By 

4 miesiąc życia dziecka


Kolejny, 4 miesiąc życia dziecka za nami… Kolejny miesiąc ciężkiej pracy i niedospanych nocy. Nowych doświadczeń, radości, smutków i stresów. Ale właściwie to już ten 4 miesiąc jest ok. Dotarliśmy się, przestawiliśmy. Już tak nie przeżywam nocnego wstawania, robię to automatycznie, nieprzytomna. Na przewijaku już się raz dwa przewiniemy, przerzucam go z ręki do ręki, na ramię, na kolana, na bujak, na matę – jakbym lalkę miała. Dużą, długą 8-kilową..

W tym miesiącu dzieci karmione mlekiem modyfikowanym rozszerzają swoją dietę, najlepiej zaczynając od warzyw. My do tej pory mamy za sobą marchewkę, która zdała test. Pamiętać jedynie trzeba, żeby ofoliować pół domu na porę obiadową…

Żabek już coraz dłużej unosi głowę na brzuchu, ale nie interesuje go przekręcanie się z pleców na brzuch czy odwrotnie. Za to sporo gada… Bardzo ładnie chwyta zabawki, żeby je próbować władować do paszczy, a jak nie wyjdzie to puszcza. Zazwyczaj nie wychodzi, bo już trzyma smoka i wszystko nie chce się zmieścić… Wciąż sprawia wrażenie wścieklizny, dziąsełka lekko zaczerwienione, kciukiem ciągle czegoś tam szuka, więc to może już być zajawka zębów, które pewnie i tak będę 2 miesiące się przebijać…

Cykl karmień już 4-godzinny. 7:00, 11:00, 15:00, 19:00, 23:00 i 4-5:00.
3 drzemki: 2 x 2h i 1 x 1-1,5h.

Podsumowując:

Waga mamusi: zeszły wszystkie kilogramy ciążowe. I jeszcze 2!

Waga synka: ponad 8 kg

Umiejętności: Synek się uśmiecha, grucha, bawi na macie i czasami na bujaczku, chwyta zabawki, podnosi wysoko nóżki, wkłada łapki do buzi i potrafi je złożyć jak do modlitwy, je marchewkę z łyżeczki, podnosi głowę na brzuszku, dość długo siedzi podtrzymywany.

Dolegliwości: tylko podczas kolejnego skoku rozwojowego

Sen: marzy się nieprzerwany

Powspominajmy:

3 miesiąc życia dziecka

2 miesiąc życia dziecka

1 miesiąc życia dziecka

madrearte

YOU MIGHT ALSO LIKE

drugie dziecko
Syndrom drugiego dziecka.
January 19, 2018
Pierwszy spacer – przyjemność i wyzwanie!
January 12, 2018
1 miesiąc życia dziecka. VOL.2
January 08, 2018
Skąd się wzięły imiona Żabek?
January 05, 2018
Wszechwiedzący czterolatek.
January 03, 2018
poród
Poród, czyli narodzin cud. VOL.2
December 20, 2017
Koniec bycia jedynakiem.
December 18, 2017
Nowy członek Ekipy!
December 18, 2017
Wstydliwa aprobata, czyli przemoc wobec dzieci.
December 05, 2017
 • O tak …sen…marzę o tym od 17…mcy :))

 • Pingback: 5 miesiąc życia dziecka. | o Matko WaRiatko!o Matko WaRiatko!()

 • Pingback: 6 miesiąc życia dziecka. | o Matko WaRiatko!o Matko WaRiatko!()

 • Pingback: 7 miesiąc życia dziecka. | o Matko WaRiatko!o Matko WaRiatko!()

 • Joanna Nowak

  Haniu (pozwolę sobie na Ty:)) Jakie ilości mm podajesz podczas karmienia w tym cyklu czterogodzinnym a jakie podawałaś w 3-godzinnym? Dzięki za odpowiedź.
  Ja mam cały czas obawy, że dziecko przekarmię, bo dużo je.

  • Zdecydowanie sobie pozwalaj :)

   Żabek jest sporym chłopcem, więc dostawał trochę więcej mleka niż zalecał producent. W 3 miesiącu dostawał w sumie 900 ml mleka. A w 4 miesiącu mleka w sumie 810 ml i wprowadziłam 180 ml kaszki na noc.

  • O tak sobie myślę: chyba przekarmiam dziecko, wejdę do Wariatki poczytać, jak było u niej, a nuż w komentarzach coś znajdę. I znalazłam. Dzięki! ;)

   • Joanna Nowak

    Ale po co ten sarkazm? Moze 13 kg w wieku 8 miesiecy Ci coś więcej powie?

    • Ale… jaki sarkazm? Ja naprawdę wchodzę tu często w poszukiwaniu sprawdzonych informacji. I zwykłam za znalezione porady dziękować. Ot. Żadnej wrogiej intencji z mojej strony.

     • O żadną wrogą intencję nie posądzam :) i cieszę się, że znajdujesz tutaj informacje jakich szukasz :)

 • Justyna

  Haniu, swietny blog. Widac, ze Twoj synek to sama radocha i dzialacie w fajnym systemie co i ja probuje opanowac, bo na prawde mozna! Chcialam Cie podpytac, czy i kiedy podawalas dodatkowo wode/herbatke w 3-4 miesiacu? Moj klusek nie chce pic nic poza mm, chyba ze napakuje do butli z woda/herbata glukozy, czego robic nie chce. Karmie tylko mm. Dzieki i pozdrawiam!

  • Dziękuję :) Ja postanowiłam, że będzie pił poza mm tylko wodę – bo jak już się nauczy pić wodę, to nie będzie najzdrowiej. I najłatwiej. Najpierw nie chciał w ogóle jej pić. Ale podawał mu co jakiś czas i pił coraz więcej i więcej i teraz nie ma problemu z piciem wody. Żadnych herbatek, żadnych soków, żadnego niepotrzebnego cukru :) Jeśli nie chce pić, to znaczy, że nie chce pić. Jak będzie spragniony to się z wodą przeprosi ;) Możesz też spróbować coraz bardziej rozcieńczać mleko, aż zostanie sama woda :)

 • Podsumowania są po skończeniu danego miesiąca w tym wypadku skończył 4 miesiąc a zaczął 5. Kaszki jemy zwykłe Nestle czy Bobovity. Różne smaki, nie lubi jedynie bananowej. Faktycznie w nich cukru co nie miara, ale ponieważ Żabek cukier dostaje tylko w mleku i kaszce, to się tym zbytnio nie przejmuję, bo wagę ma w normie. Co prawda też w 90 centylu, ale wzrost ma ponad skalę :) Kaszka faktycznie wypełnia brzuszek i na dłużej wystarcza, jest super na noc, ale jeśli musicie uważać z wagą, to może warto podpytać pediatrę jaką kaszkę możecie wprowadzać? :)

 • Pingback: 12 miesiąc życia dziecka - o Matko WaRiatko!o Matko WaRiatko!()

 • Katniss

  Post sprzed dwóch lat, ale ludzie czytają….nie powinno się podawać niemowlakowi nic oprócz mleka (czy to z piersi, czy modyfikowanego) do ukończenia 6 miesiąca!!! Dopiero po tym czasie układ pokarmowy jest gotowy na rozszerzanie diety. to, że dziecko wykazuje zainteresowanie jedzeniem wynika z faktu, że to taki okres, kiedy interesuje się otoczeniem, a nie dlatego, że chce jeść.

 • Znam takie egzemplarze :/ Faktycznie miałam dużo, dużo szczęścia!