By 

6 miesiąc życia dziecka.


6 miesiąc życia dziecka to już poważny wiek. Dziecko musi dużo ćwiczyć, jest coraz bardziej ciekawe świata, jest coraz bardziej mobilne i momentami coraz bardziej nieznośne… A tymi drugimi momentami coraz bardziej kochane. Nie trudno już zauważyć więź między dzieckiem a rodzicem – Żabek na nasz widok ma uśmiech jakby szerszy niż w stosunku do innych.

Mały siłacz.

Jest bardzo silny, więc na przykład jak NIE CHCE być przekręcony na bok, to nie ma mocnych, nie utrzymasz. Jak dotknie mojej twarzy, to mogę być pewna, że ściśnie mi skórę tak, że aż pisnę. A jak dorwie się do włosów… Zdecydowanie lepiej mieć związane.

Mały manipulator?

Dzieci w tym wieku jeszcze nie mają zdolności manipulacyjnych… Ale ja i tak w to nie wierzę, jak słyszę, że mały cwaniaczek pokasłuje, żeby zwrócić na siebie uwagę, lub uważnie przygląda się mojej reakcji na jego różne jęki i stęki. Więc nawet jeśli nieświadomie, to chyba mają to we krwi. Byle nie dać się zwariować.

Mały smakosz.

Skończyło się jedzenie wszystkiego jak leci i jak matka poda. Okazuje się, że Żabek odmawia jedzenia obiadu, w którym gości królik lub cielęcina. Swoją niechęć do owych dań pokazał mi stosując odruch wymiotny (za pierwszym razem myślałam, że się dusi i o mało go nie reanimowałam w stanie przedzawałowym).

Perra, widzę Cię!

Nie można nie zauważyć Żabka zainteresowanie naszym zoo. Zarówno Perra jak i Kofi przyciągają jego uwagę i powodują uśmiech. Biedna Perra nawet już kilka razy została ściśnięta w nos. Oczywiście jedyną jej reakcją było spojrzenie z wyrzutem.

Co tam w paszczy piszczy?

Zęby dalej mamy dwa, żadnych nowości w tym zakresie. Ale szuka ich wszystkimi 20-ma palcami i wciąż są dni, gdy ślini się jak buldog ze wścieklizną. No i wszystko co złapie ląduje w owej paszczy, więc trzeba uważać co by nie pochwycił czegoś ślino-nie-odpornego.

Mobilność.

Z pełzaniem i przebywaniem na brzuchu bez zmian – bez entuzjazmu. Szefuńcio woli siedzieć. A najlepiej stać. Siedząc wciąż potrzebuje podparcia, inaczej zwija się do przodu. Stoi dość pewnie i wtedy jest największa frajda. W końcu dla dobra matki kręgosłupa ma pójść w ślady Taty i w wieku 8 miesięcy już chodzić – taki plan – i wygląda na to, że Żabkowi się podoba.

Sen ustabilizowany.

Tak jest, proszę Państwa, to właśnie w tym miesiącu Żabek zaczął przesypiać całe noce BEZ karmienia przez sen o 23! Rodzice dumni jak pawie, wyspani prawie jak leniwce. Od 20 do 8 lub nawet 8:30 niczym nie zakłócony sen Żabka. Matka zamiast to wykorzystać to chodzi spać po północy i mimo wszystko potem jest niewyspana. Ale grzechem byłoby narzekanie w takiej sytuacji…

Dieta.

Bez zmian.

Podsumowując:

Waga Żabka: ok 9,5 kg

Wzrost Żabka: 76 cm

Umiejętności: siedzi długo podtrzymywany, stoi podtrzymywany, bez problemu chwyta zabawki i wkłada do buzi, gaworzy, uśmiecha się, śmieje, je karmiony łyżeczką.

Dolegliwości: brak.

Sen: przesypia 12 godzin, bez kamienia przez sen.

Inne atrakcje:

 • ślina wciąż leje się hektolitrami, ale w tym miesiącu trochę rzadziej
 • z niezadowolenia potrafi wierzgać, wić się, do nie-opanowania
 • żeby zwrócić na siebie uwagę kombinuje kasłaniem.
 • uwielbia chwytać się za stópki i już w paszczy lądują.

Powspominajmy:

5 miesiąc życia dziecka

4 miesiąc życia dziecka

3 miesiąc życia dziecka

2 miesiąc życia dziecka

1 miesiąc życia dziecka

YOU MIGHT ALSO LIKE

drugie dziecko
Syndrom drugiego dziecka.
January 19, 2018
Pierwszy spacer – przyjemność i wyzwanie!
January 12, 2018
1 miesiąc życia dziecka. VOL.2
January 08, 2018
Skąd się wzięły imiona Żabek?
January 05, 2018
Wszechwiedzący czterolatek.
January 03, 2018
poród
Poród, czyli narodzin cud. VOL.2
December 20, 2017
Koniec bycia jedynakiem.
December 18, 2017
Nowy członek Ekipy!
December 18, 2017
Wstydliwa aprobata, czyli przemoc wobec dzieci.
December 05, 2017
 • Malwina

  Jak ja załuje ze nie robiłam mojej Julce takich zdjęć. Widać jak dziecko się zmienia. A tak poza tym, to Twój żabek jest bardzo podobny do naszej Julii :) Pozdrowienia

  • Niech się tylko nasze dzieci nie dowiedzą, że są do siebie podobne, bo mogą się wkurzyć ;) Pozdrawiamy! :)

 • anita

  Pięknie :)
  Mój ma skończone 7 m. A jaki ma kaszelek na rączki ;) juz jak miał ok 2 m. Zorientował się ze jak zakaszle to się go podnosi i to wykorzystując. Noce w miarę śpi ale płacze przez sen. Chyba ząbki bo ani jednego nie mamy. No i okazało się ze ma napięcie i musi być rehabilitowany. Nie siada nie obraca się zbytnio i nie pelza. Ale czekamy na efekty :) a Zabek jest świetny :) ciesze się ze trafiłam na Twojego bloga :)

  • Również się cieszę, że do mnie trafiłaś :) Dzieciaki robią z nami co chcą ;) A w nocy jak nie ząbki to może jakieś koszmary się śnią? Mój brak mówi, że jak dzieci w nocy płaczą to przypominają sobie swój poród…
   My również wybieramy się na rehabilitację, za miesiąc. Dostaliśmy skierowanie bo Żabek był za sztywny i głowy nie chciał unosić… I też nie pełza. Od czasu otrzymania skierowania dużo się zmieniło, ale i tak się wybieramy, niech z nim trochę poćwiczą.

 • Agaaa

  Już mi ktoś mówił o tym kasłaniu, żeby zwrócić na siebie uwagę, ale nie chciało mi się wierzyć. A tu proszę – kolejny taki przypadek. Ciekawe czy to taka „standardowa” umiejętność. Będę bacznie obserwować swoją Małą.

 • Pingback: 7 miesiąc życia dziecka. | o Matko WaRiatko!o Matko WaRiatko!()