By 

33 – 36 tydzień ciąży.


Miesiące płyną coraz szybciej, nawet nie wiem kiedy zleciał ten 8 miesiąc ciąży. To idealny moment, żeby pozamykać wszystkie sprawy i skupić się na radosnym (umęczonym) wyczekiwaniu…

Jeśli planujecie Baby Shower – to jest właściwy moment! Relację z mojego możecie zobaczyć >>TUTAJ<<. Warto już spakować >>torbę do szpitala<< i przygotować >>wyprawkę<<. Ja już przygotowałam kącik z przewijakiem, złożyliśmy łóżeczko, odświeżyłam wózek, wyprałam i wyprasowałam pierwsze ubranka. A wszystko dlatego, że nie wiem ile faktycznie potrwa 9 miesiąc :) Pani doktor zwiastuje mi tym razem poród przed terminem, więc wchodząc po 36. tygodniu postanowiłam być już na wszystko gotowa.

Poza tym pod koniec tego miesiąca czułam się już naprawdę kiepsko. Wszystko co robiłam było trudne i męczące. Fakt, że kondycja wysiadła mi już całkowicie., wpłynął również dołująco na moje samopoczucie. Powrócił mój >>”Pregnancy Blues”<<, który w 9 miesiącu przerodził się dla odmiany we frustrację i zniecierpliwienie. Końcówka zarówno pierwszej – jak i tej ciąży – jest dla mnie trudna, ale próbuję nie narzucać sobie zbyt wielu obowiązków i na tyle na ile się da – odpoczywać.

Co się w tym czasie dzieje?

W 34. tygodniu ciąży łożysko osiąga dojrzałość. Dziecko rozpycha się, często powodując ból lub wymuszając bieganie do toalety. Dziecko rośnie, ale jego wygląd się już dużo nie zmienia. Większość organów ma już wykształconych, wciąż jednak jeszcze dojrzewają płuca. Zaczęła mi bardzo doskwierać zgaga, czego w pierwszej ciąży aż tak nie odczuwałam. Nawet małe posiłki powodują pieczenie w przełyku i często utrudniają zasypianie. W nocy coraz częściej z bólem odwiedzam toaletę. Również często odczuwam dość silne skurcze Braxtona-Hicksa, a to dobry moment na ćwiczenie oddychania!

Dolegliwości.

W 33 – 36  tygodniu mogą występować:

  • ból kręgosłupa
  • rwa kulszowa
  • zaparcia
  • zgaga
  • niestrawność
  • puchnięcie

Komentarz od specjalisty:

Dziecko jest teraz unieruchomione w macicy i prawdopodobnie ułożone głową w dół, zamiast „pływać” wewnątrz ciebie, dlatego możesz odczuwać zwiększone parcie na pęcherz moczowy – co oznacza częste wizyty w toalecie. W miarę jak powiększa się twoja macica, żołądek jest coraz bardziej ściśnięty i wypychany wyżej, w wyniku czego możesz cierpieć na niestrawność i zgagę. (…) Możesz odczuwać dyskomfort poniżej klatki piersiowej, kiedy dziecko napiera na to miejsce nogą lub pośladkami. Wiele kobietom dolega ból pleców pod koniec ciąży. (…) Twoje piersi jeszcze urosną, o ile jeszcze tego nie zrobiły, i mogą zacząć wydzielać siarę, przygotowując się do karmienia piersią. 'Twoja ciąża tydzień po tygodniu' Buchmann

MOJE PODSUMOWANIE:

WAGA: +11 kg (1 kg na plusie w ciągu ostatniego miesiąca)

DOLEGLIWOŚCI: zgaga, ból w krzyżu, permanentnie zatkany nos, trudności w oddychaniu, ból spojenia.

ZACHCIANKI: wszystko niemiłosiernie kończy się zgagą.

DZIECKO: w 36 tygodniu waży ok 3000 g.

POWSPOMINAJMY:

Pierwsze 8 tygodni ciąży.

9 – 12 tydzień ciąży.

13 – 16 tydzień ciąży.

17 – 20 tydzień ciąży.

21 – 24 tydzień ciąży.

25 – 28 tydzień ciąży.

29 – 32 tydzień ciąży.

Load More
Something is wrong.
Instagram token error.

 

YOU MIGHT ALSO LIKE

pierwsze tygodnie macierzyństwa
Pierwsze tygodnie macierzyństwa.
January 10, 2018
Podsumowanie Roku 2017.
December 31, 2017
ciąża
Błogosławiony stan ciążowy.
December 07, 2017
40 tydzień ciąży
37 – 40 tydzień ciąży.
December 04, 2017
Po co i jak przyspieszyć poród?
December 01, 2017
po czym poznać poród
Po czym poznać poród?
November 20, 2017
wyprawka dla niemowlaka
Moja wyprawka dla niemowlaka.
November 15, 2017
torba do szpitala
Torba do szpitala – co zabrać do porodu?
November 13, 2017
Facet, a co Ty możesz wiedzieć?!
November 07, 2017