakby miał 3 lata i na każdym kroku muszę się tłumaczyć, że on nie mówi i jeszcze niepewnie się porusza, bo jeszcze nawet półtora roku nie ma.

Poruszam się.

Teraz już wszędzie nieporadnym biegiem. Nie ma przeszkód. Na krzesło sam wlezie, po schodach sam zejdzie. Na szczęście dla mojego kręgosłupa i ku załamaniu nerwów. Za rękę od wielkiego dzwonu da się poprowadzić, ale preferuje samodzielne wycieczki. Jeśli nie może samodzielnie, na przykład w okolicy ulicy, to oczywiście rozpłaszczy się na ziemi w ramach buntu.

Mówię.

Wciąż po swojemu, ale bardzo dużo. Widać, że po Matce bardzo emocjonalnie podchodzi do życia i wysławiania się. Prowadzimy długie rozmowy, zapewne każde w swoim temacie. Na kotka pięknie mówi „KO-KA”, ale „MAMA” wciąż się jeszcze nie pojawiło. Ostatnio na prośbę „Powiedz MA-TKA” usłyszałam „KO-KO”. Nawet własny syn uznał mnie za kurę domową…

Jem.

Tutaj muszę przyznać, ku mojemu zaskoczeniu, wszystko się unormowało. Poza tym, że jedzenie połowicznie musi się odbywać w biegu. Niestety Potomek mój nie ma tyle czasu, żeby siedzieć na krześle, więc po zaspokojeniu pierwszego głodu zaczyna wędrówki między talerzem, a klockami. Nie przeszkadza mi to, więc posiłki są zjadane w całości. Nie podoba mu się jedynie jeśli dwa dni pod rząd jest to samo, więc muszę przygotowywać potrawy, które na drugi dzień da się zmodyfikować.

Śpię.

Wciąż śpioch śpi dużo. Pewnie dlatego mi tak wyrósł, skoro dzieci rosną jak śpią… Ale nie mogę narzekać, Matka też się wysypia.

Bawię się.

Dzięki temu, że mamy już wiosnę, nasze zabawy w większej części przeniosły się do ogrodu lub na plac zabaw. Jednak wciąż największą atrakcją dla mojego Potomka jest wchodzenie, schodzenie, otwieranie i zamykanie. Na przykład rodziców w ogrodzie… Uwielbia huśtawkę, a także rzucanie piłki szczeniakowi. Piaskownica nie robi na nim większego wrażenia. Chętnie układa klocki, powoli widzę, że dojrzewa do Duplo.

Narzekam.

A raczej ostro się buntuje. Wszystko ma być tak, jak sobie Szanowny Żabek zażyczy. A jeśli Matka nie wyraża zgody, no to jest wystarczający powód do płaczu, krzyku lub rozpłaszczeniu się na ziemi. Bez słów napyskuje. Trudno wtedy zachować kamienną twarz, jak rozżalony półtoraroczny szkrab krzyczy: „tatatataaaaata lilulilulilu!!!”

Śmieję się!

Na cały głos. Tak niewiele do szczęścia potrzeba! Pogonić, połaskotać, pohuśtać. Mogłabym tego słuchać godzinami.

Dolegliwości.

5-tki wciąż się nie przebiły. Poważnie. A wciąż próbują. Więc co jakiś czas mamy kryzys zębowy.

PODSUMOWUJĄC:

Waga: 14kg

Rozmiar ubrań: 92/98

Rozmiar buta: 23

Ilość przesypianych godzin w ciągu doby: 14-18h

Ilość zębów: 16

madrearte

YOU MIGHT ALSO LIKE

torba do szpitala
Torba do szpitala – co zabrać do porodu?
November 13, 2017
Jak mądrze wybrać fotelik samochodowy z grupy 0+?
November 09, 2017
Ciąża, czterolatek i sezon infekcyjny…
October 23, 2017
baby box club
Pieluszki z dostawą do domu! #KONKURS
October 18, 2017
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
October 16, 2017
Czy drugie dziecko musi być trudniejsze?
October 05, 2017
bóle wzrostowe
Bóle wzrostowe u dzieci.
October 03, 2017
gorączka
Jak mierzyć dziecku temperaturę i jak radzić sobie z gorączką?
September 14, 2017
24 tydzień ciąży
21 – 24 tydzień ciąży.
August 22, 2017
 • elegancka grzywka Żabkowa chwyciła mnie za serce,także popełniłam takową zbrodnię na swoim Synu,po czym mąż zatargał maleństwo do fryzjera i ogolił na pałkę:)))))))))))Ale Żabek piękny:)

 • przeczytane z przyjemnością, bo akurat mój Szef ucina poranną drzemkę…my jutro 9 mcy…leci ten czas szybko…pozdrawiamy z Kołobrzegu…

 • No to Helcia waży tak samo ,ubrania też taki rozmiar i zęby, ostatnio pcha palce gdzieś do tylu buzi i się zastanawiam czy to przypadkiem nie idą 5tki

 • Ja też często słyszę że moja pociecha ma więcej niż wygląda ale to chyba dla tego że Żabek ma bardzo śliczne gęste włosy jak i Stasiu.:)

 • heh skąd ja to znam-‚ma już 2 latka, a jeszcze nie mówi?’ „nie proszę pani, on ma 11 miesięcy..ma pełne prawo nie mówić’…;)

 • Jak mój równie rozmiar ten sam . Duzy chlop wazy tak samo tylko zębów ma 12 :p ja niewiem kiedy ten czas tak zlecial :p

 • I wciąż działa jak płachta na byka! :D

 • Halina Jodłowska

  nasze szkraby urodziły się tego samego dnia i roku ale zapewne o innej godzinie :) Moja złośnica niestety tyle nie przesypia co Żabek i nie ma tyle ząbków ale z resztą jest podobnie :D. Raz nawet nie ucięła ani jednej drzemki w ciągu dnia ale za to dała popis w nocy bo matka musiała cały czas mieć czujne oko ze względu na ryk który budził co jakiś czas :D Pieski by dusiła koty targała za ogony i brudziła rączki w ziemi bo przecież to takie ciekawe te wszystkie kamyczki. Teraz kupiliśmy jej piaskownice i zobaczymy na ile się raczy nią zainteresować :)

 • Żabek jest przeuroczy no i faktycznie duży z niego chłopak. Moja Patka ma rok i 6 miesięcy i waży 11 kg ubranka 86/92.

 • Czuj się jak u siebie i zadomawiaj śmiało! :)