By 

Czym jest mleko hipoalergiczne?


Moment, w którym stajemy przed wyborem mleka modyfikowanego, jest zazwyczaj trudnym momentem – ponieważ albo nie możemy z jakiegoś powodu karmić piersią, albo właśnie kończymy. A nawet jeśli po prostu nie chcemy to i tak sam proces doboru odpowiedniego mleka może przysporzyć nam problemów…

O ile nasze dziecko nie jest potencjalnym alergikiem i bez problemu toleruje krowie białko, o tyle problem nie jest taki wielki. Wybór wśród różnego rodzaju mleka modyfikowanego jest całkiem spory. Gorzej jeśli trafia nam się wrażliwy egzemplarz. Wtedy rozwiązaniem naszego problemu może być mleko hipoalergiczne.

Czym jest mleko hipoalergiczne?

Białko krowie, które znajduje się w mleku hipoalergicznym, jest w bardziej przyswajalnej formie. Mleko, zawierające takie białko, przeznaczone jest dla niemowląt, u których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia alergii na białko mleka krowiego.

Natomiast mleko hipoalergiczne nie może być stosowane u niemowląt u których już stwierdzono alergię na białko.

O czym pamiętać wybierając mleko hipoalergiczne?

 • Decyzję o wyborze mleka modyfikowanego należy skonsultować z lekarzem. Jeśli rodzice mają alergię lub jeśli u dziecka wystąpiły jej objawy, mleko musi dobrać lekarz.
 • Mleko hipoalergiczne jest oznaczone symbolem HA i w jego skład wchodzi zhydrolizowane białko, którego cząsteczki są tak rozdrobnione, że prawie zupełnie są pozbawione właściwości alergizujących, dzięki czemu są łatwo przyswajalne.
 • Nie jest ono przeznaczone dla dzieci z tzw. skazą białkową – dla nich jest specjalne mleko dla alergików.
 • Odpowiednio dobrane mleko może rozwiązać wiele problemów, takich jak: ulewania, kolki, biegunka, brak apetytu, bólu brzucha, wymioty.

Podsumowując:

Skłonności alergiczne mamy w genach i jest 40% prawdopodobieństwo, że jeśli sami jesteśmy alergikami to nasze dzieci również to czeka. Właśnie dlatego, jeśli matka nie może karmić piersią, dla niemowląt zaleca się mleko hipoalergiczne, które zmniejszy ryzyko wystąpienia alergii – a co za tym idzie, uchroni nasze dziecko przed takimi dolegliwościami jak ból brzuszka, kolka, czy wysypka.

 

YOU MIGHT ALSO LIKE

Dlaczego laktator jest ważnym elementem mojej wyprawki?
January 22, 2018
drugie dziecko
Syndrom drugiego dziecka.
January 19, 2018
Pierwszy spacer – przyjemność i wyzwanie!
January 12, 2018
1 miesiąc życia dziecka. VOL.2
January 08, 2018
Skąd się wzięły imiona Żabek?
January 05, 2018
Wszechwiedzący czterolatek.
January 03, 2018
poród
Poród, czyli narodzin cud. VOL.2
December 20, 2017
Koniec bycia jedynakiem.
December 18, 2017
Nowy członek Ekipy!
December 18, 2017
 • Cieszę się, że nie musiałam szukać takiego mleka ani go stosować :)

 • Mama Ady

  My wlasnie niestety mamy alergika w domku. Ba, gdyby to byla tylko alergia na bialko… dochodzi jeszcze nietolerancja laktozy. Dlatego moja corka je Nutramigen. No co za karton w smaku. Nie wiem jak to mozna jesc, ale na szczescie wcina, az sie uszy trzesa i rosnie jak na drozdzach. Zazdroszcze rodzicom nie- alergikow, bo moga sobie wybrac mleko w zaleznosci od fanaberii lub zasobnosci portfela. My zostawiamy miesiecznie ok. 350 plnow w aptece. A jak juz, droga Haniu zauwazylas (pozwole sobie na taka spoufalosc, gdyz przeczytalam Twoj blog w 3 dni i 3 noce rechoczac co chwile i czuje, ze nie jedno wino bysmy wypily), domowy budzet nie jest z gumy. Dodatkowo koniecznie trzeba pamietac czy te pie****one kolki nie sa spowodowane zle dobranym mlekiem. My wlasnie zaczynalismy z HA, bo moj Małżon dziecieciem bedac mial alergie. I co ja sie naplakalam razem z moja corka nad jej brzusziem. Baby blues 2 miesiace – i moj i jej. Nie wiem kto znosil go gorzej. Az w koncu w przyplywie geniuszu jak pomyslowy Dobromir. Kuzwa a moze to mleko. Po cichaczu przed lekarzem poszlam i kupilam bez recepty i jak reka odjal!! Wiem, ze to bylo ryzyko, ale w moim przypadku oplacilo sie. Mam wreszcie szczesliwe dziecko.
  Ku przestrodze drogie mamy- jak lekarz mowi ze brzucho boli, bo jeszcze niewyksztalcony system i nalezy czekac a Wy wiecie ze z Waszym bablem jest cos nie tak, to sluchajcie intuicji!
  Hania Love Cie i Blog. Pomagasz poczatkujacej mamie oswoic sie za wczasu z tymco bedzie dalej.

  • Trzymaj się Kochana, ściskam mocno! <3
   Co do intuicji – święta prawda, czasami trzeba posłuchać siebie.
   Życzę, żeby alergia szybko minęła i żeby zawsze wino było w pobliżu dla spokojności :*