By 

Czym jest mleko hipoalergiczne?


Moment, w którym stajemy przed wyborem mleka modyfikowanego, jest zazwyczaj trudnym momentem – ponieważ albo nie możemy z jakiegoś powodu karmić piersią, albo właśnie kończymy. A nawet jeśli po prostu nie chcemy to i tak sam proces doboru odpowiedniego mleka może przysporzyć nam problemów…

O ile nasze dziecko nie jest potencjalnym alergikiem i bez problemu toleruje krowie białko, o tyle problem nie jest taki wielki. Wybór wśród różnego rodzaju mleka modyfikowanego jest całkiem spory. Gorzej jeśli trafia nam się wrażliwy egzemplarz. Wtedy rozwiązaniem naszego problemu może być mleko hipoalergiczne.

Czym jest mleko hipoalergiczne?

Białko krowie, które znajduje się w mleku hipoalergicznym, jest w bardziej przyswajalnej formie. Mleko, zawierające takie białko, przeznaczone jest dla niemowląt, u których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia alergii na białko mleka krowiego.

Natomiast mleko hipoalergiczne nie może być stosowane u niemowląt u których już stwierdzono alergię na białko.

O czym pamiętać wybierając mleko hipoalergiczne?

 • Decyzję o wyborze mleka modyfikowanego należy skonsultować z lekarzem. Jeśli rodzice mają alergię lub jeśli u dziecka wystąpiły jej objawy, mleko musi dobrać lekarz.
 • Mleko hipoalergiczne jest oznaczone symbolem HA i w jego skład wchodzi zhydrolizowane białko, którego cząsteczki są tak rozdrobnione, że prawie zupełnie są pozbawione właściwości alergizujących, dzięki czemu są łatwo przyswajalne.
 • Nie jest ono przeznaczone dla dzieci z tzw. skazą białkową – dla nich jest specjalne mleko dla alergików.
 • Odpowiednio dobrane mleko może rozwiązać wiele problemów, takich jak: ulewania, kolki, biegunka, brak apetytu, bólu brzucha, wymioty.

Podsumowując:

Skłonności alergiczne mamy w genach i jest 40% prawdopodobieństwo, że jeśli sami jesteśmy alergikami to nasze dzieci również to czeka. Właśnie dlatego, jeśli matka nie może karmić piersią, dla niemowląt zaleca się mleko hipoalergiczne, które zmniejszy ryzyko wystąpienia alergii – a co za tym idzie, uchroni nasze dziecko przed takimi dolegliwościami jak ból brzuszka, kolka, czy wysypka.

 

Hania
About me

Apodyktyczna Defetystka. Maniakalna Choleryczka. ‚House Manager’, koordynatorka domowego zoo. Z wykształcenia marketingowca. Z zawodu blogerka i biznes-mama. Żona swojego Szanownego Małżonka. Trochę zwariowana, czasami sfrustrowana matka Żabka, którego imię Wojtuś. Zaplanowana, zorganizowana i wiecznie niewyspana.

YOU MIGHT ALSO LIKE

gorączka
Jak mierzyć dziecku temperaturę i jak radzić sobie z gorączką?
September 14, 2017
jak dbać o włosy w ciąży
Jak dbać o włosy w ciąży i po porodzie.
August 24, 2017
24 tydzień ciąży
21 – 24 tydzień ciąży.
August 22, 2017
komentarze dzieci
Bezpośrednie komentarze dzieci.
August 10, 2017
różnica wieku
Idealna różnica wieku.
August 08, 2017
Co trzeba wiedzieć o karmieniu piersią?
August 03, 2017
Gdzie spędzić wakacje z dzieckiem.
August 01, 2017
dolegliwości w ciąży
#TOP7: Dolegliwości w ciąży – jak sobie z nimi radzić?
July 11, 2017
płeć dziecka
Wolisz chłopca czy dziewczynkę?
June 29, 2017
 • Cieszę się, że nie musiałam szukać takiego mleka ani go stosować :)

 • Mama Ady

  My wlasnie niestety mamy alergika w domku. Ba, gdyby to byla tylko alergia na bialko… dochodzi jeszcze nietolerancja laktozy. Dlatego moja corka je Nutramigen. No co za karton w smaku. Nie wiem jak to mozna jesc, ale na szczescie wcina, az sie uszy trzesa i rosnie jak na drozdzach. Zazdroszcze rodzicom nie- alergikow, bo moga sobie wybrac mleko w zaleznosci od fanaberii lub zasobnosci portfela. My zostawiamy miesiecznie ok. 350 plnow w aptece. A jak juz, droga Haniu zauwazylas (pozwole sobie na taka spoufalosc, gdyz przeczytalam Twoj blog w 3 dni i 3 noce rechoczac co chwile i czuje, ze nie jedno wino bysmy wypily), domowy budzet nie jest z gumy. Dodatkowo koniecznie trzeba pamietac czy te pie****one kolki nie sa spowodowane zle dobranym mlekiem. My wlasnie zaczynalismy z HA, bo moj Małżon dziecieciem bedac mial alergie. I co ja sie naplakalam razem z moja corka nad jej brzusziem. Baby blues 2 miesiace – i moj i jej. Nie wiem kto znosil go gorzej. Az w koncu w przyplywie geniuszu jak pomyslowy Dobromir. Kuzwa a moze to mleko. Po cichaczu przed lekarzem poszlam i kupilam bez recepty i jak reka odjal!! Wiem, ze to bylo ryzyko, ale w moim przypadku oplacilo sie. Mam wreszcie szczesliwe dziecko.
  Ku przestrodze drogie mamy- jak lekarz mowi ze brzucho boli, bo jeszcze niewyksztalcony system i nalezy czekac a Wy wiecie ze z Waszym bablem jest cos nie tak, to sluchajcie intuicji!
  Hania Love Cie i Blog. Pomagasz poczatkujacej mamie oswoic sie za wczasu z tymco bedzie dalej.

  • Trzymaj się Kochana, ściskam mocno! <3
   Co do intuicji – święta prawda, czasami trzeba posłuchać siebie.
   Życzę, żeby alergia szybko minęła i żeby zawsze wino było w pobliżu dla spokojności :*