By 

Pierwsze 8 tygodni ciąży.


Jeśli Kobieta nie spodziewa się ciąży, to w tym czasie może się nawet nie zorientować, że w ciąży jest. Jeśli dodatkowo ma nieregularny cykl, to tym bardziej… Zwłaszcza, że pierwsze objawy ciążowe, możemy powiązać z zupełnie innymi dolegliwościami.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Ja – spodziewając się ciąży – biegałam sikać na test jak tylko minął tydzień od owulacji. Jak się okazało – to zdecydowanie za szybko. Warto posłuchać mądrej rady, żeby sikać na test nie wcześniej, niż wtedy, kiedy spóźnia się okres. U mnie się sprawdziło. Test wyszedł pozytywny w przewidywanym pierwszym dniu okresu. Uznałam, że skoro nie ma go z rana, to się spóźnia. Co nie znaczy, że w innym przypadku test wciąż mógłby być negatywny, po prostu wcześniej nie ma sensu go robić – a jeśli w dniu planowanej miesiączki jest negatywny, to też jeszcze o niczym nie świadczy. Kiedy planuje się ciążę to takie oczekiwanie jest bardzo uciążliwe, a negatywne testy bardzo rozczarowujące. Przy ciąży z Żabkiem niemożliwe mi się wydawało, że tak szybko się udało! Teraz nie wyobrażałam sobie, że mogłoby być inaczej. Mam naprawdę dużo szczęścia.

Musiałam się bardzo uważnie przyjrzeć, aby dostrzec drugą kreskę…

Co się w tym czasie dzieje?

Ciążę liczymy od pierwszego dnia ostatniego okresu, co oznacza, że kiedy faktycznie w nią zachodzimy, to teoretycznie jesteśmy już w 2 tygodniu ciąży. Czyli będąc w 4 tygodniu ciąży, tak naprawdę to jesteśmy w drugim :) Ale nie liczy się to co „naprawdę”, ponieważ bardzo trudno stwierdzić kiedy faktycznie doszło do zapłodnienia, przez całą ciążę będzie się liczył czas jaki upłynął od 1. dnia ostatniej miesiączki. Dziecko, które zaczyna się w nas rozwijać, można powiedzieć, że w pierwszych tygodniach jest „pod ochroną”. Natura sprytnie to wymyśliła, ponieważ kobieta może nie wiedzieć jeszcze, że jest w ciąży, więc do czasu, gdy zauważy spóźniający się okres, nic nie jest w stanie zaszkodzić dziecku. Mam tutaj na myśli na przykład picie alkoholu czy palenie – coś co za chwilę już może mieć znaczący wpływ, w ciągu tych pierwszych tygodni wpływu nie będzie miało. Więc jeśli zabalowało się, jak się jeszcze o ciąży nie wiedziało, to spokojnie – nic się nie stało. Ale od 5 tygodnia już powinnyśmy mieć się na baczności.

Dolegliwości.

Poza spóźniającym się okresem, dolegliwości które pojawiają się na samym początku ciąży, w moim przypadku przypominały PMS połączone z przeziębieniem. Nie wiązałabym tego z ciążą, gdybym nie doczytała w poradniku, że właśnie to ona jest powodem mojego kiepskiego samopoczucia.

W tym czasie również nie przybiera się na wadze – przynajmniej nie powinno się. Ale ja zarówno w pierwszej, jak i w drugiej ciąży, już na samym początku złapałam dodatkowe 2 kg. Dlaczego? Część z tego to na pewno woda, którą bardziej zatrzymuje się na początku ciąży, a reszta to po prostu nagła zmiana trybu życia. W związku ze zmęczeniem i chorobą ruszałam się zdecydowanie mniej, a w związku z brakiem mdłości apetyt mi dopisywał. Nawet nie zauważyłam kiedy te kilogramy mnie dopadły, ale na szczęście póki co (14 t.c.) więcej ich nie przybyło.

W 6 tygodniu się porządnie przeziębiłam, w połączeniu z powyższymi dolegliwościami i brakiem możliwości leczenia, czułam się jakbym harowała w kamieniołomie. Głowa mnie nie bolała – a wręcz napieprzała, gardło podobnie. A gdy przestawało na chwilę boleć to mogłam zasnąć na stojąco. Piersi ciążyły jak kamienie. Dramat, nie miałam ani siły, ani ochoty absolutnie na nic. Poza tym zaczęłam gorzej sypiać – w nocy nie mogłam zasnąć i miałam przedziwne sny, a do toalety zaczęłam biegać tak często, jakbym już była na finiszu.

W pierwszych 8 tygodniach mogą występować:

 • senność i zmęczenie
 • bóle głowy
 • ból i nabrzmienie piersi
 • mdłości

Komentarz od specjalisty:

Prawdopodobnie czujesz się bardzo zmęczona – nocne wizyty w toalecie tylko pogarszają to uczucie – możesz też odczuwać mdłości i wymiotować. (…) Mimo, że twój brzuch nie powiększył się jeszcze w sposób widoczny, twój organizm ciężko pracuje, ponieważ wewnątrz ciebie w szybkim tempie rośnie i rozwija się embrion. Szyjka macicy stała się bardziej miękka, a macica powiększyła się, by go pomieścić.'Twoja ciąża tydzień po tygodniu' Buchmann

MOJE PODSUMOWANIE:

WAGA: +2 kg (serio, nie wiem skąd! ;))

DOLEGLIWOŚCI: senność, zmęczenie, ból głowy i piersi – jak podczas PMS.

ZACHCIANKI: brak.

DZIECKO: w 8 tygodniu – 1,94 cm

Load More
Something is wrong.
Instagram token error.

YOU MIGHT ALSO LIKE

ciąża
Błogosławiony stan ciążowy.
December 07, 2017
40 tydzień ciąży
37 – 40 tydzień ciąży.
December 04, 2017
Po co i jak przyspieszyć poród?
December 01, 2017
po czym poznać poród
Po czym poznać poród?
November 20, 2017
36 tydzień ciąży
33 – 36 tydzień ciąży.
November 17, 2017
wyprawka dla niemowlaka
Moja wyprawka dla niemowlaka.
November 15, 2017
Facet, a co Ty możesz wiedzieć?!
November 07, 2017
baby shower
Mój Baby Shower – relacja i zdjęcia!
October 31, 2017
Baby Shower – fakty i mity!
October 27, 2017
 • bardzo sie z Wami ciesze :)!

 • u mnie pierwszym objawem było takie jakby „ciągnięcia” w pachwinach. Czułam go doskonale. Jakby mi ktoś delikatnie coś tam naciagal. Przy drugiej ciąży nie wychwyciłam już tego. Ciągnięcia czułam już w pierwszych tygodniach zanim test potwierdził. Wiem ze to nie rosnący brzuch bo za wcześnie ale czułam takie coś. Do tego w obu ciążach się sprawdzilo- bekanie. Jak po dobrym obiedzie zakrapianym piwem. Masakra. Non stop. Wszędzie i bez ostrzeżenia. :-) to było straszne ;-)

 • Trzymamy kciuki♥♥♥

 • U mnie pierwszym objawem było smierdzace jedzenie. Smierdzialy mi tosty z zoltym serem, które uwielbiam i odrzucilo mnie od popcornu a następnie nie smakowalo mi piwo na festynie i nie moglam zniesc zapachu kawy :) Było to w terminie spodziewanej miesiączki. Następnie samopoczucie typowo jak przy chorobie, ale dwa testy negatywne. Dwie kreski na (trzecim) teście zobaczyłam dopiero dwa tygodnie po terminie spodziewanej miesiaczki :) No i jak nigdy pozeralam słodkie :)

 • u mnie w obydwu ciazach glownym objawem byla nalogowa sennosc doslownia gdzie stalam tam spalam:) i przerazajacy apetyt na ogorki kiszone(urodzilam dwie dziewczynki):):)

 • Żabek już wie, ale wydaje mi się, że jeszcze to do niego nie dotarło. Dzidzia w brzuchu jest totalną abstrakcją, chociaż twierdzi że będzie miał siostrzyczkę ;). Natomiast nie zaczęłam jeszcze „właściwego uświadamiania”, na razie tak luźno sobie o tym rozmawiamy :) Również życzę powodzenia i żeby mdłości szybko minęły! :)

 • Ja nie mialam zadnych objawów. Testy na sikanie zawsze negatywne. Ba nawet z krwi na minus. Podobno to sie zdarza.

 • U mnie w 2 ciążach senność !! Spałam na siedząco… I w 1 zgaga od 4 tyg a w 2 mdłości od 5tyg

 • Haniu gratuluję życzę dużo zdrówka ☺️

 • dzięki :)

 • Dziękuję :*

 • Pingback: 9 - 12 tydzień ciąży. | o Matko WaRiatko!()

 • Pingback: 13 - 16 tydzień ciąży. | o Matko WaRiatko!()

 • Pingback: 17 - 20 tydzień ciąży. | o Matko WaRiatko!()

 • Pingback: 29 - 32 tydzień ciąży. | o Matko WaRiatko!()

 • Pingback: 37 - 40 tydzień ciąży. | o Matko WaRiatko!()