By 

18 miesiąc życia dziecka


No i bach. Półtora roku za nami. Kiedy to zleciało, naprawdę nie wiem. Ale z dnia na dzień Żabek przechodzi przemianę w samodzielnego, upartego i charakternego chłopca, który skończył 18 miesiąc życia dziecka.

Poruszam się.

Wejście i zjechanie ze zjeżdżalni już nie jest żadnym wyczynem. To bułka z masłem. Czas najlepiej się spędza na szafce kuchennej lub biegając po kanapie. Wszystkie meble ogrodowe zostały zdobyte. Żadne drzwi z klamką nie stanowią przeszkody. Ilość siniaków i zadrapań związanych z owym poruszaniem się może prowokować opiekę społeczną do interwencji.

Mówię.

Zaczęło pojawiać się „MA!”. Za to wciąż śpiewa „TATA”, pojawiła się „BABA”, a na potwierdzenie jest „TAT!”. Opowiada bardzo dużo i z wielkim przejęciem. Zdarza mu się zrobić mi awanturę.

Jem.

Tutaj właściwie to nic się nie zmieniło. Wciąż je chętnie i dość dużo. Ale w ciągłym biegu – nie ma czasu siedzieć. Chapnie kęs, pobiegnie do zabawek, przegryzie i wróci po kolejny. Do nowych potraw podchodzi z podejrzliwością, do dziwnie wyglądających owoców czy warzyw również. Przez dłuższy czas obawiał się truskawki, która w koktajlu bardzo mu smakowała. Ale po jakiś czasie, widząc jak matka się zajada, postanowił jednak zaryzykować i wydaje mi się, że nie pożałował.

Śpię.

Nie ma problemu z zasypianiem na popołudniowej drzemce, za to zaczął się troszkę buntować przy nocnym zasypianiu. Zanim zaśnie to marudzi, smoczka ze złością wyrzuci z łóżeczka, kręci się i wierci. Jeszcze nie znalazłam przyczyny takiego zachowania, póki co obserwuję i uspokajam – zarówno siebie jak i jego. Być może trochę za wcześnie kładę go spać. Lub – wiadomo – piątki.

Bawię się.

Mam wrażenie, że zabawki go coraz mniej interesują. Owszem, trochę posiedzi z klockami i ułoży wieżę lub porzuca piłkę. Ale ostatecznie najwięcej czasu spędza na otwieraniu i zamykaniu drzwi, szuflad, szafek. Wspinaniu. Bieganiu. Rzucaniu przedmiotami. Dręczeniu kota.

Narzekam.

Aaaa na ten temat to będzie osobny post – preludium do buntu dwulatka. Dziecko jeszcze nie mówi, a już jęczy i stęka i marudzi i krzyczy i wymusza i nie słucha… Ciężki czas przed nami, powiadam Wam. Cierpliwość Matki jest wyjątkowo narażona na wykończenie…

Śmieję się!

Niestety ostatnimi czasy jęki i stęki zajmują zdecydowanie więcej czasu niż śmiechy chichy. Wielka szkoda. Ale „kuku” wciąż niezawodnie wywołuje uśmiech na twarzy. Liczę na to, że będzie coraz lepiej, bo przecież te śmiechy to bezcenne są. I o wiele przyjemniejsze niż lewy sierpowy…

Dolegliwości.

5tki. Tak, wciąż. A w upalne dni to jeszcze temperatura doskwiera. Poza tym trzymamy się zdrowo.

PODSUMOWUJĄC:

Waga: 14kg

Rozmiar ubrań: 92/98

Rozmiar buta: 23

Ilość przesypianych godzin w ciągu doby: 14-18h

Ilość zębów: 16

YOU MIGHT ALSO LIKE

torba do szpitala
Torba do szpitala – co zabrać do porodu?
November 13, 2017
Jak mądrze wybrać fotelik samochodowy z grupy 0+?
November 09, 2017
Ciąża, czterolatek i sezon infekcyjny…
October 23, 2017
baby box club
Pieluszki z dostawą do domu! #KONKURS
October 18, 2017
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
October 16, 2017
Czy drugie dziecko musi być trudniejsze?
October 05, 2017
bóle wzrostowe
Bóle wzrostowe u dzieci.
October 03, 2017
gorączka
Jak mierzyć dziecku temperaturę i jak radzić sobie z gorączką?
September 14, 2017
24 tydzień ciąży
21 – 24 tydzień ciąży.
August 22, 2017
 • U mojego synalka właśnie w tym miesiącu życia skończyły się drzemki w dzień :)

 • Niezmiennie zaskakuje mnie ilosc godzin snu.. wydawalo mi się że moje drugie dziecko spi dużo bo w dobowym rozliczeniu wychodzi 12 h (19 m). To dla mnie juz naprawde duzo ;)

 • 92/98 ?? Duży!

  • Po mamusi… ;)

  • u nas Zośka (23 mce) jest największa z rówieśników i nawet trzylatki niektóre są tylko ciut wieksze. Mama 160, ale tata ponad 190, więc to chyba po nim :P ubranka nawet na trzy lata zakładamy:)

  • Alicja tez o głowę wyższa od rówieśników ;) no ale majac 1,5 roku nosi na dlugosc niby 92:ale w pasie to 68/74 ;) trafiła mi się dlugonoga laska!
   Filip z resztą tez wygląda jakby ze dwa lata kiblował w żłobku ;) wygląda na kończącego przedszkole a nie żłobek ;P

 • To musi byc piekne jak dziecko tak dlugo spi. U nas max 11-13 godzin na dobe (16 mcy). Pozdrawiamy Was goraco z upalnego dzis Hamburga :)

 • u nas (23 mce) jest trochę złości, ale póki co jakiegoś buntu nie zaobserwowałam. Wiadomo, czasem krzyczy i płacze. w końcu to dziecko. Ma prawo. Ale tak jak piszesz, rzuca wszystkim czym popadnie. I co gorsza nawet w innych. Nie pomaga tłumaczenie. Ostatnio podniosła kamień w ogrodzie i w sekundzie rzuciła nim tak, że o mało siostrzenica nie dostała w głowę. I co tu robić?!

 • Kurczę a u nas jakoś i przy pierwszym i przy drugim synku, żaden nie mówił „tata” obaj „tatuć”. A „mama” normalnie:)

 • Pingback: 19 miesiąc życia dziecka. | o Matko WaRiatko!()