By 

Gdy dziecko przestaje spać w dzień…


…Matka patrzy błagalnie w niebo i pyta „dlaczego?”. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Wydawało mi się, że jeszcze jest za szybko, by Żabek zrezygnował z regeneracyjnej drzemki, która jeszcze niedawno trwała nawet do 3 godzin. Zrobiłam więc sondę na facebook’u by dowiedzieć się jak śpią inne dzieci w wieku Żabka, z której się dowiedziałam ile powinien spać dwulatek.

 

Dziecko dziecku nie równe.

Czas i pory jakie dziecko przeznacza na sen jest sprawą prawie tak indywidualną jak uzębienie. Co oznacza jedno – nie ma co się przyglądać innym dzieciom, tylko należy skupić na potrzebach tego konkretnego. I jeśli stanowczo odmawia spania w trakcie dnia, pogodzić się z tym. Jeśli okazało się, że ma naturę skowronka lub sowy, popłakać chwilę w kąciku i pogodzić się z tym. Zwłaszcza jeśli natura dziecka jest całkowicie odmienna od naszej.

Zmiana planu dnia.

Wraz z wypadnięciem popołudniowej drzemki zmianie ulega w zasadzie cały plan dnia, no bo te 2-3 godziny trzeba jakoś wypełnić. Dla mnie i innych pracujących w domu matek (również tych pracujących nie-zawodowo) jest to dość kłopotliwe, bo osobiście mogę zapomnieć o popołudniowej sesji z laptopem – cała praca zostaje przeniesiona na wieczór, gdy Żabek wreszcie smacznie śpi. A Ci co pracują wieczorami, wiedzą że nie jest to szczyt przyjemności… Lekarz (mężczyzna), któremu się pożaliłam w związku z tym, że Żabek w ciągu dnia nie chce spać powiedział: „Pani to by chyba chciała, żeby dziecko cały dzień spało” – widać, że facet nigdy nie spędził całego dnia z dwulatkiem. Nie proszę pana, wystarczy mi godzina na naładowanie baterii!

Zmiana nastawienia.

Jestem osobą raczej dobrze zorganizowaną, więc każda niespodziewana zmiana planu dnia doprowadza mnie do tego, że wpadam w krótki (czasem dłuższy) popłoch. Zajmuje mi to trochę czasu zanim dostosuję się do nowej sytuacji i zrobię sobie nowy plan. Tak było w przypadku, gdy nam się zmieniały godziny snu, dwie drzemki przeszły w jedną, Żabek zrobił się mobilny… Tak i teraz muszę się odnaleźć w nowej sytuacji. Chociaż przyznaję, że przebywanie ze zbuntowanym dwulatkiem 10 godzin dziennie bez chwili wytchnienia jest wyzwaniem. Więc mam nadzieję, że Szanowny Małżonek zrozumie, jak zaraz po przekroczeniu progu Matka niespostrzeżenie się ulotni…

Wyniki sondy.

Ile powinien spać dwulatek.

A raczej ile śpią Wasze dwulatki…

Otrzymałam ponad 100 odpowiedzi na temat snu Waszych dzieci i po zebraniu wszystkiego do kupy otrzymałam następujące informacje:

Podsumowując, najwięcej „ankietowanych” dzieci chodzi spać między 20. a 21 i wstaje między 7, a 8.

Drzemka trwa średnio 2h i większość dzieci w wieku około 2 lat wciąż z niej korzysta.

W ciągu doby dzieci śpią najczęściej 15- 16 godzin z czego około 13-14 w ciągu nocy.

Czyli prawdę mówiąc Żabek mógłby w ciągu dnia trochę pokimać. Ale nie będę narzekać, śpi w sumie 13h na dobę, od ok 20:00 do ok 9:00. Ale jeśli jeszcze kiedyś zechce pospać w ciągu dnia, to ma moje błogosławieństwo (nadzieja umiera ostatnia…).

madrearte

 

 • Moj dwulatek spi w dzien nawet 3-4godz

 • My wczoraj mieliśmy drzemkę o 17-19. Mozna sobie wyobrazić, kiedy młoda poszła spac. Myślałam ze juz zwarjuje. Dospala do 7.30. Na szczescie to tylko wyjątek ;)

 • Mam tak samo jesli chodzi o plan dnia,musze mieć wszystko w miarę zorganizowane ;) wszystko ma swoje plusy i minusy – dziecko spiace w dzien pozniej zasnie albo wczesniej wstanie, natomiast takie bez drzemki za dnia wczesniej wieczorem zasypia

 • Staś ma 22 mce i ostatnio kłopoty ze spaniem. Mam wrażenie, że szkoda mu czasu na sen… Drzemka poobiednia, najczesciej na spacerze to tylko 40-50 min. Czasem popołudniu jest na tyle zmęczony, że padnie na jakieś 20-30 min., a wieczorem energii ma mnóstwo (nie wiem skąd!) i zasypia ok godz. 23… Śpi niespokojnie, kręci się. Dziś pierwsza pobódka o 5, ale utulony (na mnie) dospał do 9…

 • Fajne wykresy:)

 • A na wieczór usypia po 20 i śpi do 7☺

 • Moja córeczka dwuletnia śpi w dzień coraz rzadziej. Uważam, że nie należy zmuszać dziecka do snu i tego nie robię, aczkolwiek odkąd moja mała nauczyła się mówić nie chcę, to niczego nie chce :) Najczęściej śpi w dzień wtedy, kiedy rano wcześniej wstanie, dlatego zwykle w żłobku śpi, a kiedy jest w domu, to pozwalam jej rano dłużej pospać i w te dni zwykle nie chce spać w dzień, ale faktycznie idzie wcześniej spać wieczorem. Często śpi w deszczowe dni, ale wcale się nie dziwię, bo nawet mnie chce się przespać taką pogodę ;)

 • Moja mała przestała spać w dzień odkąd skończyła 2lata i tydzień – z dnia na dzień, z nienacka, matka nie była na to gotowa, ona i owszem :P

 • 16 godzin snu w nocy? Hmm…to bym sie chyba martwila…

 • Moje dziecko majac dwa latka przestalo spac w dzien ! Syn ma juz 4 rozwija sie normalnie nie jest nerwowy a lekarz powiedzial ze to byl jego wybor :)

 • Mój 2 i pół latek całkowicie zrezygnował z drzemek jak miał 20msc.Wstaje o 10,a kładzie się o 23.Wcześniej nie da się go położyć.Jest bardzo ruchliwym dzieckiem :-)

 • Moja córeczka ma prawie trzy latka i spi w dzień.

 • Kasia jakiś miesiąc temu zrezygnowała z drzemki. Idzie spać o 20 wstaje między 7 a 8. Ogarnięcia tego zwłaszcza przy dwójce dzieci było sporym wyzwaniem ale dałam rade :) na szczęście Mimi( tak mówi Kosia o Nikoli) jest wyrozumiały 3miesiecznym dzieckiem i po 20 tez juz śpi. .. :) co do drzemki starszej córki wkurza łam siew duchu ze nie chce spać ale uznałam ze jeśli nie potrzebuje tej drzemki to jej nie zmusza do tego.. ;)

 • moja paulinka zawsze spała w dzień do tej pory tak ma jak jest zmenczona w dzień prosi o kołderke poduszke idzie spi do 16

 • Super opracowanie czasu snu mój synek dzisiaj może dla tego że niedziele dał pospać do 9 :-D.

 • Przyglądałam się zestawieniom kilka razy i jedna rzecz mnie zastanawia. Mianowicie, czy zadeklarowane czasy snu w nocy to sen ciągły, czy liczony wraz z czasem gdy dziecko się obudzi i marudzi/je/szaleje? Pytam, bo mój 8,5-miesięczny synek przesypia w nocy ok. 11 godzin ciągiem (nie budzi się odkąd skończył 2,5 mies), a w dzień ma ok. 2h drzemki, co na dobę daje nam 13 godzin snu (w porywach 14). Taki układ mamy od ok. pół roku, a w porównaniu ze starszymi dziećmi z zestawienia, mój maluszek śpi bardzo mało – choć akurat mam wrażenie, że śpi sporo (zwłaszcza te przespane noce są dla mnie wyjątkowo cenne). Więc – jak to jest z tym czasem snu w nocy u Was?

  • Krysienka A.

   Mój syn 22-miesieczny śpi dokładnie tak, jak Twój, Dagmara.