By 

Kleszcze znowu w ataku!


Wraz z piękną pogodą możemy powitać sezon na kleszcze i komary. O Matko, jak ja ich nienawidzę! Jako 18-latka przechodziłam zapalenie opon mózgowych – wcale nie wykluczone, że było związane z jakimś kleszczem. Dlatego szczególnie pilnuję całej rodziny, żeby żaden mały pasożyt się do nich nie przyssał.

Zatem, na życzenie Czytelników, parę słów o tym jak sobie z kleszczami poradzić. Nie będę wymieniać wszystkich zagrożeń związanych z kleszczami, żeby nie siać niepotrzebnie paniki. Tego typu informacje możecie przeczytać na przykład tutaj: http://szczepkleszcz.pl/. Ja chcę przytoczyć Wam tylko…

Kilka przydatnych faktów co i jak:

 • Jednym z największych zagrożeń związanym z kleszczami jest odkleszczowe zapaleniu mózgu. Jednakże istnieją szczepienia chroniące przed zachorowaniem – szczepić można dzieci po ukończeniu 1 roku życia. Ale UWAGA: szczepienie to nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze, np. boleriozą. Nie jest ono również refundowane (koszt to ok 100 zł/dawka, niezbędne są 3 dawki podawane zazwyczaj w odstępie paru miesięcy, następnie dawka przypominająca po ok 3 latach i kolejne dawki po 3-5 lat). Nie mogą się nim zaszczepić osoby, które mają alergię na białko kurze. Pod koniec wpisu ulotka odnośnie choroby oraz szczepienia.
 • NIE smarujemy niczym kleszcza, żadnym masłem ani tłuszczem. Powoduje to kleszczowe wymioty, a paszczę ma on w naszej skórze, więc tego nie chcemy…
 • Kleszcza wyciągamy pęsetą* (jednostajny ruch pionowy), kleszczołapką* (obracając) lub lassem* (kręcąc oprawką)- wszystkie urządzenia dostępne są w aptece. Następnie dezynfekujemy.
  *Kliknięcie przekieruje Was na obrazek z instrukcją wyciągania kleszcza.

Jak chronić się przed kleszczami?

 • Stosując odpowiednie kosmetyki ochronne. Ale pamiętajmy, że nie są one w 100% efektywne, więc nie zwalnia nas to z oględzin ciała. Również trzeba pamiętać, żeby kosmetyk był odpowiedni do wieku naszych dzieci, nie znalazłam wiele kosmetyków przeznaczonych dla dzieci poniżej roku, najlepiej w tej kwestii poradzić się pediatry. Z tego co słyszałam, należy unikać w składzie takich produktów oznaczenia DEET – ta substancja nie powinna być stosowana ani przez dzieci ani przez kobiety w ciąży. Fajną analizę kosmetyków anty-owadowych znajdziecie u Sroki >>TUTAJ<<.
 • Ubierać odzież, zakrywającą jak największą powierzchnię ciała i obowiązkowo czapkę (najlepiej z osłonką na kark). Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać w letnim upale… Jasna odzież ułatwi nam szybsze zlokalizowanie spacerującego po nas zagrożenia.
 • Omijać wysokie trawy i krzewy, w których czają się krwiopijcy. Najlepiej spacerować środkiem ścieżki.
 • Po spacerze dokładnie obejrzeć całe ciało, z naciskiem na pachwiny i skórę głowy. Ubrania wyprać (w miarę możliwości potraktować suszarką do odzieży), wziąć prysznic. Dzieci sprawdzać kilkakrotnie.
 • Dbajmy o nasze czworonogi! One również są narażone i są idealnym transportem dla tych małych szkodników. Używajmy regularnie odpowiednich odstraszaczy takich jak Fiprex. Moja już pierwszego kleszcza przyniosła, więc od razu szybko zabezpieczyłam całe domowe zoo.

Na koniec ulotka odnośnie Kleszczowego Zapalenia Mózgu:

Ps. Ja Żabka ogólnie szczepię – również przeciw KZM. To jest moja przemyślana decyzja poparta rozmową z naszą zaufaną Pediatrą. Uprzejmie proszę wszystkich antyszczepionkowców o nie wyrażania swojej opinii w tej kwestii, bo opinia mojego lekarza jest dla mnie ważniejsza od anonimowych osób z Internetu, zwłaszcza tych bardzo agresywnie wypowiadających się w kwestii szczepień. Hejty już mieliśmy w tekście o szczepieniach, tutaj rozmawiamy o kleszczach i tego się trzymajmy. Nie szczepisz? Twoja sprawa. Tu jest moje miejsce i pamiętaj o tym – komentarze, które mi się nie spodobają będą po prostu usuwane.

Load More
Something is wrong.
Instagram token error.

YOU MIGHT ALSO LIKE

Dlaczego laktator jest ważnym elementem mojej wyprawki?
January 22, 2018
drugie dziecko
Syndrom drugiego dziecka.
January 19, 2018
Pierwszy spacer – przyjemność i wyzwanie!
January 12, 2018
1 miesiąc życia dziecka. VOL.2
January 08, 2018
Skąd się wzięły imiona Żabek?
January 05, 2018
Wszechwiedzący czterolatek.
January 03, 2018
poród
Poród, czyli narodzin cud. VOL.2
December 20, 2017
Koniec bycia jedynakiem.
December 18, 2017
Nowy członek Ekipy!
December 18, 2017
 • grocal

  Łomatkowariatko! A gdzie żeście tego kleszcza złapali? W okolicy czy gdzieś dalej?

  Ja w życiu parę tych robali miałem na sobie będąc dzieckiem. Głównie po rodzinnych wyprawach na grzyby/jagody. Niestety mam też w rodzinie przypadek boreliozy. Nieciekawa choroba. Naprawdę warto z kleszczami radzić sobie na wszelkie możliwe sposoby.

  A za szczepionkami jestem :P Nie po to mamy zdobycze cywilizacyjne, by z nich nie korzystać.

  • Przywlokła go jedna z charcic ze spaceru po okolicy, więc tutaj na Jasieniu grasują. Spacerujemy głównie na łące koło Gardenii (którą zresztą nam zamykają, bo chyba bloki dalej będą budować :/) i na polu łączącym Jasień z Moreną. Uważajcie na siebie!

 • Ładnie napisane.
  Uwaga co do czapki- kleszcze nie spadają z drzew. Ale ponieważ siedzą do wys. max 150cm to czapka u mniejszych dzieci się przyda. :)
  Na stronie szczep… jest kilka błędów w opisie kleszczy. Ale generalnie jest niezłym źródłem wiedzy o zagrożeniach związanych z kleszczami.

  • Dzięki za info! Z tymi drzewami to fakt, ta czapka to głównie dla dzieci :)

 • My juz pieerwszego mielismy tzn. Corka :/

 • Kleszcze to zło… A choroby pokleszczowe tak wyśmiewane przez lekarzy to jeszcze większe złoooo :(

 • Myślę, że zaszczepimy dzieci…

 • Mam kota. Wychodzacego. Od grudnia wyjmuje mu kleszcze. Od lutego z takim natezeniem, ze srednio co dwa dni po ok. 3-5 krwiopijcow. Im cieplej tym ich wiecej. Wczoraj rekord: uwaga… 15! Dodam, ze obroza na szyi i kropelki zaaplikowane. Tzn. gleboko wierze, ze bez tego zjadlyby go zywcem! Zaobserwowalam tez, ze czasem kleszcz wbity jest w innego kleszcza. Kilka razy sie zdarzylo, ze wyciagalam taki duet. Koszmar.

 • Też już widziałam takie „duety” psiak moich rodziców miał. Ohyda :/ a gdzieś czytałam że ponoć kleszcze potrafią żerować nawet w zimie i tu się to niestety potwierdza :/

 • Też już widziałam takie „duety” psiak moich rodziców miał. Ohyda :/ a gdzieś czytałam że ponoć kleszcze potrafią żerować nawet w zimie i tu się to niestety potwierdza :/

 • Będę szczepić dzieci w tym roku. Mąż wczoraj naszym 2 kotom wyrwał ponad 20 kleszczy…

 • Kochana ja rozumiem, moja uwaga była skierowana do antyszczepionkowców typowo hejterskich, tych którzy mnie shejtowali przy okazji tekstu o szczepieniach. Oczywiście jak są przeciwwskazania to nie ma o czym rozmawiać. Niestety wciąż jest wielu rodziców widzących tylko swoje racje, ja po prostu nie chce by ktoś mnie przekonywał, że to ja krzywdzę moje dziecko, skoro ja nie sugeruję tego innym, bo wiem że są różne sytuacje. Ściskam :*