By 

Kaszel u dziecka – rodzaje i postępowanie.


W święta Żabek (wraz z rodzicami zresztą) przechodził przez jakąś infekcję. Od tamtego czasu, pomimo ogólnie dobrego samopoczucia, kaszel wciąż nie daje mu spokoju. Zresztą ja z Szanownym również wciąż trochę szczekamy. Poniżej przeczytacie jakie mogą być rodzaje kaszlu i kiedy można zacząć panikować…

#1. KASZEL SUCHY

Od niego zazwyczaj się zaczyna. Jak dziecko zaczyna pokasływać to znaczy, że COŚ się dzieje. A potem – BUM! – dochodzi gorączka, katar i już mamy przeziębienie, a co za tym idzie – uziemienie i depresję u matki. Taka infekcja zazwyczaj nie trwa długo, ale nawet po całkowitym wyzdrowieniu, suchy kaszel może utrzymywać się jeszcze przez około tydzień. Jeśli nie towarzyszy mu gorączka to zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju. Suchy kaszel może również przejść transformację w kaszel mokry.

#2. KASZEL MOKRY

Często jest następstwem kaszlu suchego, spowodowany namnożeniem się wirusów lub bakterii. Dziecko stara się odkaszlnąć męczącą wydzielinę co może skutkować podrażnieniem żołądka lub wymiotami – jakby męki podczas samego kaszlu było mało. On również może się utrzymywać nawet przez kilka tygodni po chorobie. Ale jeśli towarzyszy mu: temperatura, gęsty żółty lub zielony katar, bóle głowy, osłabienie, przyspieszony oddech – koniecznie należy udać się do lekarza, ponieważ te objawy mogą wskazywać na zapalenie zatok, oskrzeli lub płuc.

#3. KASZEL SZCZEKAJĄCY

Pojawia się najczęściej późnym wieczorem i może towarzyszyć mu chrypka. Może świadczyć o wirusowym zapaleniu krtani. Dziecko może mieć duszności i świszczący oddech. Ulgę przyniesie chłodne powietrze (można podejść z odpowiednio zabezpieczonym dzieckiem do otwartego okna) lub wdychanie wilgotnej pary. Zazwyczaj po zastosowaniu takiego rozwiązania przechodzi, ale jeśli nie pomaga i dziecko dalej się dusi to niezwłocznie trzeba skontaktować się z pogotowiem lub jechać na ostry dyżur, żeby podać sterydy. W tym wypadku również kaszel może się utrzymywać dwa tygodnie od ustąpienia choroby.

#4. KASZEL NAPADOWY, SUCHY

Tak wygląda kaszel spowodowany alergią. Łączy się z uporczywym kichaniem i wodnistym katarem. Jest suchy, płytki i nie towarzyszą mu inne objawy infekcji, występuje w momencie styczności z alergenem. W tym wypadku konieczna jest wizyta u alergologa.

Kiedy natychmiast udać się do lekarza?

Jeśli kaszel u dziecka nas niepokoi, dla własnego spokoju powinniśmy udać się na „przesłuchanie” dziecka.

Ponadto lekarz powinien obejrzeć dziecko, jeśli kaszel:
występuje u niemowlęcia;
towarzyszy mu wysoka gorączka;
utrudnia oddychanie;
wywołuje duszność;
zakłóca sen;
występuje po wysiłku, kontakcie z określonymi substancjami;
długo nie ustępuje po przebytej infekcji;
może być skutkiem podrażnienia przez ciało obce.'Dziecko' numer 10/2012, str. 74

Na zakończenie…

I prowadzę kaszlącego Żabka do przedszkola. Ma kaszel mokry – ten co się najdłużej potrafi utrzymać. Ale również błogosławieństwo Pani Doktor na powrót w grono dzieci. I widzę te spojrzenia mijających mnie rodziców. Wiecie, te które aż krzyczą „chorego do przedszkola prowadzi matka wyrodna, wszystkich pozaraża!”. Nie oceniajcie pochopnie. Wiem, że zostawianie chorych dzieci w przedszkolu to chleb powszedni, ale nie każde „szczekające” dziecko jest chore i jest faktycznym zagrożeniem. To ten cholerny kaszel u dziecka, tygodniami po przebytej chorobie, może uprzykrzać nam wszystkim życie…

Tekst został napisany na podstawie artykułu „Dudni kaszel, dudni” lek. med. Agnieszki Bilskiej i Wojciecha Widłaka, konsultacja: dr hab. Piotr Albrecht, „Dziecko” numer 10/2012, str. 74.

YOU MIGHT ALSO LIKE

Dlaczego laktator jest ważnym elementem mojej wyprawki?
January 22, 2018
drugie dziecko
Syndrom drugiego dziecka.
January 19, 2018
Pierwszy spacer – przyjemność i wyzwanie!
January 12, 2018
1 miesiąc życia dziecka. VOL.2
January 08, 2018
Skąd się wzięły imiona Żabek?
January 05, 2018
Wszechwiedzący czterolatek.
January 03, 2018
poród
Poród, czyli narodzin cud. VOL.2
December 20, 2017
Koniec bycia jedynakiem.
December 18, 2017
Nowy członek Ekipy!
December 18, 2017
 • Jak moja córka kiedys dusiła się od kaszlu….lekarz zapisał jakiś durny syropek :( Teraz po prostu w przypadku kataru czy kaszlu robimy inhalację!

 • KAszel to zmora! My walczymy od listopada-na zmianę przychodzi katar,jest zapalenie oskrzeli,potem znów sam kaszel i tak w kółko..

 • po zapaleniu oskrzeli, dostała mała zapalenie krtani (ten kaszel był najgorszy jaki w życiu słyszałam dusiła się wręcz) więc 7 dni zastrzyki miała a kaszel 3 tyg się utrzymywał.

 • wpis akurat dla nas :(

 • Kaszel jest zazwyczaj objawem kataru. Katar może być splywajacy po tylnej ścianie gardła, wtedy kaszel jest suchy, niestety często gęsto ta splywajaca wydzielina dostaje się częściowo do oskrzeli wtedy kaszel zamienia się w mokry. Kaszel krtaniowy jest bardzo chrakterystyczny i nie da się go pomylić z żadnym innym i drogie panie jeżeli nie towarzyszy mu gorączką nie pozwólcie faszeeowac waszych dzieci antybiotykiem. Krtań zazwyczaj jest wirusowa i antybiotyk w niczym tu nie pomoże. My leczymy się już od 3 lat jestem mamą małego krtaniowca. I obecnie leczy nas Pani doktor która jest ordynatorem w Niemczech. I to ona ratuje nam tylek od ponad roku! I to że waszym dzieciom katar utrzymuje się tygodniami to wina wydzieliny trzeba ja odciągnąć małe dziecko nie jest w stanie jej wydmuchac. Polecam zatem niemiecką sól do inhalacji droga ale bardzo skuteczna jak ktoś będzie chciał podam nazwę na prv nie będę lokować produktu. I odciagacz do nosa na kodkurzacz. I problem z kszlem zniknie. A na krtań tylko adrenalina i sterydy nic więcej. Wiem rozpisalam się ale jak komuś pomogę to będzie super. A no i bańki polecam bezogniowe rewelacja !!!

 • U nas od września ubiegłego roku był uporczywy katar ale on zmieniał kolor i konsystencję, kaszel był nocą zawsze o tej samej porze , mokry aż towarzyszyły mu wymioty .
  Lekarze rozkladali ręce (laryngolodzy, pediatrzy , pulmonolodzy ) dawali antybiotyki ale nic nie pomagało. Trafiliśmy do szpitala, zrobiono małemu testy skórne, okazało się ze uczulony jest na roztocza kurzu domowego.
  Testy z krwi nic nam nie pokazały a robione były wcześniej. Ponoć są nie miarodajne.
  Trafiłam do alergologa, dziecko było pod obserwacją lekarza dwa dni i noce w szpitalu.
  Okazało się że to astma , uczulenie na kurz zrobiło swoje i zaowocowało to niekontrolowaną astmą.
  Teraz ma stałe leki , tabletki i jest ok.
  A jak się przeziebia to już umiem odróżnić kaszel od kaszlu astmatycznego.

 • Pingback: Katar u dziecka - rodzaje i postępowanie. | o Matko WaRiatko!()

 • tea

  My się teraz leczymy właśnie z paskudnego przeziębienia. Bardzo pomocny okazał się przeciwzapalny syrop fosidal, który mi pani pediatra poleciła, bo ataki kaszlu są po nim zdecydowanie mniej męczące.

 • Pingback: Przemyślenia Matki #11: Gdy dziecko choruje. | o Matko WaRiatko!()

 • ostryga19

  Nas ostatnio uratowały inhalacje z Benodilu. Moje dziecko musi mieć robione nebulizacje, żeby szybko odblokować oskrzela. Poza tym mgiełka jest fajna, zabawna i trwa krótko. Z żywymi dziećmi ciężko robić inhalacje domowymi sposobami, z głowa pod ręcznikiem.

  • bietka

   Ja się przeraziłam jaki kaszel miał synek przy ostatniej infekcji. Aż się dusił. Okazało się, że to zapalenie krtani i też na to benodil dostał, żeby szybko stan zapalny zlikwidować.

 • zuza

  Lekarz mi poradził, żebym od razu przy pierwszych objawach kaszlu u synka podawała mu syrop fosidal, bo działa przeciwzapalnie i nie dopuszcza do tego, żeby choroba rozprzestrzeniła się na dolne drogi oddechowe