By 

Rzeczywistość zaskakuje – nie daj się zaskoczyć!


My Kobiety, Matki i nie-Matki, zazwyczaj bardzo dbamy o naszych najbliższych. Z daleka wyczuwamy gorączkę u naszego dziecka, dbamy o naszych Partnerów, gdy dopada ich prawie-śmiertelna choroba zwana katarem, wyganiamy naszych rodziców na badania. A o sobie potrafimy zapomnieć.

Potrafimy spędzić godziny przy łóżku gorączkującego dziecka, objechać wszystkich dostępnych specjalistów, gdy nie wiemy co mu dolega, stać w tych kolejkach przy rejestracji i wegetować pod drzwiami lekarza w oczekiwaniu na opóźnioną już kolejną godzinę wizytę. Pilnujemy badań kontrolnych męża, chłopaka, wydzielamy leki w chorobie i „ojojamy” żeby było im lepiej. Jak to jest, że my o nich wszystkich zadbamy, a nie znajdziemy chwilki czasu, żeby pójść zrobić cytologię. A czasami taka wizyta, może uratować nasze życie. O które naprawdę warto zadbać, bo kto przejmie te nasze obowiązki i tą naszą troskę?

Rak szyjki macicy jest obecnie szóstym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 % gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej, ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, w zaawansowanym już stadium.źródło: Krajowy Rejestr Nowotworów

COPERNICUS Podmiot Leczniczy, w ramach projektu „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet”, rozpoczął w województwie pomorskim kampanię „Rzeczywistość zaskakuje – nie daj się zaskoczyć„, która ma na celu promować profilaktykę raka szyjki macicy. Projekt oferuje edukację w zakresie profilaktyki nowotworowej oraz bezpłatne badanie cytologiczne mieszkankom Pomorza w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ.

Zapisów można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie:

www.cytologia-pomorze.pl

lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem:

58 727 01 30

Nawet jeśli nie spełniasz powyższych warunków, nie jesteś z województwa pomorskiego, nie usprawiedliwia Cię to. Ginekolodzy są dostępni w całej Polsce. Nawet prywatnie wykonanie takiego badania, nie jest takim wydatkiem, którego raz do roku nie można ponieść – w imię naszego zdrowia. Nie dajmy się zaskoczyć rakowi! On zbyt często w tych czasach atakuje, niestety zazwyczaj z ukrycia i znienacka.

Nasi bliscy nas potrzebują. Zrobienie raz w roku cytologii nie jest wielkim wysiłkiem. Trzeba przełamać wstyd i niechęć, znaleźć czas i się przebadać, dla siebie i dla naszych najbliższych. Bądźmy przykładem dla naszych córek, matek i przyjaciółek. Bądźmy mądre i odpowiedzialne – badajmy się regularnie.

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

YOU MIGHT ALSO LIKE

samotna matka
Samotna Matka Polka.
February 15, 2018
Czego matce nie wypada robić w sieci?
February 06, 2018
obawy matki
Bezpodstawna schiza Matki.
January 31, 2018
depresja poporodowa
Miłość od pierwszego wejrzenia.
January 24, 2018
Dlaczego laktator jest ważnym elementem mojej wyprawki?
January 22, 2018
Pierwszy spacer – przyjemność i wyzwanie!
January 12, 2018
pierwsze tygodnie macierzyństwa
Pierwsze tygodnie macierzyństwa.
January 10, 2018
Wszechwiedzący czterolatek.
January 03, 2018
Podsumowanie Roku 2017.
December 31, 2017