By 

Czego boją się dzieci.


Wiadomo, że każdy wiek ma swoje lęki. Jednak do tej pory Żabek nie był strachliwym dzieckiem. W momencie, gdy skończył 2,5 roku poznał znaczenie zdania „boję się„.

Przede wszystkim, jest to dla mnie ważna informacja, jak mówi „Mamusiu boję się„. Mogę wtedy go uspokoić, bo wiem o co chodzi. Ale jak wiadomo dwulatki są niezłymi manipulantami. Żabek jest mądrym chłopcem, zauważył moje zainteresowanie, gdy pierwszy raz powiedział, że boi się kosiarki. Ostatnio bał się… truskawki. Warto zrozumieć, jakie lęki mogą towarzyszyć naszym dzieciom na poszczególnym etapie rozwoju – dzięki temu, może łatwiej uda nam się rozróżnić prawdziwy lęk od chęci zwrócenia na siebie uwagi.

Na podstawie książki „Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat” (autorstwa Frances L. Ilg, Louise Bates Ames, Sidney M. Bake) dla rodziców, psychologów i lekarzy, przygotowałam dla Was wykaz lęków właściwych dla danego wieku. Oczywiście musimy pamiętać, że jest on bardzo uogólniony i wcale nie musi dotyczyć naszego dziecka.

czego boją się dzieci

Niezależnie od tego, czego w danym momencie boi się nasze dziecko, musimy pamiętać o tym, że:

 • ucieczka przed źródłem lęku jest naturalną reakcją – nie powinniśmy dzieciom kazać stawiać im czoła;
 • z większości lęków, bez żadnej pomocy, dzieci wyrastają;
 • po oswojeniu lęku, może nastąpić fascynacja tym czego dziecko się bało;
 • absolutnie nie wolno wyśmiewać lęków dziecka i zawstydzać go przed innymi;
 • najlepsza metoda na oswojenie lęków, to metoda małych kroków.

Czego bała się mała Hania?

Jestem doskonałym przykładem strachliwego dziecka. Najpierw panicznie bałam się robaków, owadów i tym podobnych. Po konsultacji ze specjalistą, moja mama, metodą małych kroków próbowała udowodnić mi, kto kogo tak naprawdę powinien się bać. Zabrała mnie na wieś do babci i chodziłyśmy do lasu zabijać robale. Może nie było to nadzwyczaj humanitarne, ale najwyraźniej pozbawienie życia paru obrzydliwych istot pomogło mi zrozumieć, że nie ma się czego bać. Wciąż nie pałam miłością do tych okropnych istot, ale przynajmniej nie drę się i nie uciekam na ich widok (w przeciwieństwie do sytuacji, gdy na mojej drodze staje żaba…). Drugim wielkim lękiem jaki się pojawił w moim dzieciństwie, był strach przed… sękami. Na balustradzie łóżek w naszym domu było sporo sęków, które dla mnie były przeraźliwymi oczami. Trzeba było wszystkie zakleić taśmą. Pamiętam, jak kiedyś mama myślała, że już się nie boję i po kryjomu odkleiła taśmę. Oj, działo się, działo – sąsiedzi na pewno mnie usłyszeli! Nie wiem jak długo wszystkie musiały być zakryte, ale jak widać, z tego typu lęków ostatecznie się wyrasta.

A jakie są Wasze straszne wspomnienia z dzieciństwa? Co powodowało, że darliście się wniebogłosy? Teraz już możemy się z tego trochę pośmiać :)

Ps. Jutro konkurs dla Instagram’owych Follower’sów – koniecznie obserwujcie:
https://www.instagram.com/omatkowariatko.pl/
Do wygrania wybrana metryczka ze >>sklepu<< – oprawiona, w formacie 10 x 15.

YOU MIGHT ALSO LIKE

po czym poznać poród
Po czym poznać poród?
November 20, 2017
wyprawka dla niemowlaka
Moja wyprawka dla niemowlaka.
November 15, 2017
torba do szpitala
Torba do szpitala – co zabrać do porodu?
November 13, 2017
Jak mądrze wybrać fotelik samochodowy z grupy 0+?
November 09, 2017
Ciąża, czterolatek i sezon infekcyjny…
October 23, 2017
baby box club
Pieluszki z dostawą do domu! #KONKURS
October 18, 2017
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
October 16, 2017
Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu kredytu?
October 13, 2017
Czy drugie dziecko musi być trudniejsze?
October 05, 2017
 • Stas teraz boi się burzy ;-) jak słyszy grzmot zaczyna się trzes i udawać ślimaka chowajacego się do skorupki.

 • O matko jak zwykle trafiłaś w sedno,my jesteśmy na etapie lęku przed duchami,masakra straszna.Noce zarwane,trzeba chodzić po nocy do syna i wymieniać kto aktualnie jest w domu,błagam niech to sie skończy!!!!!!!!

 • U nas rowniez duchy

  • Jezusku i co robicie?bi mi juz pomyslow brak,mam wrazenie ze ten lek sie poglebia,kolejnej nocy ze wstawaniem chyba nie ogarne,help:)

 • Moja córka (2,5 roku) panicznie boi się much i mrówek. Z każdym dniem jest coraz lepiej, ale czekam aż to minie zupełnie…

 • U nas (2 lata 3 mies) lęk przed schodzeniem z wysokich schodów, automatycznymi drzwiami i skupiskami ludzi.

 • Tlumaczenie, ze duchy nie istnieja nie dziala. Na duchy mamy specjalna miksture w spryskiwaczu. Jak duch jest glodny i dlatego straszy to jest miseczka z platkami kukurydzianymi itd ;) trzeba walczyc z.gnojkami jak sie da :P

 • U nas już lęk przed burzą minął :-D wytłumaczyłam synkowi że te grzmoty to „Aniołki ” w bęben taki duży walą, a błyski to bawią się światłem tak jak czasami Stasiu w domu :-P

 • Hmm, może to dziwne ale ja do dziś boje się strasznie motyli…

 • 26 msc – lęk przed starszymi ludźmi, pojawił się nagle, z dnia na dzień. Urządzenia do mycia podłogi w sklepach – masakra – umiera z przerażenia.

 • Pingback: Gdy dziecko boi się ciemności... | o Matko WaRiatko!()