By 

Owsiki – co z nimi począć?


W pewnym przedszkolu ostrzeżono rodziców, że u paru dzieci podejrzewa się owsicę. Rodzice opowiedzieli mi o tym, prosząc o zgłębienie tego paskudnego tematu. Oczywiście nie mogłam odmówić – kiedyś taka informacja może pojawić się w naszym przedszkolu…

Temat mało przyjemny, ale co zrobić. Zdarza się i to dość często, więc warto się trochę w tej kwestii zorientować. Czym są owsiki, raczej wszyscy wiemy, tak samo wiemy gdzie lubią przebywać… Postaram się temat ująć najłagodniej jak się da. Ale muszę Wam od razu powiedzieć, że gnojki są ciężkie do wyplewienia. Warto zrobić wszystko, aby ich uniknąć, chociaż wiadomo, że różnie bywa. Owsiki są paskudne, więc będzie zwięźle, krótko i na temat :)

Jak rozpoznać owsika i owsicę?

Owsik to biała, około centymetrowa, ruchliwa, niteczka. Badanie kału jest w tym wypadku bardzo mało miarodajne, ale czasami można je samemu w kale zaobserwować. Można również uważnie obejrzeć pupę dziecka – najlepiej w nocy. Najbardziej lubią skupiska małych dzieci, rzadziej dopadają dorosłych.

Poza organizmem człowieka jaja owsika potrafią przeżyć do 20 dni, zachowując zdolność do zakażania aż przez 3 tygodnie.bezowsikow.pl

Jest literatura, która proponuje takie rozpoznanie:

Rano, po przebudzeniu dziecka, przylep w okolicę odbytu taśmę celofanowa, by stwierdzić obecność samicy lub jaj. Taśmę należy przekazać do analizy.H. Murkoff, 'Drugi i trzeci rok życia dziecka'.

Ale powiem Wam, że jakoś przyklejanie tej taśmy do tyłka do mnie nie przemawia… :)

Głównym objawem owsicy jest świąd w okolicy odbytu, o którym mogą świadczyć ewentualne zaczerwienienia czy zadrapania. Wzmaga się on szczególnie wieczorem i w nocy, przez co może powodować problemy ze snem.

Chorobą zarażamy się przez spożycie skażonego jedzenia, wkładanie do ust palców lub przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby. bezowsikow.pl

Jak się pozbyć owsików?

To nie takie łatwe, to bardzo podstępne bestie. Przede wszystkim należy udać się do lekarza, który zapisze odpowiednie leki dla całej rodziny. Lekarstwa działają tylko na dorosłe owsiki – nie na jaja – więc należy po jakimś czasie powtórzyć przyjęcie leku, inaczej z jaj wyklują się nowe gnojki i wszystko zaczyna się od nowa. Poza lekiem, należy koniecznie wyprać i zmienić pościel oraz ubrania, posprzątać i pilnować prawidłowej higieny. Ponadto należy poinformować przedszkole/szkołę o zaistniałej sytuacji. Wstyd, wstydem, ale trzeba dać szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania się zarazy.

Parę słów od Specjalisty – Dr n med. Jolanta Popielska, ekspert kampanii bezowsików.pl:

Czego nie lubią owsiki?

Podobno czosnku! :) Ale sam czosnek nie wystarczy. Higiena, higiena i jeszcze raz higiena. Poza tym pomaga odpowiednia dieta, częsta zmiana pościeli i piżamy. Jeśli posiadamy zwierzęta, pilnujmy ich odrobaczania.

Parę słów od Specjalisty – Dr n med. Jolanta Popielska, ekspert kampanii bezowsików.pl:

Bardziej szczegółowe informacje znajdziecie na stronie kampanii
edukacyjno-informacyjnej www.bezowsikow.pl

Pamiętajcie, że żaden ze mnie lekarz, po prostu zbieram informacje ze źródeł, które są w moim mniemaniu wiarygodne, więc w razie potrzeby koniecznie skontaktujcie się z pediatrą.

Load More
Something is wrong. Response takes too long or there is JS error. Press Ctrl+Shift+J or Cmd+Shift+J on a Mac.

YOU MIGHT ALSO LIKE

po czym poznać poród
Po czym poznać poród?
November 20, 2017
wyprawka dla niemowlaka
Moja wyprawka dla niemowlaka.
November 15, 2017
torba do szpitala
Torba do szpitala – co zabrać do porodu?
November 13, 2017
Jak mądrze wybrać fotelik samochodowy z grupy 0+?
November 09, 2017
Ciąża, czterolatek i sezon infekcyjny…
October 23, 2017
baby box club
Pieluszki z dostawą do domu! #KONKURS
October 18, 2017
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
October 16, 2017
Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu kredytu?
October 13, 2017
tokofobia
Tokofobia, czyli strach przed porodem.
October 11, 2017
  • Moge dodac od siebie, ze odrobaczanie najlepiej zaczac od pelni ksiezyca :) wiem..wydaje sie dziwne ale to dziala..;)

  • Niestety temat jest cały czas bagatelizowany i przez rodziców i przez lekarzy którzy czasem twierdzą że to normalne u dzieci i nie da się tego wyleczyć :/ czasem rodzice nawet wiedzą że ich dzieci są zarażone i nie raczą uprzedzić innych bo to przecież nic takiego…..

    • no jesli dziecko ma dlugo owsiki to objawy naprawde widac bo procz tego ze hmm tylek swedzi to przeciez to pasozyt a kazdy pasozyt powiecmy ma ale u znajomej corki wyszlo pozno to podejrzewali bialaczke nawet

    • Beata Kochanowska to prawda ,dziecko może być apatyczne lub rozdrażnione ( płaczliwe ) ,brak apetytu,spadek masy ciała ,podkrążone oczy ,zgrzytanie zębami …. u dziewczynek może dojść do zapalenia pochwy/macicy ….dużo by pisać ….

  • U nas były 2 razy :( tu w UK są jak katar ….w każdej aptece bez recepty są dostępne tabletki dla całej rodziny …. Moja Michalina przyniosła 2 raz …. wynika to z tego,że higiena w angielskich szkołach pozostawia wiele do życzenia ….tamtejsze dzieci często chodzą brudne ,owsik,wszy,grzybica …. NORMA ….Kiedy młoda przyniosła1 raz mąż rano pojechał z nią do szpitala ,ponieważ sytuacja miała miejsce w weekend ,noc piątek/sobota ….To pani pielęgniarka zaczęła się śmiać bo ” PRZECIEŻ TO NORMALNE ,DZIECI TAK MAJĄ ” i co on tu robi ….. ” W APTECE PAN KUPI TABLETKI BEZ RECEPTY ” Tu jest tak niestety ,że nauczyciel nie ma prawa zwrócić uwagi gdy widzi ,że dziecko jest brudne czy ma wszy lub inne GRATISY :p POJAWIA SIĘ KARTKA : W KLASIE WSZY,OWSIKI LUB GRZYBICA I TYLE ….. Dzieciak na ” W-F ” przebierają się w toalecie …a wiadomo jak to jest z dziećmi ….spodnie spadną,bluzka spadnie …na tą mega czystą podłogę …. dzieci nie zmieniają również w szkołach /przedszkolach obuwia …. więc higiena niczym w „afrykańskiej chacie” :P :P :P

  • Wszystko zaczelo mnie swedziec ;-)) od wrzesnia zaczynamy przedszlole i chyba powinnam w stala diete wrzucic pestki dyni…podobno to tez ladnie odrobacza tylko czy ochroni? I czy w ogole jest opcja zapobiegania?