By 

Książki na temat dzieci. Co przeczytać, żeby nie zwariować.


Uważam, że każda ‚Mum 2 be‚ powinna się zaopatrzyć w pewną ilość książek (oczywiście chodzi o książki na temat dzieci…), które później mogą jej bardzo ułatwić życie. Wymienione przeze mnie pozycje zgłębiałam już w ciąży, ale wtedy nie bardzo potrafiłam sobie wyobrazić to wszystko co było opisane.

Zaraz po porodzie były one bardzo przydatne, bo to wiedza, której nie przekażą ani w szkole rodzenia, ani ciotki, ani babki, czy inne doświadczone matki. Nie wszystko co zostało opisane miało u mnie zastosowanie, metodą prób i błędów (częściej oczywiście tych drugich) dobierałam metody wychowawcze, sposoby uspokajania, usypiania, zabawiania… Bez tego co przeczytałam, moja wiedza byłaby tak uboga, że pewnie w nocy wstawałabym do syna co godzinę, nie miała pojęcia co mu może dolegać, przekarmiłabym lub zagłodziłam, a w najgorszym wypadku pewnie rozwinęła jakąś patologię w domu.

Oczywiście nie jestem w stanie zapamiętać wszystkiego, pewne porady mnie jeszcze nie dotyczą, więc zaglądam do tych książek co najmniej kilka razy w tygodniu (a czasami nawet kilka razy dziennie). Szukam w nich odpowiedzi na pytania typu „Dlaczego trzecią noc pod rząd obudził się o 3 nad ranem, mimo, że nie był głodny?”, „Dlaczego od tygodnia jest marudny i żarłby jak słoń?”, „Dlaczego jeszcze nie mówi mama?”, „Dlaczego kupa ma grudki?”, „Dlaczego kupa już nie ma grudek?”, „Dlaczego boi się swoich rąk?”, „Czy jest sens ingerować w jego zabawę?”, „Dlaczego mąż wkurza?”, „Ile godzin można nie spać żeby nie zwariować?”, „Jak nie zwariować?”, „Co robić jak już się zwariowało?”… itp.

Oto moja TOP lista – kolejność nieprzypadkowa!

1. „Pierwszy rok życia dziecka” Mazel Sharon, Murkoff Heidi

Jest to cała wiedza w pigułce, przeglądałam ją już milion razy, wyszukując odpowiedzi na pytania dotyczące między innymi ulewania, wyprysków, koloru kupy, karmienia, itd.. Potrafi uspokoić, gdy wydaje Ci się coś niecodzienne, a okazuje zupełnie normalne.

DSC01308

Kolejne pozycje książkowe, bez których nie ogarnęłabym mojej Żaby to publikacje Tracy Hogg, która jest dla mnie guru w zakresie wychowania i opieki nad dzieckiem. Dzięki tym książkom Żabek nie budzi się zbyt często w nocy i wie że noc to noc, a dzień to dzień. Dzięki nim również zazwyczaj wiem co jest powodem jego płaczu i jak zareagować. Zaglądam do nich regularnie od miesięcy!

2. „Język niemowląt” Tracy Hogg, Blau Melinda

DSC01314

3. „Zaklinaczka dzieci. Jak rozwiązywać problemy wychowawcze” Tracy Hogg, Blau Melinda

DSC01307

4. „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy” Karp Harvey

Również bardzo pomocna była książka napisana przez znanego pediatrę Karpa Harveya, którego metoda 5S potrafi zdziałać cuda w zakresie uspokojenia znerwicowanych maluchów:DSC01315

5. „Dzieciozmagania” Kaz Cooke.

Żeby nie było ciągle tak na poważnie, to poradnik, który z dużą dawką humoru udziela nam całą masę informacji o dzieciach do 5 roku życia. A na ciążę polecam drugą książkę tej autorki: „Ciężarówką przez 9 miesięcy”.DSC01309

6. „Maluszka czas”

Również bardzo przydał mi się ten dzienniczek, dostępny w empiku, w którym notuje się karmienia, wypróżnienia, zabawy i zawiera kilka przydatnych informacji i porad. Oczywiście można takie rzeczy notować w zeszycie, ale czemu sobie nie ułatwić sprawy? Ale uwaga! Napisane jest na nim 0-12M, więc myślisz sobie, że wystarczy Ci na rok… Nic bardziej mylnego! Jeden wystarcza na około 2,5 miesiąca. Takie oszukaństwo.

DSC01310

madrearte

Hania
About me

Apodyktyczna Defetystka. Maniakalna Choleryczka. ‚House Manager’, koordynatorka domowego zoo. Z wykształcenia marketingowca. Z zawodu blogerka i biznes-mama. Żona swojego Szanownego Małżonka. Trochę zwariowana, czasami sfrustrowana matka Żabka, którego imię Wojtuś. Zaplanowana, zorganizowana i wiecznie niewyspana.

YOU MIGHT ALSO LIKE

gorączka
Jak mierzyć dziecku temperaturę i jak radzić sobie z gorączką?
September 14, 2017
24 tydzień ciąży
21 – 24 tydzień ciąży.
August 22, 2017
komentarze dzieci
Bezpośrednie komentarze dzieci.
August 10, 2017
różnica wieku
Idealna różnica wieku.
August 08, 2017
Co trzeba wiedzieć o karmieniu piersią?
August 03, 2017
Gdzie spędzić wakacje z dzieckiem.
August 01, 2017
płeć dziecka
Wolisz chłopca czy dziewczynkę?
June 29, 2017
instrukcja obsługi małego dziecka
Instrukcja obsługi małego dziecka
June 22, 2017
Sztuka zdrowego snu dziecka
Raz dwa trzy… Maluch śpi! Relacja z warsztatów.
June 16, 2017
 • No proszę, 3/4 pozycji miałam na liście MUST HAVE z pierworodnym…
  Na szczęście z młodą przydało się wcześniejsza wiedza i doświadczenie. Najgorzej tylko gdy zaczynałam porównywać a to, że młody wcześniej, coś tam coś tam, a to, że przesypiał noce..itp.
  Dzieci jednych rodziców…całkiem różne (nie chodzi tylko o płeć)
  pzdr serdecznie

 • I jeszcze jedno…ALE KUSISZ TĄ KAWĄ….:)))

 • Moja przyjaciółka urodziła również synka 3 tygodnie przede mną i teraz są ciągle porównywani, chociaż doskonale wiemy, że to kompletnie nie ma sensu ;) a przy drugim na pewno łatwiej, nie ma już tego szoku i człowiek taki już bogaty w wiedzę :)

 • z czeskiej kawiarni – UWIELBIAM! :)

 • Monia

  A potem jak mowić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły ;)

  • Słyszałam, że to świetna książka, więc na pewno zagości na mojej półeczce :)

   • Monia

    podobno świetna :D czytam od roku i nie mam kiedy skończyć ;) ale co nieco „liznęłam” i wcieliłam w życie i nawet nasz pierworodny przestał tyle jęczeć a zaczął cierpliwie słuchać (a może po prostu minął mu bunt dwulatka?) kto go tam wie… a nie mogę jej skończyć bo nie pasuje mi styl w jakim jest napisana :/ choć rady w niej zawarte sa na prawdę fajne