By 

28 – 30 miesiąc życia dziecka.


Żabek wczoraj oficjalnie stał się dwu-i-pół-latkiem. W tym wieku dzieci robią się coraz bardziej samodzielne, uparte i wygadane, a rodzice często potrzebują wsparcia i pocieszenia… Poza tym to wiek rytuałów, każda zmiana może być źle potraktowana. Wszystko powinno być na swoim miejscu i w swoim czasie.

Rozwój mowy.

U Żabka mowa cudnie się rozwija. Codziennie zaskakuje mnie nowymi zdaniami i słowami. Pojawia się też coraz więcej pytań: „A co to było?”, „A co to się stało?”. I naprawdę muszę się już bardzo pilnować, jak jedziemy razem samochodem, a jakiś idiota wymusza na mnie pierwszeństwo…

Rozwój społeczny.

Coraz chętniej bawi się z innymi dziećmi. Nie lubi długo bawić się sam, po jakimś czasie mama lub tata muszą dołączyć („To co, mama pobawi???”). Nie lubi dzielić się zabawkami, ale podzieli się jeśli się go o to poprosi. Za wszystko dziękuje. Nawet jeśli to ma być „Nie, dziękuję”. Poza tym zaczęły pojawiać się u niego lęki – typowe dla tego wieku – na przykład przed kosiarką lub głośno szczekającymi psami.

Bunt dwulatka.

Okres wzmożonego napięcia powrócił. Żabek lubi dominować i wydawać rozkazy. Ma być tak, jak sobie zażyczy. A jak jest inaczej – wiadomo, napad wściekłości. Często robi na przekór i uważnie obserwuje reakcje. Do tego wszystkiego wie, jak wykorzystać swój rozwalający uśmiech..

Umiejętności.

 • Układa puzzle (do 60 elementów)
 • Potrafi narysować kółko.
 • Podskakuje i zeskakuje z różnych przedmiotów.
 • Poznaje i nazywa kolory oraz przedmioty.

Zamiłowania:

 • Zakątek pomysłów i Figuś Lis.
 • Pociągi oraz autka.
 • Jazda na rowerku biegowym i hulajnodze.
 • Łapanie baniek mydlanych.

Podsumowanie:

Waga: 16,5 kg

Wzrost: ok 100 cm

Zęby: co najmniej 18 (nie chce pokazać)

Powspominajmy:

25 – 27 miesiąc życia dziecka

30 miesiąc życia dziecka

Pamiętaj, że każde dziecko ma swoje tempo rozwoju. Jedne dzieci rozwijają się szybciej pod względem ruchowym inne szybciej gadają, a jeszcze inne nic długo nie robią, a potem z dnia na dzień nadganiają ze wszystkim względem swoich rówieśników.

YOU MIGHT ALSO LIKE

drugie dziecko
Syndrom drugiego dziecka.
January 19, 2018
Pierwszy spacer – przyjemność i wyzwanie!
January 12, 2018
1 miesiąc życia dziecka. VOL.2
January 08, 2018
Skąd się wzięły imiona Żabek?
January 05, 2018
Wszechwiedzący czterolatek.
January 03, 2018
poród
Poród, czyli narodzin cud. VOL.2
December 20, 2017
Koniec bycia jedynakiem.
December 18, 2017
Nowy członek Ekipy!
December 18, 2017
Wstydliwa aprobata, czyli przemoc wobec dzieci.
December 05, 2017
 • Przepraszam, że tak porównuję naszych Chłopców – wiem, że każde dziecko „idzie swoim tempem”, ale (jak już kiedyś pisałam) mój Staszek jest wczesnym wcześniakiem (28 tc.) I zawsze z zaintetesowaniem czytam o jego rówieśnikach…i oddycham z ulgą, że Staś nadrobił, dogonił… Pozdrawiamy ze Staszkiem gorąco!

 • Spacerowe wyzwania 2,5latka ;)
  Pewnie też je znacie…
  http://stas.burski.pl/22-04-2016-spacery/

 • słodki jest,, rosnie zmienia się ale ciągle podobny do mamusi… :-) a jak z sikaniem jesli moge zapytac? moja córcia,,, niedługo bedzie miec 28 miesiecy,, ok miesiąca temu porzuciłyłśmy pieluchy,,, mamusia jest szczęśliwa,,,, :-)

  • Żabek absolutnie nie dopuszcza do siebie myśli, żeby zrezygnować z pieluszek! Mówi, że jest za malutki ;) Ale w lipcu wakacje od przedszkola, więc wtedy damy czadu ;) A Wam gratuluję!! I zazdroszczę, że masz to za sobą… ;)

  • omatkowariatko.pl no jest to trudny temat,,, ale na każde dziecko przychodzi pora,,, :-) powodzenia,,, :-) trzymamy kciuki :-)

 • Ani słowa o nocniku? A nam by akurat się coś na ten temat przydało…