By 

Idealna różnica wieku.


Kiedy urodził się Żabek, to jedna z moich pierwszych myśli była taka, że po takim porodzie na rodzeństwo będzie musiał czekać co najmniej 10 lat! Okazało się – na szczęście – że „zapominam” szybciej i wystarczyły mi 4 lata, żeby zdecydować się na kolejne dziecko. Czy to dobra różnica wieku?

Nie ma idealnej różnicy wieku.

Co różnica to opinia! Ja miałam to szczęścia, że udało mi się „zaplanować” taką różnicę – a przecież nie u każdego to tak działa. Niektórzy bardzo długo się starają o kolejne dziecko, inni „wpadają” w 3 miesiące po porodzie. I tak naprawdę każda różnica wieku u dzieci ma swoje plusy i minusy.

Gdy jest duża różnica wieku…

Jak na przykład te 10 lat, o których wspomniałam. To musi być bardzo wygodne! Właściwie mamy trzecią – poza rodzicami – osobę do opieki. Taka darmowa opiekunka :) Ja jestem właśnie taką 10 lat młodszą siostrą. Mój brat nie raz się mną opiekował, zabierał na „imprezy”, w pewien sposób wychowywał. Przez wiele lat traktowałam go jak „trzeciego rodzica” – autorytet, moją opokę. Poza tym na placu zabaw nikt, kto wiedział kto „za mną stoi” mi nie podskakiwał. Jak dorosłam to on odbierał mnie z imprez i krył przed rodzicami jak trzeba było. Pod tym względem bardzo sobie chwalę taką różnicę wieku, ponieważ nasza relacja nigdy nie była zaburzona konkurencyjnością czy zazdrością. Nie zabieraliśmy sobie zabawek i mieliśmy inne zainteresowania, zgodne z naszym wiekiem. Z drugiej strony oboje byliśmy wychowywani jak jedynacy, nie bawiliśmy się razem, a wspólny język i zainteresowania mieliśmy dopiero jak ja już dorosłam. Za to teraz mamy dzieci w tym samym wieku, co skutecznie zatarło różnicę wieku.

Gdy jest mała różnica wieku…

Szczerze podziwiam mamy, u których różnica wieku wynosi 1-2 lata. Trzeba włożyć dużo pracy w wychowanie dzieci w tak zbliżonym wieku. Jest jeszcze trudniej chyba niż z bliźniakami, bo mamy do czynienia z innymi etapami rozwoju. W tym samym momencie mamy skoki rozwojowe i bunt 2 latka – przecież to tylko krok do szaleństwa! :) Za to jeśli przetrwamy „najgorsze” to wyrośnie nam dwójka dzieci, która szybko załapie wspólny język, różnica wieku zaciera się, a dzieci zajmują się sobą nawzajem. Niestety poza tą sielanką, dzieciom w tak zbliżonym wieku często towarzyszą konflikty i zazdrość. Za to w późniejszym czasie mogą być dla siebie dużym wsparciem w zbliżonych – z racji zbliżonego wieku – problemach. A i ubrania po starszaku jeszcze nie zdążą być niemodne! :)

Dlaczego zdecydowałam się na 4 lata różnicy?

Głównie z własnej wygody. Chciałam, żeby Żabek był już na tyle samodzielny, by móc zająć się sobą. Żeby był już odpieluchowany, bo wystarczy mi kupowanie jednego rozmiaru pieluch. Żeby chodził już do przedszkola, co zdejmie ze mnie obowiązek zajmowania się dwójką dzieci przez cały dzień. Żeby mimo wszystko wspólna zabawa była realna. No i żebym ja doszła do pełnej stabilizacji emocjonalnej po pierwszym porodzie :)

Uważam, że 4 lata to dobra różnica wieku. Ale nie idealna. Będzie brakować mi tego, co jest fajne w większej różnicy wieku, czyli tej już „profesjonalnej” opieki i tego, co jest fajne w mniejszej różnicy wieku, czyli szybkiej więzi i porozumienia. Podobno sposobem, żeby temu zaradzić, jest kolejne dziecko 2 lata po drugim, kiedy to różnica między pierwszym, a trzecim wynosiłaby 6 lat… No, zobaczymy :)

Ps. Na zdjęciu Żabek ze swoim kumplem Tomkiem – różnica wieku 2 tygodnie :)

Load More
Something is wrong. Response takes too long or there is JS error. Press Ctrl+Shift+J or Cmd+Shift+J on a Mac.

YOU MIGHT ALSO LIKE

Wstydliwa aprobata, czyli przemoc wobec dzieci.
December 05, 2017
rebel
Pewny sposób na miło spędzony czas z dziećmi.
November 29, 2017
Elegancka magia nadchodzących Świąt!
November 27, 2017
torba do szpitala
Torba do szpitala – co zabrać do porodu?
November 13, 2017
Jak mądrze wybrać fotelik samochodowy z grupy 0+?
November 09, 2017
Ciąża, czterolatek i sezon infekcyjny…
October 23, 2017
baby box club
Pieluszki z dostawą do domu! #KONKURS
October 18, 2017
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
October 16, 2017
Czy drugie dziecko musi być trudniejsze?
October 05, 2017
 • między moimi synami 3 minuty: D

 • Ja mam 2 siostry młodsze- jedna o rok a druga o 4 lata. Wiecznie się lałyśmy :P Między moimi dziećmi jest 8 lat różnicy -syn ma 11, córka 3- generalnie jest wielka miłość aczkolwiek zdarzają się spięcia czasem ;) Córka jest szefową więc syn się czasem buntuje :D

 • Ja jestem jedynaczka pomiedzy synem a dzidziusiem 8 lat

 • Hania nie ma idealnej roznicy wieku – kazda ma swoje plusy i minusy ☺ ja jestem jedynaczka :( a miedzy moimi A jest 3lata rocznikowo (dokladnie 2l10mcy). :)

 • Między moimi maluszkami 16 miesięcy różnicy. Ogrom plusów :) ale i zmęczenie daje się we znaki

 • Mam 3 braci między mną a starszym jest 5lat różnicy, średnim 3 a najmłodszym też 3 :) A między moimi dziećmi jest 6 lat różnicy. Starszy ma 7 lat młodszy nie bawem rok:)

 • Ja jestem najmłodsza :) moje siostry są starsze o 12 i 10 lat :) Wychowałam się ja jedynaczka koło 13-14 roku życia zaczęłam być z nimi bardziej związana :) moje dzieci to bliźniaki synek jest starszy od siostry o 1 minutę :)

 • Anna Rosińska

  Ja mam 4 lata różnicy tylko ja mam starsza córkę a syn jest w wieku Żabka, u mnie ta różnica sie sprawdza dzieci bardzo za soba są choc wspólne zabawy zaczeły sie dopiero jak Ksawier miał 3 lata dodam ze dzieki siostrze wszystko bardzo szybko załapał nauczył sie mówić szybkie odpieluchowanie przktycznie z dnia na dzień. A teraz jak poszła do szkoły to uczy go wszystkiego co sama umie.Nie powiem że nie ma zgrzytów bo są, ale jak któremuś cos sie stanie to drugie sie nim opiekuje albo płaczą oboje. Pozdrawiam

 • Nie ma idealnej różnicy. Między moimi dziećmi jest 9 lat i wydawało się że nie będą mieli dobrych relacji z uwagi na tą różnicę. Nic błędnego. Pomiędzy moim rodzeństwem jest niespełna 2 lata różnicy i nie mamy źadnych kontaktów. A zatem nie różnica wiekowa a wychowanie wpływa na to jakie będą w przyszłości między nimi relacje.

  • Święte słówa.

  • To prawda

  • Dodałabym jeszcze charakter, a tak to przyznaję rację w 100%

  • Justyna Fox-Sroczyńska charakter można ukształtować, zaś jak się nie wychowa w poczuciu miłości tej rodzinnej, braterskiej to żaden charakter nawet ten najlepszy nie wyzwoli uczuć braterskich.

 • Miedzy mną a rodzeństwem jest: 11 lat, 23lata i 25 lat..A między moją córką i jej rodzeństwem(rodze w lutym) bedzie 8 lat:)

 • Pomiędzy mną a siostrą równe 12 lat różnicy. Co do minuty ❤

 • Miedzy mna a starsza siostra jest roznica 5 lat. Dawniej mialysmy dobry kontakt. Ale czas sprawil ze kazda poszla swoja sciezka.

 • Córka 4 lata syn roczek, różnica 2 lata i 10 mc, czasem corka pomaga zabawi brata ale wkurza się jak zabawki zabiera rozwala klocki

 • Ja mam brata o 12 lat starszego, siostre o 10 lat starsza i jeszcze siostre o 2 lata mlodsza i tak jak w tekscie starsze rodzenstwo zawsze bylo dla mnie oparciem mialam sie od kogo uczyc i u kogo przenocowac po imprezkach:) siostra pisala mi usprawiedliwienia do szkoly:) moje dzieci maja 5 lat i 8 miesiecy i wydaje mi sie ze roznica jest fajna choc starszak sie troche buntowal ale juz jest dobrze:) mlody w przedszkolu a ja mam czas tylko dla mlodej:)

 • Mysle zr nie ma idealnej roznicy wieku bo albo tobie jest latwiej gdy jest wieksza albo dzieci sa bardziej zzyte gdy mniejsza. Ja mam czworo rodzenstwa. Pomiedzy mna najstarsza a bratem najmlodszym jest 6 lat. Moje dzieci maja 5,5 roku 2,5 roku i 16 mies. Maluchy sa za soba bardzo a najstarszy sie troche izoluje

 • Moja siostra jest mlodsza ode mnie 11 lat,a pomiedzy moimi corkami jest roznica 8 lat :D

 • Mam dwie młodsze siostry. Jedna o 6 lat druga o 9. A między moimi dziecimi jest 2 lata :)

 • Różnica między moimi synkami jest 2 lata

 • Pomiędzy mną a siostra 2lata , a bratem 3lata. Super roznice, jako dzieci bylo roznie ale teraz jest fajnie. Teraz mam dwie corcie 3latka i mies i 11mies. Różnica 2l2m. Dla mnie idealna choc lekko na początku nie bylo.

 • Ja mam 5 lat starszą siostrę, 9 lat starszego brata. Pomiędzy córką a synem jest równe 3,5 roku różnicy.

 • Mam 4 starsze siostry, różnic wynosi kolejno 6,10,15 i 19 lat :) a między moimi dziećmi jest 13 miesiecy roznicy :)

 • Między moimi chłopakami są 2 lata i 2 tygodnie :)

 • Ja mam brata starszego o 11,5 roku i dla mnie to jest przepaść.
  Między moimi dziećmi będzie 4 lata różnicy i zobaczymy jak to będzie

 • U nas różnica 2lat i 19miesiecy. Syn obecnie 3lata córka 2,5m – jest okey , syn pomaga , ale i też przeszkadza jak to dziecko , czasem zazdrosny ale to bardziej o tatę – bo jest naprawdę spoko.

  Córka wzrokiem tylko szuka brat jak go usłyszy on za nią aż piszczy , jest opiekuńczy ,troskliwy i ciągle jej mówi że ją kocha :P

 • Kuba 3latka Hubi 2latka Lenka pojawi się w grudniu <3

 • Ja mam siostrę młodszą o 2 lata, mąż ma brata młodszego o 8 lat, u nas różnica między dziećmi 10 miesiecy i 4 lata.

 • U mnie między dziećmi 2 lata i 9 miesięcy .

 • Między mną a moim Bratem jest 6 lat-on jest młodszy.A między moją Córką a jej rodzeństwem będzie 4,5 ;-)

 • Moj syn ma brata przyrodniego o 9 lat starszago..

 • Między moimi synami 3 i 5 mc

 • U mnie jest 16 miesiecy roznicy miedzy corka a synem było ciezko jest ciezko wychowac ale to jest wspaniałe ze nie moga bez siebie życ,bronia siebie jak jest taka potrzeba,a w domu sie szturchaja o.zabawki:)

 • Między mną a bratem 8 lat. To sporo i przez to nie ma między nami takiej więzi, jaką bym chciała. Natomiast między moimi córkami jest 2 lata różnicy. Starsza ma 3,5 młodsza 1,5. Potrafią się razem bawić, widać, że są do siebie bardzo przywiązane. Aczkolwiek bójki i kłótnie też się zdarzają ;)

 • Ja niestety jestem jedynaczka, pomiedzy Moimi Skarbami jest 2 lata bez tygodnia ❤❤

 • Nic tak nigdy mnie nie denerwowało jak ,,mądre uwagi,,dotyczące różnicy wieku moich dzieci.Przecież to tylko 6 lat.Między mną a najstarszą siostrą prawie 18 a nasze relacje są bardzo dobre. Tu raczej podejście do wychowania przez rodziców odgrywa dużą rolę w kontaktach między rodzeństwem.Coraz więcej dzieci chodzi do przedszkoli więc kontakt z rówieśnikami jest zachowany.

 • 2 i 10 msc

 • Ja mam 3,5 nie wiem jaka jest idealna bo jestem jedynakiem dla mnie jest ok, jedno w przedszkolu drugie w domu potem jedno w szkole drugie w przedszkolu ;) dla mnie git

 • 2 lata

 • U mnie dzieci mają po trzy lata różnicy, doskonale się dogadują.

 • Między mną a starszym bratem : 2 lata 9 miesięcy różnicy, tyle samo miedzy mną , a młodsza siostrą( cóż za precyzja;)). Między moimi synami różnica wynosi 3 lata 1 miesiąc i tydzień. Powiem tak, nie wyobrażam sobie, że mogłaby być mniejsza;).

 • 7 lat i miesiac

 • miedzy moimi córkami 6 lat różnicy,, trochę dużo nie do końca dobrze,,, ale tak naprawdę niewiadoma jak by było dobrze. starsza jest takim Aniołem Stróżem Małej,,, jest mi bardzo pomocna,,,,, a Mała czuje w dużej oparcie i bezgranicznie jej ufa,,, :-) teraz juz razem fajnie sie bawia,,, 9,5 i 3,5 latki moje <3

 • Brat starszy o 14 lat siostra o 2 lata

 • Ja i mój brat – różnica 4 lata (ja starsza). Znajomi zawsze podziwiali nasze relacje :), po prostu się lubimy ;)

 • Moje dzieci 5 lat różnicy. Z perspektywy czasu mówię, że to dużo, ale życie taki się potoczyło. Miedzy mną a rodzeństwem 2 lata i to jest dobra różnica.

 • Moje rodzeństwo młodsze ode mbie o 3 i 12 lat. U męża 2 i rok ;) u nas 3lata :)

 • Pomiędzy moimi dziećmi jest 12 miesięcy i 12 dni-jak dla mnie idealnie ;)

 • 1,5 roku -niczym bliźniaczki , wszędzie razem a najmlodsza 7 i 9 lat młodsza- starsze bardzo pomagaja przy niej

 • Mam jedynaka; p a u nas brat 11 miesięcy starszy a siostra 5lat młodsza a relacje z siostra lepsze

 • Między moimi synami 8 lat. Nie było to zaplanowane. Życie. Po prostu.

  Edit: jak mały skończył 3 lata w tym roku, to się kłócą, tłuką i co tam jeszcze… :P

 • Między moimi synkami jest różnica 2lat i 6 miesiecy. Teraz między młodszym a kruszyna która dopiero się urodzi też będzie 2 lata i parę miesięcy.

 • Ok 3 lat między córką i synem a teraz będzie niespodzianka i różnica wieku ponad 12 między córką i 10 synem

 • Między Bartkiem a Ignasiem jest rok i 7mies.

 • .

 • U moich córek 5 lat różnicy, jak dla mnie idealnie. Razem się bawią, starsza opiekuje się i pomaga mlodszej, a młodsza zapatrzona w siostrę jak w obrazek.

 • Między mną a bratem było 4 lata różnicy… A Krzysiek jest jedynakiem.. ;-)

 • Między mną a moją siostrą jest 8 lat.
  Miedzy moimi dziećmi 2,5 roku. I to jest jak dla mnie idealna różnica wieku, taka jak u moich dzieci :)

 • U mnie będzie 6 lat różnicy. Synek teraz ma 5 a ja jestem w ciąży z bliźniakami

 • 2 lata między mną a bratem i prawie 10 między przyrodnią siostrą i mną. Relacje są przyzwoite, ale w sumie nie wiem… Za dzieciaka było dobrze, bo mieliśmy z bratem wspólne zainteresowania i zabawy, więc nigdy się nie nudziliśmy, dopiero później, jak poszłam do średniej, a brat do gimnazjum popsuło się między nami

 • Współczuję tym co rok po roku mają dzieci ja sobie akurat tego nie wyobrażam,u nas 6 lat i myślę że trafione w 100%

 • Między moimi córeczkami jest 4 lata różnicy (5 lat, a druga 17 miesięcy). A ja mam dwie siostry 1 starsza o 10 lat, a młodsza o 4 lata

 • U mnie będzie 4 lata :)

 • Między moimi dziećmi jest 5lat różnicy. Czas pokaże jak się będą dogadywać bo młodsza córka ma dopiero niecałe 6tyg. Syn mimo wszystko jest bardzo opiekuńczy wobec niej i to mnie cieszy:) między mną a bratem 11 lat różnicy a między mną i siostra 13 lat różnicy. Wspólny język złapaliśmy właściwie dopiero kiedy sama wyprowadziłam się z domu i zaczęłam żyć na własny rachunek. Czasem zazdroszczę siostrze i bratu ich relacji bo mimo wszystko zawsze jestem traktowana jako ta najmłodsza :)

 • U Nas 15 miesięcy różnicy… Zaczyna być super :D

 • Mam dwie siostry,jedna jest starsza o6 lat druga o 12. Teraz jak kazda z nas ma rodzine jest ok,ale bywało ciezko. Dla mnie za duza roznica wieku no ale to nie ja o tym decydowalam;-)

 • Miedzy starsza corka a synem jest 5lat miedzy starsza corka a mlodsza 7 lat znow miedzy synem a mlodsza corka jest 1;6…..i Cala trojka jest za soba

 • 17 miesięcy

 • Między moimi jest prawie 2 lata różnicy. Na razie jest fajnie, nie ma zazdrosci ☺

 • Między moimi dziećmi jest dwa lata różnicy

 • Myślę że płeć ma duże znaczenie. Pochodze z trójki rodzeństwa. Najstarszy brat 3 lata ja i 7 lat brat – różnicy wieku. Ze starszym bratem walczylam na ostro. Młodszym się opiekowałam i dbalam o niego. Obecnie mamy dobry kontakt

 • Miedzy moimi chlopakami jest rowny rok :) obydwoje z 4 czerwca tam mi sie udalo :)

 • A na kiedy masz termin? Chyba jesteśmy w podobnym wieku ciąży i ja również z drugim maluchem z tym, że między moimi chłopakami będzie różniąca 3 lat z hakiem :) Też się cieszę, że starszy będzie już w przedszkolu

  • Termin mam na 5 grudnia :)

  • Aaa to ja mam na 25 hehe ;)

  • Możemy spotkać się pośrodku ;) Żabka miałam na 4.12 a wyszedł 12.12 :)

  • To ja podobnie. Jaśka miałam na 3.10 a wyszedł 14.10 :) Także liczę, że może tym razem w miarę o czasie będzie. Zobaczymy :)

 • Między moimi córkami jest 1,5 roku, a między mną a moimi siostrami 14 lat :D

 • Między moimi dziećmi jest rok i 4 miesiące ☺☺córka wczoraj skończyła 2 latka a synek wczoraj 8 miesięcy

 • U mnie 2lata 2miesiace i 20dni nie żałuję. Dla mnie mogła byc jeszcze mniejsza

 • U mnie rodzilysmy się co 4 lata – 3 siostry :) dzięki temu, że jednak jest taka różnica wieku – bezdyskusyjnie wiadomo kogo się radzic :D myślę, ze różnica nie ma znaczenia, tylko to jak rodzice pokazują, że trzeba o siebie wzajemnie dbać, że ważne jest posiadanie dobrych relacji z siostra. Za swoje siostry bym zabiła :)