By 

Jak dbać o małe ząbki.


Dentalfobia oznacza lęk przed dentystą i dotyka wielu z nas – w mniejszym lub większym stopniu. Ja nie cierpię chodzić do dentysty! Strasznie się boję od czasu, gdy jako dziecko poszłam po bardzo długiej przerwie i miałam bardzo dużą dziurę, którą pozwoliłam sobie zrobić bez znieczulenia

O dziwo, od tamtego czasu, zaczęłam chodzić do dentysty regularnie – żeby nie dopuścić ponownie do takiej sytuacji. Ale już zawsze korzystam z końskiej dawki znieczulenia… Chciałabym ten nawyk – regularnego korzystania z usług stomatologa – również rozwinąć u Żabka i chyba już najwyższy czas zacząć…

Codzienna higiena jamy ustnej.

Co chyba oczywiste, o zęby powinniśmy zacząć dbać, zaraz po ich wyrżnięciu. Kilka wskazówek jak to robić łatwo i przyjemnie*:

 • Jeszcze bezzębne dziąsła niemowląt powinno się oczyszczać czystą gazą, zwilżoną przegotowaną wodą, nawiniętą na palec.
 • Przy większej ilości zębów można zacząć używanie mini-szczoteczki lub gryzaka, przeznaczonego do tego celu.
 • Przy nauce szczotkowania warto używać szczoteczki z długą rękojeścią, która umożliwi jednoczesne trzymanie jej przez dziecko i rodzica.
 • Samodzielne szczotkowanie powinno nastąpić – w zależności od rozwoju dziecka – między 2 a 3 rokiem życia.
 • Aby szczotkować zęby 2 minuty, może pomóc klepsydra, budzik lub piosenka.
 • Marka pasty nie ma znaczenia, każda pasta z fluorem jest odpowiednia,  by dbać o higienę jamy ustnej.
 • Zaleca się szczoteczki miękkie, ewentualnie średnie. Należy jednak pamiętać, aby wymieniać szczoteczki w momencie, kiedy włosie jest już odkształcone.
 • Mamy XXI wiek, na pewno możemy zachęcić nasze tableto-lubne Pociechy poprzez korzystanie z aplikacji wspomagających dbanie o codzienną higienę ząbków >>APLIKACJA PAMPIŚ – ZĘBOWA PRZYGODA<<

*źródło: www.zebymalegodziecka.pl

W jakim wieku dziecko powinno odwiedzić dentystę?

Na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym opiekun powinien zgłosić się z dzieckiem pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia (zanim dojdzie do pojawienia się pierwszych objawów próchnicy). Istnieje wtedy sposobność ustalenia strategii postępowania w zakresie profilaktyki stomatologicznej oraz adaptacji dziecka do leczenia. Nie wolno dopuścić, żeby mały pacjent zgłosił się do lekarza dopiero w przypadku bólu zęba. Wizyta może wtedy być nieprzyjemna, a jej efektem będzie pojawienie się fobii dentystycznej u malucha.Dzieciństwo bez próchnicy

No właśnie. Żabek ma 3 lata i 3 miesiące, a jeszcze u dentysty nie był. Żałuję, że dałam się przekonać pewnej dentystce, że wcześniej nie ma sensu iść z dzieckiem do dentysty, bo nie będzie współpracowało. Nie popełniajcie moich błędów! Im szybciej dziecko przywyknie do widoku fotela dentystycznego i obcych rąk w paszczy, tym łatwiej będzie później przekonać go do leczenia – które pewnie prędzej czy później go nie ominie. Ja mój błąd w najbliższym czasie postaram się naprawić i zaprowadzę Żabka na wizytę kontrolną.

O czym pamiętać wybierając dentystę dla dziecka?

O tym, że jeśli popełnimy błąd to możemy mieć później problem. Zaprowadzenie dziecka do pierwszego lepszego lekarza może się skończyć tym, że się ono zrazi, wystraszy i już nam nie uwierzy, jak będziemy zapewniać, że „tym razem tak nie będzie”. Znamy nasze dzieci i wiemy jakie są ich preferencje w stosunku do ludzi. Ja wiem, że muszę Żabkowi wybrać dentystę, który jest mężczyzną o łagodnym usposobieniu. Być może to trochę seksistowskie, ale po prostu Żabek jest na takim etapie swojego życia, w którym zdecydowanie preferuje towarzystwo Panów. Łatwo go przestraszyć, a wiele kobiet jest dla niego zbyt „szczebioczących” – znacie to, nie? Myślę, że również wybiorę klinikę, która jest dedykowana dzieciom – bo tam wiadomo, że będą tablety i inne bajery odwracające uwagę od wierteł. I o ile to możliwe, kogoś z polecenia.

Jak myć zęby?

Przejdziemy teraz do codziennej, bardzo ważnej kwestii. Młodzi dentyści, z którymi miałam przyjemność porozmawiać podczas spotkania w ramach akcji Dzieciństwo bez Próchnicy, najbardziej mnie zaskoczyli mówiąc mi właśnie, jak myć zęby. A ja byłam taka pewna siebie, że nic w tej kwestii nie można mi zarzucić, a tu się okazuje, że JA robię to źle.

Zęby-mleczaki myjemy ruchami okrężnymi.
Zęby stałe myjemy ruchami „wymiatającymi”.

Założę się, że wielu z Was również tego nie wiedziała. To teraz spróbujcie myć zęby „wymiatając”! Powiem Wam, że chyba dalej będę udawać, że mam mleczaki… ;)

A na sam koniec parę słów do Waszych Pociech od Pampisia:

YOU MIGHT ALSO LIKE

po czym poznać poród
Po czym poznać poród?
November 20, 2017
wyprawka dla niemowlaka
Moja wyprawka dla niemowlaka.
November 15, 2017
torba do szpitala
Torba do szpitala – co zabrać do porodu?
November 13, 2017
Jak mądrze wybrać fotelik samochodowy z grupy 0+?
November 09, 2017
Ciąża, czterolatek i sezon infekcyjny…
October 23, 2017
baby box club
Pieluszki z dostawą do domu! #KONKURS
October 18, 2017
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
October 16, 2017
Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu kredytu?
October 13, 2017
tokofobia
Tokofobia, czyli strach przed porodem.
October 11, 2017
 • Tak nawet dwie. Wczorajszą że znieczulenie i formatką. Dzielny!

 • O my też skończyło się na małej plombce Ale była dzielna

 • Powiem tyle: bla bla bla. Nie na złość. Bardziej na to, że ja to wszystko robiłam. Dziąsła. Szczoteczki z muzyką ze „Star Wars”. 7 plomb, dwa wyrwane zęby, bo się pokruszyły. Robiliśmy wszystko. Czekam ma zęby stałe. Oby lepsze

 • niestety bardzo późno trafiłam do dentysty, kiedy już mój młody miał zaawansowaną próchnicę (4,5 roku) – teraz dzielnie naprawiamy błędy i zaniedbania. Szczęśliwie 2-letnia siostra ma śnieżnobiałe zdrowe ząbki. Nasza stomatolog – prof. Emerich (Gdański Uniwersytet Medyczny) zaleca pierwszy przegląd nie później niż po pierwszych urodzinach! a co do pasty, to poradziła zarówno dla córki, jak i syna wybrać taką, która ma 1000 jednostek fluoru (nie patrzeć na zakres wiekowy).

 • Moje 5,5 letnie na widok fotela dentystycznego skacze z radości. Pilnuję, czy żeby sa dobrze umyte, pomagam i poprawiam (w samodzielnie dobrze umyte zęby 2-3 latka nie bardzo wierzę). Moja pierwsza wizyta miała miejsce ok 6 roku życia. Po dwóch dniach bólu. Do dziś mam dreszcze na widok wiertła ;)

 • Już dawno pierwsza wizyta za nami. Jak syn miał 3 latka to poszedł pierwszy raz

  • Dodam,że zdarza się nam nie myć codziennie zębów a mimo to zdrowe

 • My pierwszy raz byliśmy u dentysty jak młoda miała jakoś rok . od tego czasu chodzimy regularnie co pół roku :) (właśnie dlatego ze mama miała (bo już nie ma :D dentalfobię (nawet nie wiedziałam że to się tak nazywa :) )) Jeśli chodzi o mycie nigdy nie było z tym problemu na początku pomagałam jak miała 3 latka z hakiem kupiłam jej szczoteczkę elektryczna. I muszę się pochwalić że córka ma ząbki w stanie idealnym a ma prawie 6 lat (za 4 miesiące i jeden dzień :P )

  • Letnie lecą mleczaki?

  • jeszcze nie poleciał żaden :) ale jeden rusza sie coraz mocniej :) moze na dnaich bedzie szczerbolkiem :)

  • U nas cała klawiatura ruchoma!

  • Żaneta Rakowiec Lena nie może się doczekać :) bo w grupie duża część dzieci ma już jedynki górne i dolne stałe

 • Mój synek miał pierwsza wizytę u dentysty jak jeszcze roczku nie miał była to bardzo miła wizyta z myciem ząbków nie mamy problemu z miła chęcią daje zabki do mycia teraz coraz więcej mówi Ja SAM :D

 • Jeszcze nie wiem, ale jak się dowiem to dam znać :D

 • Oczywiście. Pierwsze wizyty, zapoznawcze były przy okazji moich wizyt jak mieli 1,5-2 lata.
  Ząbki zadbane to i efekty są. Wyderka lat 3,5 i Synu lat 6 mają wszystkie ząbki zdrowe :)

 • Nie bój się :) Mów pozytywnie o dentyście, nie strasz przede wszelkim dentystą a będzie ok :)

 • moj 5ciolatek juz 7 razy byl ze wzgledu na prochnicę… ale dentystkę ma tak wspaniała, ze sama do niej chodzę ;-) bo do mnie jak do dziecka trzeba ;-)

 • Nie potrafię umyć zębów 14 miesięcznemu synkowi :(

  • Są szczoteczki i do takich ząbków :)

  • Co z tego że są szczoteczki, skoro ja nimi nie umiem. On zasłania mi językiem lub gryzie to lub się wierci lub bawi…

  • Delikatnie i powoli, dziecko się dostosuje, proszę mi wierzyć, że wszystkiego można się nauczyć jak się chce :)

 • Wizytę u dentysty mieli ok 2 roku życia. Bez problemu pokazali ząbki w przychodni, do której chodzimy my.

 • Dziękujemy za miłe słowa, odwiedziny na naszym wydarzeniu, a przede wszystkim poruszenie ważnego tematu :) !

 • Trzeba pamiętać o wizytach kontrolnych! Ale choć moja córka od pierwszego ząbka chodziła regularnie do dentysty, mamy walkę z jej zębami :( Ma odziedziczone słabe zęby, ma 7 i pół roku i trzy martwe zęby! Cały czas się pocieszam, ze to mleczaki i ze będzie lepiej :)