By 

Foch!


Mówi się, że skoki rozwojowe kończą się w pierwszym roku życia dziecka. W takim razie moje jest wyjątkiem, bo od skończenia 12 miesięcy jest w jednym wielkim, bliżej nie określonym, skoku rozwojowym!

Siedzę na podłodze. Żabek patrzy na mnie badawczo. Podaję mu kółeczko „załóż pomarańczowe kółeczko na drążek„. Próbuje. Pierwszy raz mu nie wyszło. Drugi raz nie wcelował. Sruuu! Kółeczko leci z prędkością światła w ścianę. Odbija się od niej i ostatecznie obrywa kot, który niewinnie kierował się w stronę kuchni. „No trudno, nie udało się. Może spróbujesz to zielone?” – zachęcam dalej i po raz pierwszy (dzisiejszego dnia) obrywam w twarz. Teraz to mi się odechciewa. Zostawiam te cholerne kółka i idę na kawę.

Zza kubka z moją ukochaną kofeiną prowadzę obserwację. Żabek również olał kółka i zabrał się za klocki. Najpierw ładnie chował je do pudełka, następnie z krzykiem pełnym złości wyrzucał jedno po drugim. Zaintrygowana tym zachowaniem sunia, podeszła bliżej. Teraz to ona oberwała po pysku.

Robię podejście numer dwa, w końcu kofeina dodała mi sił, siadam na podłodze i podaję Żabkowi kółeczko: „a teraz spróbujesz, czy już masz gdzieś te wszystkie kółka?„. Bierze. Minę ma skupioną, aczkolwiek nietęgą. Udało się! Złożył całą piramidkę z kółek! Jest radość, są brawa, jest śmiech, jest uścisk! A na koniec po raz drugi obrywam w twarz. Następnie odwraca się mój Potomek do mnie tyłkiem, wykrzykuje siarczyste „lilulilulilu!!!” siada dwa metry ode mnie, oczywiście tyłem i zabiera się za książkę.

Jak foch to foch. Idę na drugą kawę.

YOU MIGHT ALSO LIKE

36 tydzień ciąży
33 – 36 tydzień ciąży.
November 17, 2017
torba do szpitala
Torba do szpitala – co zabrać do porodu?
November 13, 2017
Jak mądrze wybrać fotelik samochodowy z grupy 0+?
November 09, 2017
Baby Shower – fakty i mity!
October 27, 2017
#TOP7: Największych wrogów ciężarnych.
October 25, 2017
Ciąża, czterolatek i sezon infekcyjny…
October 23, 2017
baby box club
Pieluszki z dostawą do domu! #KONKURS
October 18, 2017
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
October 16, 2017
tokofobia
Tokofobia, czyli strach przed porodem.
October 11, 2017
 • U nas od kilku dni jest jakiś dziwny bunt. Wszystko źle. Mala ma 18 mcy.

 • A reakcja na uderzenie Cię w twarz, rzucenie w kota i uderzenie psa ? Jak na to reagujesz ? Mnie jeszcze trochę zostało do takich zachowań ( potomek 2 mce i tydz.) , ale chętnie nauczę się na cudzych błędach ;)

  • właśnie sęk w tym, że jeszcze nie wiem jak reagować! więc dopóki się nie dowiem, to po prostu nie reaguję – ale jeśli znajdę złoty środek to od razu dam znać ;)

 • Zamienisz focha na grypę u małego człowieka? :-( albo chociaż kawę dla matki, która nie spała w nocy? :-)

  • Kawę przesyłam wirtualnie wraz z całą mocą sił! Focha na nic nie zamieniam – ma nawet swój urok ;)

  • Tak tylko pytałam. Grypa u małego człowieka nie ma uroku i dlatego zamierzam zwalczyć ją jak najszybciej! Dzięki za kawkę ;-)

  • zdrówka, nie dajcie się i walczcie z choróbskiem!

  • Dziękujemy!
   Tak mi przyszło na myśl, że dzieci karmione piersią niby zdrowsze są. Pytam się zatem skąd u ssaka ku..wa grypa???
   Zmęczona jestem i dopada mnie złość.

  • Żabek ma kumpla, w tym samym wieku, długo piersią karmionego i znacznie bardziej chorowitego od butelkowego Żabka… Więc z tą odpornością to tak różnie bywa. Wiem, że zła i zmęczona. Ale wiesz co? Wiosna coraz bliżej :)

  • Oj tak. Maj juz za 83 dni, jeśli dobrze liczę, bo i mnie grypa dopadła! W maju wszystko jest piękne!

 • A nasz Terrorysta 12 lutego kończy rok….i muszę sie przyznać żę u niego te ” skoki rozwojowe” ma od dnia narodzin :p Ps. Matka na chwile przysiadła a ON już zdążył sie rozebrać do pieluchy i próbuje zjeść gazete!!!

 • Znam te fochy :)

 • Standard,u mnie to samo jednak najczęściej agresję,rzucanie samochodami i wszystkim co popadnie w małe niszczycielskie rączki objawia się w chwili gdy potomek jest po prostu zmęczony.Ale ataki na matkę,ojca i brata zaczęły się gdy skończył 18 m-cy,i szybko zostały zażegnane:))))))))

 • Coś dzisiaj jest z tym rzucaniem, mój młody też rzuca wszystkim nawet i sobą :D tylko plusem jest to, że dla fanu bo cieszy całą michą :) ciekawe czy jak wstanie z drzemki będzie pamiętał co robił przedtem i zacznie od nowa dyskotekę :)

 • u nas chyba bunt 2-latka się zbliża, wszystko na nie…Kacper chodz tu- NIE! Kacper usiądź- NIE! Kacper jedz- NIEEE! Tłumaczę, zabawiam, opowiadam, zachęcam…. ale i tak jest NIEEEEE :)

 • Ej. Nie mozna wyslac wiecej niz 1 smsa :(

  • niestety :( ale możecie mobilizować całe rodziny i znajomych! :D

 • Na szczęście moja dzieciarnia mnie nie bije ale Wyderka to złośnica a synu ma bunt dwulatka juz od dwóch lat. Obecnie ma 4 lata ;-)
  A rzucanie czym popadnie o gdzie popadnie to ulubiona zabawa Wyderki ;-)

 • Na pewno minie :) a potem jak już będziesz chciała żeby wrócił, to nie wróci. I Marcela zacznie znowu gotować dopiero jak się wyprowadzi do męża ;)

  • Agaaa

   Taaak… Mam niejasne poczucie, że możesz mieć rację ;)