By 

Jak dbać o małe ząbki.


Dentalfobia oznacza lęk przed dentystą i dotyka wielu z nas – w mniejszym lub większym stopniu. Ja nie cierpię chodzić do dentysty! Strasznie się boję od czasu, gdy jako dziecko poszłam po bardzo długiej przerwie i miałam bardzo dużą dziurę, którą pozwoliłam sobie zrobić bez znieczulenia

O dziwo, od tamtego czasu, zaczęłam chodzić do dentysty regularnie – żeby nie dopuścić ponownie do takiej sytuacji. Ale już zawsze korzystam z końskiej dawki znieczulenia… Chciałabym ten nawyk – regularnego korzystania z usług stomatologa – również rozwinąć u Żabka i chyba już najwyższy czas zacząć…

Codzienna higiena jamy ustnej.

Co chyba oczywiste, o zęby powinniśmy zacząć dbać, zaraz po ich wyrżnięciu. Kilka wskazówek jak to robić łatwo i przyjemnie*:

  • Jeszcze bezzębne dziąsła niemowląt powinno się oczyszczać czystą gazą, zwilżoną przegotowaną wodą, nawiniętą na palec.
  • Przy większej ilości zębów można zacząć używanie mini-szczoteczki lub gryzaka, przeznaczonego do tego celu.
  • Przy nauce szczotkowania warto używać szczoteczki z długą rękojeścią, która umożliwi jednoczesne trzymanie jej przez dziecko i rodzica.
  • Samodzielne szczotkowanie powinno nastąpić – w zależności od rozwoju dziecka – między 2 a 3 rokiem życia.
  • Aby szczotkować zęby 2 minuty, może pomóc klepsydra, budzik lub piosenka.
  • Marka pasty nie ma znaczenia, każda pasta z fluorem jest odpowiednia,  by dbać o higienę jamy ustnej.
  • Zaleca się szczoteczki miękkie, ewentualnie średnie. Należy jednak pamiętać, aby wymieniać szczoteczki w momencie, kiedy włosie jest już odkształcone.
  • Mamy XXI wiek, na pewno możemy zachęcić nasze tableto-lubne Pociechy poprzez korzystanie z aplikacji wspomagających dbanie o codzienną higienę ząbków >>APLIKACJA PAMPIŚ – ZĘBOWA PRZYGODA<<

*źródło: www.zebymalegodziecka.pl

W jakim wieku dziecko powinno odwiedzić dentystę?

Na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym opiekun powinien zgłosić się z dzieckiem pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia (zanim dojdzie do pojawienia się pierwszych objawów próchnicy). Istnieje wtedy sposobność ustalenia strategii postępowania w zakresie profilaktyki stomatologicznej oraz adaptacji dziecka do leczenia. Nie wolno dopuścić, żeby mały pacjent zgłosił się do lekarza dopiero w przypadku bólu zęba. Wizyta może wtedy być nieprzyjemna, a jej efektem będzie pojawienie się fobii dentystycznej u malucha.Dzieciństwo bez próchnicy

No właśnie. Żabek ma 3 lata i 3 miesiące, a jeszcze u dentysty nie był. Żałuję, że dałam się przekonać pewnej dentystce, że wcześniej nie ma sensu iść z dzieckiem do dentysty, bo nie będzie współpracowało. Nie popełniajcie moich błędów! Im szybciej dziecko przywyknie do widoku fotela dentystycznego i obcych rąk w paszczy, tym łatwiej będzie później przekonać go do leczenia – które pewnie prędzej czy później go nie ominie. Ja mój błąd w najbliższym czasie postaram się naprawić i zaprowadzę Żabka na wizytę kontrolną.

O czym pamiętać wybierając dentystę dla dziecka?

O tym, że jeśli popełnimy błąd to możemy mieć później problem. Zaprowadzenie dziecka do pierwszego lepszego lekarza może się skończyć tym, że się ono zrazi, wystraszy i już nam nie uwierzy, jak będziemy zapewniać, że „tym razem tak nie będzie”. Znamy nasze dzieci i wiemy jakie są ich preferencje w stosunku do ludzi. Ja wiem, że muszę Żabkowi wybrać dentystę, który jest mężczyzną o łagodnym usposobieniu. Być może to trochę seksistowskie, ale po prostu Żabek jest na takim etapie swojego życia, w którym zdecydowanie preferuje towarzystwo Panów. Łatwo go przestraszyć, a wiele kobiet jest dla niego zbyt „szczebioczących” – znacie to, nie? Myślę, że również wybiorę klinikę, która jest dedykowana dzieciom – bo tam wiadomo, że będą tablety i inne bajery odwracające uwagę od wierteł. I o ile to możliwe, kogoś z polecenia.

Jak myć zęby?

Przejdziemy teraz do codziennej, bardzo ważnej kwestii. Młodzi dentyści, z którymi miałam przyjemność porozmawiać podczas spotkania w ramach akcji Dzieciństwo bez Próchnicy, najbardziej mnie zaskoczyli mówiąc mi właśnie, jak myć zęby. A ja byłam taka pewna siebie, że nic w tej kwestii nie można mi zarzucić, a tu się okazuje, że JA robię to źle.

Zęby-mleczaki myjemy ruchami okrężnymi.
Zęby stałe myjemy ruchami „wymiatającymi”.

Założę się, że wielu z Was również tego nie wiedziała. To teraz spróbujcie myć zęby „wymiatając”! Powiem Wam, że chyba dalej będę udawać, że mam mleczaki… ;)

A na sam koniec parę słów do Waszych Pociech od Pampisia:

YOU MIGHT ALSO LIKE

2 miesiąc życia dziecka
2 miesiąc życia dziecka. VOL.2
February 09, 2018
niemowlę płacze
Dlaczego niemowlę płacze? [PŻPS]
February 02, 2018
Rzeczywistość zaskakuje – nie daj się zaskoczyć!
January 29, 2018
depresja poporodowa
Miłość od pierwszego wejrzenia.
January 24, 2018
Dlaczego laktator jest ważnym elementem mojej wyprawki?
January 22, 2018
drugie dziecko
Syndrom drugiego dziecka.
January 19, 2018
Pierwszy spacer – przyjemność i wyzwanie!
January 12, 2018
1 miesiąc życia dziecka. VOL.2
January 08, 2018
Skąd się wzięły imiona Żabek?
January 05, 2018