By 

Jak czytać siatki centylowe.


Wiecie jak czytać siatki centylowe? Ponieważ wykres siatek centylowych znajduje się w książeczce zdrowia dziecka, naturalnym jest, że zainteresowałam się sprawdzaniem, czy moje dziecko rozwija się prawidłowo. Jak poprosiłam pediatrę o wytłumaczenie jak je czytać, to dostałam taką odpowiedź: „Mama się tym nie interesuje, jak dziecko przybiera to się cieszymy!”.

A przecież przekarmić dziecko mlekiem modyfikowanym nie jest trudno. Potem monstrum nie dość, że wysokie to jeszcze grube – a wszyscy wiemy, że odchudzić się trudniej niż przybrać. Więc jednak wolałabym wiedzieć, kiedy przestać się cieszyć, że dziecko przybiera…

Internety nie do końca wyjaśniły mi o co kaman.

Ciągle wychodziło mi, że ewidentnie Żabek jest za wysoki i za ciężki. Z pomocą przyszła mi sympatyczna, młoda pani doktor z Akademii Medycznej. Więc dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą co z tymi siatkami, tłumaczę tak jak pani doktor, na przykładzie Żabka.

Czytamy siatki centylowe – zaczynamy od wzrostu:

cent_3

foto. mp.pl

Żabek kończąc 5 miesięcy ma 72 cm wzrostu. Widzimy, że jest poza skalą. Patrzymy więc w którym miesiącu 72 cm znajdą się w 50 centylu. Jest to miesiąc 8.

Przechodzimy więc do drugiej siatki centylowej – wagowej:

cent_2

foto: mp.pl

Żabek waży 8,5 kg. Patrzymy, więc na wiek 8 miesięcy (bo na tyle wskazał wzrost Żabka) i znajdujemy centyl odpowiadający wadze 8,5 kg. Znajduje się miedzy 25 a 50 centylem.

Oznacza to, że przy tym wzroście waga Żabka jest prawidłowa.

Pięćdziesiąty centyl oznacza, że u połowy dzieci z danej populacji parametr przyjmuje wartości mniejsze, a u drugiej połowy większe. Za normę uważa się obszar między 3. a 97. centylem, przy czym ważne jest, aby krzywa rozwoju dziecka utrzymywała się mniej więcej w tym samym centylu, a także proporcje wartości centyli dla różnych parametrów były względnie stałe.Wikipedia
Hania
About me

Apodyktyczna Defetystka. Maniakalna Choleryczka. ‚House Manager’, koordynatorka domowego zoo. Z wykształcenia marketingowca. Z zawodu blogerka i biznes-mama. Żona swojego Szanownego Małżonka. Trochę zwariowana, czasami sfrustrowana matka Żabka, którego imię Wojtuś. Zaplanowana, zorganizowana i wiecznie niewyspana.

  • kiedyś wyczytałam też, że inne siatki centylowe są dla dzieci karmionych piersią, a dla karmionych sztucznie. Ale nie znalazłam polskiego odpowiednika, tylko anglojęzyczne.

    • Mnie również obiło się to o uszy – i w sumie chyba tak powinno być – ale w książeczce nie są rozróżnione.. :/

  • Jola

    A ja dalej nie wiem, moj 4 miesieczny ma 68 cm I waga 8 kg, wg centuli jest na 91

  • Pingback: Bilans dwulatka. | o Matko WaRiatko!()