By 

Jak dbać o małe ząbki.


Dentalfobia oznacza lęk przed dentystą i dotyka wielu z nas – w mniejszym lub większym stopniu. Ja nie cierpię chodzić do dentysty! Strasznie się boję od czasu, gdy jako dziecko poszłam po bardzo długiej przerwie i miałam bardzo dużą dziurę, którą pozwoliłam sobie zrobić bez znieczulenia

O dziwo, od tamtego czasu, zaczęłam chodzić do dentysty regularnie – żeby nie dopuścić ponownie do takiej sytuacji. Ale już zawsze korzystam z końskiej dawki znieczulenia… Chciałabym ten nawyk – regularnego korzystania z usług stomatologa – również rozwinąć u Żabka i chyba już najwyższy czas zacząć…

Codzienna higiena jamy ustnej.

Co chyba oczywiste, o zęby powinniśmy zacząć dbać, zaraz po ich wyrżnięciu. Kilka wskazówek jak to robić łatwo i przyjemnie*:

 • Jeszcze bezzębne dziąsła niemowląt powinno się oczyszczać czystą gazą, zwilżoną przegotowaną wodą, nawiniętą na palec.
 • Przy większej ilości zębów można zacząć używanie mini-szczoteczki lub gryzaka, przeznaczonego do tego celu.
 • Przy nauce szczotkowania warto używać szczoteczki z długą rękojeścią, która umożliwi jednoczesne trzymanie jej przez dziecko i rodzica.
 • Samodzielne szczotkowanie powinno nastąpić – w zależności od rozwoju dziecka – między 2 a 3 rokiem życia.
 • Aby szczotkować zęby 2 minuty, może pomóc klepsydra, budzik lub piosenka.
 • Marka pasty nie ma znaczenia, każda pasta z fluorem jest odpowiednia,  by dbać o higienę jamy ustnej.
 • Zaleca się szczoteczki miękkie, ewentualnie średnie. Należy jednak pamiętać, aby wymieniać szczoteczki w momencie, kiedy włosie jest już odkształcone.
 • Mamy XXI wiek, na pewno możemy zachęcić nasze tableto-lubne Pociechy poprzez korzystanie z aplikacji wspomagających dbanie o codzienną higienę ząbków >>APLIKACJA PAMPIŚ – ZĘBOWA PRZYGODA<<

*źródło: www.zebymalegodziecka.pl

W jakim wieku dziecko powinno odwiedzić dentystę?

Na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym opiekun powinien zgłosić się z dzieckiem pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia (zanim dojdzie do pojawienia się pierwszych objawów próchnicy). Istnieje wtedy sposobność ustalenia strategii postępowania w zakresie profilaktyki stomatologicznej oraz adaptacji dziecka do leczenia. Nie wolno dopuścić, żeby mały pacjent zgłosił się do lekarza dopiero w przypadku bólu zęba. Wizyta może wtedy być nieprzyjemna, a jej efektem będzie pojawienie się fobii dentystycznej u malucha.Dzieciństwo bez próchnicy

No właśnie. Żabek ma 3 lata i 3 miesiące, a jeszcze u dentysty nie był. Żałuję, że dałam się przekonać pewnej dentystce, że wcześniej nie ma sensu iść z dzieckiem do dentysty, bo nie będzie współpracowało. Nie popełniajcie moich błędów! Im szybciej dziecko przywyknie do widoku fotela dentystycznego i obcych rąk w paszczy, tym łatwiej będzie później przekonać go do leczenia – które pewnie prędzej czy później go nie ominie. Ja mój błąd w najbliższym czasie postaram się naprawić i zaprowadzę Żabka na wizytę kontrolną.

O czym pamiętać wybierając dentystę dla dziecka?

O tym, że jeśli popełnimy błąd to możemy mieć później problem. Zaprowadzenie dziecka do pierwszego lepszego lekarza może się skończyć tym, że się ono zrazi, wystraszy i już nam nie uwierzy, jak będziemy zapewniać, że „tym razem tak nie będzie”. Znamy nasze dzieci i wiemy jakie są ich preferencje w stosunku do ludzi. Ja wiem, że muszę Żabkowi wybrać dentystę, który jest mężczyzną o łagodnym usposobieniu. Być może to trochę seksistowskie, ale po prostu Żabek jest na takim etapie swojego życia, w którym zdecydowanie preferuje towarzystwo Panów. Łatwo go przestraszyć, a wiele kobiet jest dla niego zbyt „szczebioczących” – znacie to, nie? Myślę, że również wybiorę klinikę, która jest dedykowana dzieciom – bo tam wiadomo, że będą tablety i inne bajery odwracające uwagę od wierteł. I o ile to możliwe, kogoś z polecenia.

Jak myć zęby?

Przejdziemy teraz do codziennej, bardzo ważnej kwestii. Młodzi dentyści, z którymi miałam przyjemność porozmawiać podczas spotkania w ramach akcji Dzieciństwo bez Próchnicy, najbardziej mnie zaskoczyli mówiąc mi właśnie, jak myć zęby. A ja byłam taka pewna siebie, że nic w tej kwestii nie można mi zarzucić, a tu się okazuje, że JA robię to źle.

Zęby-mleczaki myjemy ruchami okrężnymi.
Zęby stałe myjemy ruchami „wymiatającymi”.

Założę się, że wielu z Was również tego nie wiedziała. To teraz spróbujcie myć zęby „wymiatając”! Powiem Wam, że chyba dalej będę udawać, że mam mleczaki… ;)

A na sam koniec parę słów do Waszych Pociech od Pampisia:

Hania
About me

Apodyktyczna Defetystka. Maniakalna Choleryczka. ‚House Manager’, koordynatorka domowego zoo. Z wykształcenia marketingowca. Z zawodu blogerka i biznes-mama. Żona swojego Szanownego Małżonka. Trochę zwariowana, czasami sfrustrowana matka Żabka, którego imię Wojtuś. Zaplanowana, zorganizowana i wiecznie niewyspana.

YOU MIGHT ALSO LIKE

gorączka
Jak mierzyć dziecku temperaturę i jak radzić sobie z gorączką?
September 14, 2017
Gdy wali się cały świat.
September 08, 2017
jak dbać o włosy w ciąży
Jak dbać o włosy w ciąży i po porodzie.
August 24, 2017
24 tydzień ciąży
21 – 24 tydzień ciąży.
August 22, 2017
Przemyślenia Matki #12 – Ból głowy.
August 14, 2017
komentarze dzieci
Bezpośrednie komentarze dzieci.
August 10, 2017
różnica wieku
Idealna różnica wieku.
August 08, 2017
Co trzeba wiedzieć o karmieniu piersią?
August 03, 2017
Gdzie spędzić wakacje z dzieckiem.
August 01, 2017
 • Tak nawet dwie. Wczorajszą że znieczulenie i formatką. Dzielny!

 • O my też skończyło się na małej plombce Ale była dzielna

 • Powiem tyle: bla bla bla. Nie na złość. Bardziej na to, że ja to wszystko robiłam. Dziąsła. Szczoteczki z muzyką ze „Star Wars”. 7 plomb, dwa wyrwane zęby, bo się pokruszyły. Robiliśmy wszystko. Czekam ma zęby stałe. Oby lepsze

 • niestety bardzo późno trafiłam do dentysty, kiedy już mój młody miał zaawansowaną próchnicę (4,5 roku) – teraz dzielnie naprawiamy błędy i zaniedbania. Szczęśliwie 2-letnia siostra ma śnieżnobiałe zdrowe ząbki. Nasza stomatolog – prof. Emerich (Gdański Uniwersytet Medyczny) zaleca pierwszy przegląd nie później niż po pierwszych urodzinach! a co do pasty, to poradziła zarówno dla córki, jak i syna wybrać taką, która ma 1000 jednostek fluoru (nie patrzeć na zakres wiekowy).

 • Moje 5,5 letnie na widok fotela dentystycznego skacze z radości. Pilnuję, czy żeby sa dobrze umyte, pomagam i poprawiam (w samodzielnie dobrze umyte zęby 2-3 latka nie bardzo wierzę). Moja pierwsza wizyta miała miejsce ok 6 roku życia. Po dwóch dniach bólu. Do dziś mam dreszcze na widok wiertła ;)

 • Już dawno pierwsza wizyta za nami. Jak syn miał 3 latka to poszedł pierwszy raz

  • Dodam,że zdarza się nam nie myć codziennie zębów a mimo to zdrowe

 • My pierwszy raz byliśmy u dentysty jak młoda miała jakoś rok . od tego czasu chodzimy regularnie co pół roku :) (właśnie dlatego ze mama miała (bo już nie ma :D dentalfobię (nawet nie wiedziałam że to się tak nazywa :) )) Jeśli chodzi o mycie nigdy nie było z tym problemu na początku pomagałam jak miała 3 latka z hakiem kupiłam jej szczoteczkę elektryczna. I muszę się pochwalić że córka ma ząbki w stanie idealnym a ma prawie 6 lat (za 4 miesiące i jeden dzień :P )

  • Letnie lecą mleczaki?

  • jeszcze nie poleciał żaden :) ale jeden rusza sie coraz mocniej :) moze na dnaich bedzie szczerbolkiem :)

  • U nas cała klawiatura ruchoma!

  • Żaneta Rakowiec Lena nie może się doczekać :) bo w grupie duża część dzieci ma już jedynki górne i dolne stałe

 • Mój synek miał pierwsza wizytę u dentysty jak jeszcze roczku nie miał była to bardzo miła wizyta z myciem ząbków nie mamy problemu z miła chęcią daje zabki do mycia teraz coraz więcej mówi Ja SAM :D

 • Jeszcze nie wiem, ale jak się dowiem to dam znać :D

 • Oczywiście. Pierwsze wizyty, zapoznawcze były przy okazji moich wizyt jak mieli 1,5-2 lata.
  Ząbki zadbane to i efekty są. Wyderka lat 3,5 i Synu lat 6 mają wszystkie ząbki zdrowe :)

 • Nie bój się :) Mów pozytywnie o dentyście, nie strasz przede wszelkim dentystą a będzie ok :)

 • moj 5ciolatek juz 7 razy byl ze wzgledu na prochnicę… ale dentystkę ma tak wspaniała, ze sama do niej chodzę ;-) bo do mnie jak do dziecka trzeba ;-)

 • Nie potrafię umyć zębów 14 miesięcznemu synkowi :(

  • Są szczoteczki i do takich ząbków :)

  • Co z tego że są szczoteczki, skoro ja nimi nie umiem. On zasłania mi językiem lub gryzie to lub się wierci lub bawi…

  • Delikatnie i powoli, dziecko się dostosuje, proszę mi wierzyć, że wszystkiego można się nauczyć jak się chce :)

 • Wizytę u dentysty mieli ok 2 roku życia. Bez problemu pokazali ząbki w przychodni, do której chodzimy my.

 • Dziękujemy za miłe słowa, odwiedziny na naszym wydarzeniu, a przede wszystkim poruszenie ważnego tematu :) !

 • Trzeba pamiętać o wizytach kontrolnych! Ale choć moja córka od pierwszego ząbka chodziła regularnie do dentysty, mamy walkę z jej zębami :( Ma odziedziczone słabe zęby, ma 7 i pół roku i trzy martwe zęby! Cały czas się pocieszam, ze to mleczaki i ze będzie lepiej :)