By 

25 – 27 miesiąc życia dziecka.


W 3 roku życia nie musimy już co miesiąc śledzić rozwoju Żabka – postanowiłam, że cykl będzie odbywał się co 3 miesiące, Rozwój wciąż jest intensywny, ale już nie aż tak intensywny jak w pierwszych 2 latach życia.

Rozwój mowy.

Tutaj Żabek robi najwięcej postępów. Ale nie martw się, jeśli Twoje dziecko jest z mową w plecy. Ma jeszcze do tego prawo. Myślę, że w przypadku Żabka fakt, że zaczął chodzić do przedszkola, gdzie są starsze – swobodnie gadające dzieci – miał duże znaczenie w tej kwestii. W końcu Żabek musi się z nimi jakoś dogadać! W tym czasie przeskoczył od powtarzania pojedynczych wyrazów do tworzenia zdań pojedynczo złożonych, typu: „to jest nasz dom.”, no i zaprzeczenie w stylu germańskim: „to jest nasz dom. NIE.”

Rozwój społeczny.

Żabek nie czuje się komfortowo wśród roczniaków, które jeszcze sporo piszczą i nie najlepiej się poruszają. Wśród rówieśników często bawi się osobno. A najlepszym towarzystwem są dla niego starszaki, z którymi bawi się raczej chętnie – pod warunkiem, że jest w nastroju, oczywiście. Wciąż wśród dorosłych preferuje raczej panów, ale już nie reaguje tak bardzo histerycznie jak odezwie się do niego jakaś ciocia. Ale na buziaki jeszcze raczej nie ma co liczyć…

Bunt dwulatka.

Apogeum. Wszystko musi być tak jak dwulatek chce żeby było. Poza tym on wszystko SAM. Chociaż ostatnio zauważyłam, że jeśli już jest coś czego nie może zrobić sam, to wtedy mama. MAMA. Nie tata, nie babcia, nie pani z przedszkola. Jak to mówi Żabek „MAMA TYLKO!”. Jak zamiast mamy, picie poda tata, to picie ląduje z hukiem o ziemię.

Samodzielność.

Oczywiście, jak typowy 2 latek, chce wszystko robić sam. Do tej pory, całkowicie samodzielnie, potrafi:

 • Zdjąć czapkę, kurtkę, bluzę i buty.
 • Jeść przy pomocy łyżeczki i widelca. Ale nie zawsze i nie wszystko.
 • Podnieść i jeździć na rowerku biegowym.
 • Wejść i zejść z fotelika samochodowego.

Umiejętności.

 • Zna alfabet (ale tylko duże litery).
 • Liczy do 10.
 • Kopie i łapie piłkę.

Zamiłowania:

 • Peppa.
 • Rysowanie.
 • Tańcowanie i hopsanie.
 • Pociągi.

Podsumowanie:

Waga: ok 16 kg.

Wzrost: ok 100 cm

Zęby: 18 sztuk (brakuje górnych 5-tek)

27 miesiąc życia dziecka

Pamiętaj, że każde dziecko ma swoje tempo rozwoju. Jedne dzieci rozwijają się szybciej pod względem ruchowym inne szybciej gadają, a jeszcze inne nic długo nie robią, a potem z dnia na dzień nadganiają ze wszystkim względem swoich rówieśników.

Hania
About me

Apodyktyczna Defetystka. Maniakalna Choleryczka. ‚House Manager’, koordynatorka domowego zoo. Z wykształcenia marketingowca. Z zawodu blogerka i biznes-mama. Żona swojego Szanownego Małżonka. Trochę zwariowana, czasami sfrustrowana matka Żabka, którego imię Wojtuś. Zaplanowana, zorganizowana i wiecznie niewyspana.

YOU MIGHT ALSO LIKE

gorączka
Jak mierzyć dziecku temperaturę i jak radzić sobie z gorączką?
September 14, 2017
24 tydzień ciąży
21 – 24 tydzień ciąży.
August 22, 2017
komentarze dzieci
Bezpośrednie komentarze dzieci.
August 10, 2017
różnica wieku
Idealna różnica wieku.
August 08, 2017
Co trzeba wiedzieć o karmieniu piersią?
August 03, 2017
Gdzie spędzić wakacje z dzieckiem.
August 01, 2017
17 – 20 tydzień ciąży.
July 25, 2017
płeć dziecka
Wolisz chłopca czy dziewczynkę?
June 29, 2017
instrukcja obsługi małego dziecka
Instrukcja obsługi małego dziecka
June 22, 2017