By 

5 miesiąc życia dziecka.


5 miesiąc życia dziecka za nami, znaczy się Żabek zaraz będzie miał pół roku! Ależ zleciało… A to chyba jeden z piękniejszych okresów życia dziecka, które staje się coraz bardziej kontaktowe. Wiele się w tym miesiącu u nas wydarzyło…

Czy to już czas na zęby?

Nie, ale mimo to my zyskaliśmy dwa zęby! Święty ząb kanonizacyjny, jak sama nazwa wskazuje, pojawił się w niedzielę kanonizacyjną. Dolna lewa jedynka. Potem zaczęła pchać się prawa i była trochę bardziej upierdliwa. Wreszcie się przedarła ostatniej (bezsennej…) nocy. Zazwyczaj pierwsze zęby pojawiają się około 6 – 7 miesiąca, no ale Żabek najwyraźniej pod tym względem postanowił być do przodu…

Śmiech, śmiech i jeszcze raz śmiech!

Żabkowi paszcza się prawie nie zamyka. Bardzo niewiele do szczęścia potrzeba i wynagradza tym samym  wszystkie trudne chwile.

Pierwsze poważne dyskusje.

– Żabek?
– Aguuu!
– A kochasz mamę?
– Gu.
– A tatę?
– Haaaaa
– A powiedz mama…
– Gu!
I tak można w nieskończoność

Dieta rozszerzona i nowy cykl karmień.
Ale wciąż codziennie wpatruję się w Jego ciałko, jak w mapę kiedy się zagubię w trasie, wypatrując oznak alergii. Bacznie obserwuję każdą pojawiającą się krostkę. Mamy zaliczone wszystkie słoiczki warzywne i owocowe przeznaczone powyżej 4 miesiąca – wszystkie przyjęte ze skrzywieniem, ale wszamane w całości z radością. A kaszka na kolację zapewnia nam zdrowy, długi sen.
Cykl karmień jest wciąż 4-godzinny. Ale mamy już wprowadzone dwa stałe posiłki. I wygląda to mniej więcej tak:
7:30 – mleczko
11:30 – mleczko
15:30 – obiad (słoiczek warzywek i pół słoiczka owocków)
19:00 – kaszka
19:30 – mleczko na sen
23:00 – mleczko przez sen

A’propos snu...
Jeśli nie wyskoczą komplikacje w postaci wyrzynających się zębów, to całe noce przespane! Po takiej nocy dostaję mega zastrzyku energii. Dziecko chodzi spać ok 20:00, o 23:00 dostaje jeszcze przez sen porcję mleka i śpi nawet do 8:00-8:30. To jest możliwe!

Mobilność.
Sporo dzieci w tym wieku przekręca się z pleców na brzuch, z brzucha na plecy… Zaczynają pełzać, czasem nawet już raczkować. Żabek poruszanie się ma głęboko. Jak leży to leży. Zajęczy, to matka przecież przeniesie. Miłośnikiem leżenia na brzuchu też nie jest. Wyciąga ręce i nogi i udaje, że lata. Z tym, że głowa ciężka opada… Za to rwie się do siedzenia. I stania. Pewnie w ogóle oleje raczkowanie, posiedzi trochę a potem wstanie i pójdzie.

Podsumowując:

Waga synka: ok 9 kg

Umiejętności: siedzi długo podtrzymywany, stoi podtrzymywany, bez problemu chwyta zabawki i wkłada do buzi, gaworzy, uśmiecha się, śmieje, je karmiony łyżeczką.

Dolegliwości: związane z ząbkowaniem

Sen: przesypia całą noc – z karmieniem przez sen o 23:00.

Inne atrakcje:

 • ślina leje się hektolitrami i ciągnie od paszczy przez cały pokój..
 • niezadowolenie potrafi okazać irytującym jęczeniem.
 • jak odkryje nowy dźwięk to potrafi się nim ‚bawić’ godzinami (na przykład piszczenie na cały dom..)
 • żeby zwrócić na siebie uwagę kombinuje kasłaniem.
 • uwielbia chwytać się za stópki, ale jeszcze w paszczy mu nie lądują.

5

Powspominajmy:

4 miesiąc życia dziecka

3 miesiąc życia dziecka

2 miesiąc życia dziecka

1 miesiąc życia dziecka

 

YOU MIGHT ALSO LIKE

torba do szpitala
Torba do szpitala – co zabrać do porodu?
November 13, 2017
Jak mądrze wybrać fotelik samochodowy z grupy 0+?
November 09, 2017
Ciąża, czterolatek i sezon infekcyjny…
October 23, 2017
baby box club
Pieluszki z dostawą do domu! #KONKURS
October 18, 2017
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
October 16, 2017
Czy drugie dziecko musi być trudniejsze?
October 05, 2017
bóle wzrostowe
Bóle wzrostowe u dzieci.
October 03, 2017
gorączka
Jak mierzyć dziecku temperaturę i jak radzić sobie z gorączką?
September 14, 2017
24 tydzień ciąży
21 – 24 tydzień ciąży.
August 22, 2017
 • Świetna pamiątka! I przesypia calą noc? Zazdroszczę;)

  http://inspiracjeonline.pl/

  • Długo się tymi nocami nie nacieszyłam, nadeszło ząbkowanie ;)

 • Nie zazdroszczę :/ wolę bolące zęby – to wiem, że minie i sen powinien wrócić do normy… A próbowałaś kaszką na noc brzuszek zapełnić albo przez sen karmić?

 • Pingback: 6 miesiąc życia dziecka. | o Matko WaRiatko!o Matko WaRiatko!()

 • mamaWojtusia

  Uwielbiam Pani blog!! Nasz malutki wlasnie konczy 4 miesiace. Uwielbiam czytac co nas czeka w przyszlosci. A mam jeszcze pytanie bo nasz malutki tez jest karmiony mm i lepiej podawac kaszke przed czy po kapieli? Ciezko jest z tymi porcjami w ciagu doby,bo jemy co 3 czasami co 3,5…w nocy lubi wstawac 3-4 razy do tej pory jeszcze w nocy mial cyca ale mleka juz powoli brak .

  • Cieszę się bardzo :) Widzę, że również Wojtuś, zgadza się? Śliczne imię! :) My podajemy kaszkę przed myciem czy kąpielą, a po jeszcze mleczko w łóżeczku do snu :)

 • Pingback: 7 miesiąc życia dziecka. | o Matko WaRiatko!o Matko WaRiatko!()

 • Patrycja

  Ale się usmialam ;)))

 • Natalia

  A rano jak śpi np. do 8.30 to dajesz mu o 7.30 przez sen ? mój różnie wstaje i później przesuwa mi się cały dzień z karmieniem dlatego pytam :)

  • Rano to go nie ruszałam :) Pierwsze karmienie jak się obudził, następne w ciągu dnia rozkładałam regularnie tak, żeby na 19:00 – 19:30 wypadała kolacja :)

 • Cassie

  popłakałam się ze smiechu, u nas ząbkowanie było w 10 miesiącu, więc zrobiłam wielkie oczy czytając.. teraz juz jestesmy na etapie wymiany zębów mlecznych na stałe… taaaa i stawania wobec potrzeb – tapeta z „avatarem” na ścianę by sie przydała, moje łóżko dziecięce trzeba wymienic na dorosłe… dzieci szybko rosną… brrr

 • Dziękuję <3 Na pocieszenie powiem Ci, że etap piszczenia się ostatecznie skończy. Natomiast jak się nauczy gadać, to jesteś stracona ;) Ściskam!

 • Sabina Pindycka

  Przeczytałam opis Żabci.. i jakbym czytała o swojej córci :) – z kilkoma wyjątkami, nie mamy jeszcze zebów i nie przesypiamy całej nocy :( Zosia bardzo lubi obecność piersi podczas snu – niekoniecznie do jedzenia, ale do ciamkania.. traktując mnie jak smoczek – chociaż gumowego smoka nie ruszy!
  Już tyle za nami, ale to co nadejdzie jest jeszcze ciekawsze :D

 • Pingback: 11 miesiąc życia dziecka | o Matko WaRiatko!()