By 

Sztuka zdrowego snu dziecka


Już niedługo, już za chwilę rozpoczyna się ogólnopolska akcja społeczna JOHNSON’S® BEDTIME™ 2017. Jest to kontynuacja ubiegłorocznej akcji JOHNSON’S® so much more – poruszającej tematykę wielozmysłowego rozwoju dzieci. W tegorocznej akcji będziemy poruszać tematykę zdrowego snu – co jest według mnie szalenie ważne, bo wszyscy wiemy, że niewyspane dzieci to niewyspani rodzice.

Dlatego postanowiłam zostać ambasadorem tej akcji, aby tę kwestię – również dla Was – dogłębnie zbadać i opisać. Poniżej możecie zapoznać się z informacjami odnośnie samej akcji. Osobiście wezmę udział w warsztatach, które odbędą się w Gdańsku 07.06. Oczywiście przygotuję dla Was obszerną relację, ale mimo to zachęcam Was do udziału – jeśli macie taką możliwość. Warsztaty odbędą się w: Warszawie (8.02.), Łodzi (22.02), Poznaniu (4.04), Katowicach (10.05.), Krakowie (17.05.) Gdańsku (7.06) i Wrocławiu (14.07.) – pod koniec strony link do zapisów.

Parę słów na temat samej akcji:

W marcu startuje ogólnopolska akcja społeczna JOHNSON’S® BEDTIME™, w ramach której w 7 miastach Polski zrealizowanych będzie 14 bezpłatnych warsztatów Raz, dwa, trzy… Maluch śpi. O roli snu w rozwoju dziecka skierowanych dla rodziców i położnych. Kampania ma na celu szerzenie wiedzy z zakresu pielęgnacji i dbałości o zdrowy sen dzieci. Do współpracy zaproszono fizjoterapeutę Pawła Zawitkowskiego, psycholożkę Martę Żysko-Pałubę i ekspertkę marki Agnieszkę Machnio. Z wykorzystaniem międzynarodowych badań marka JOHNSON’S® stworzyła prosty, trzystopniowy rytuał na dobranoc. Metoda, której skuteczność potwierdzono klinicznie, zakłada multisensoryczną triadę następujących po sobie czynności: kąpieli, masażu i wyciszenia poprzedzającego zaśnięcie dziecka.  Po tygodniowym stosowaniu rytuału dzieci spały średnio do godziny dłużej, a czas ich nocnego czuwania skrócił się do 32 %.

Patent na sen

            Sen wnosi wymierne korzyści dla rozwoju poznawczego, emocjonalnego oraz zachowania dziecka, jednak w trzech pierwszych latach życia problemy z nim są powszechne.   Edukacji w tym zakresie służy akcja społeczna  JOHNSON’S® BEDTIME™ , w ramach której w całej Polsce odbędą się warsztaty dla rodziców, położnych, pielęgniarek, pediatrów i studentów uczelni medycznych. Podczas bezpłatnych spotkań eksperci podzielą się swoją wiedzą z zakresu psychologicznych, fizjoterapeutycznych i pielęgnacyjnych sposobów na senny rytuał, a także zaprezentują wyniki międzynarodowych badań przeprowadzonych we współpracy z pediatrami i ekspertami.

             Warsztaty poprowadzi trzech specjalistów. Fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski podczas warsztatu „Tajemnice snu dziecka” opowie o zależności rytmu dziennego i biologicznego a jakości snu i czuwania, a także wprowadzi uczestników w najważniejsze aspekty fizjologiczne związane z tym tematem. Psycholożka, psychoterapeutka Marta Żysko-Pałuba podczas warsztatu „Psychologia snu” przedstawi problematykę wpływu zakłóceń i niedoborów sennego wypoczynku na rodzinę i dziecko. Ekspertka marki JOHNSON’S®, a jednocześnie redaktorka naczelna magazynku „W Czepku Urodzone” Agnieszka Machnio zaprezentuje wyniki badań JOHNSON’S® dotyczące trzech kroków do dobrej i przespanej nocy, opowie o sile nawyków i poda „receptę” na poradzenie sobie z sennymi problemami dziecka.

Problemy ze snem u małych dzieci są powszechne. Dotyczą takich tematów jak zbyt częste wybudzanie się nocne, przedłużające się usypianie, zbyt krótkie drzemki, nocne wędrówki czy oszałamiające koszmary senne. Skala wspomnianych trudności swoją siłą rażenia dotyka nie tylko dzieci, ale też rodziców. Niewyspany maluch jest rozdrażniony i niesforny. Trudniej mu nawiązywać kontakty z innymi. Jest mniej ciekawy świata na czym cierpi rozwój intelektu. Deficyt snu to nie tylko występowanie zakłóceń pamięci, koncentracji uwagi, ale także niższa odporność i gorszy wzrost ciała – mówi psycholożka Marta Żysko-Pałuba. Dodaje również, że wśród opiekunów nieśpiących maluchów zwiększa się ryzyko wystąpienia depresji. Kolejną negatywną konsekwencja jest również zaburzenie więzi rodzic-dziecko.

Trzy kroki BEDTIME™

             Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że około 50-80% świadomych i popartych merytoryczną wiedzą starań zapobiegania sytuacjom deficytu snu u dzieci wpływa pozytywnie na życie całej rodziny. Aby dziecko spało prawidłowo, trzeba nauczyć je dobrych nawyków najwcześniej jak to możliwe. Okres między 0-3 miesiącem życia uważa się tu za najważniejszy. Należy obserwować i zapamiętywać sygnały, wskazujące na to, iż dziecko jest zmęczone. Przez pierwsze 6-8 tygodni noworodek nie jest w stanie być aktywny dłużej niż 2 godziny między jedną a drugą drzemką. Rodzice muszą być tego świadomi, a jeśli nie położą dziecka w odpowiednim momencie, pewna granica jego zmęczenia zostanie przekroczona. Wtedy już o wiele trudniej ułożyć dziecko do snu, co również zaburza pewien rytm, do którego maluch i rodzice zaczęli się przyzwyczajać. Wielopłaszczyznowe analizy dowiodły, że stosowanie terapii niefarmakologicznych w celu rozwiązywania problemów z zasypianiem jest bardzo skuteczne w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa. O tym w jaki sposób radzić sobie z tym trudnym i przysparzającym wiele zmartwień temacie opowiedzą szczegółowo eksperci  JOHNSON’S® BEDTIME™.

            Z wykorzystaniem międzynarodowych badań marka JOHNSON’S® stworzyła prosty, trzystopniowy rytuał na dobranoc o potwierdzonej klinicznie skuteczności, który poprawia sen dziecka w zaledwie jeden tydzień. Metoda, której skuteczność potwierdzono klinicznie, zakłada multisensoryczną triadę następujących po sobie czynności: kąpieli, masażu i wyciszenia poprzedzającego zaśnięcie dziecka.  Wielopłaszczyznowe analizy dowiodły, że stosowanie takich terapii niefarmakologicznych w celu rozwiązywania problemów z zasypianiem jest bardzo skuteczne w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa. Podczas trwającej trzy tygodnie obserwacji 405 matek dzieci w wieku od 7 do 36 miesięcy postępowało zgodnie z rekomendowanym rytuałem. Badania pokazały, że po tygodniu stosowania się do zaleceń dzieci spały średnio do godziny dłużej, a czas ich nocnego czuwania skrócił się o 32%. Znaczna poprawa snu dziecka i matki utrzymywała się po roku od wprowadzenia nowych nawyków.

Warsztaty JOHNSON’S® BEDTIME™ – gdzie i kiedy?

                        Wiemy, że rytuały tworzą przewidywalne i mniej stresujące środowisko dla małego dziecka, które łatwiej i spokojniej zasypia. W rodzicach budują poczucie wysokich kompetencji, tworzą również relacje i poprawiają codzienną organizację. Akcja społeczna JOHNSON’S® BEDTIME™  to druga tego typu kampania zainicjowana przez JOHNSON’S®. W 2016 roku marka zorganizowała warsztaty na temat znaczenia wielozmysłowej stymulacji dla prawidłowego rozwoju dzieci JOHNSON’S® So Much More™ , przeznaczone dla środowiska medycznego i rodziców dzieci od lat 0 do 3. Podczas 12 warsztatów w 8 miastach o zmysłach wyedukowano z zakresu stymulacji sensorycznej ponad 1600 osób.

            Warsztaty odbędą się w 7 miastach: Warszawie (8.02.), Łodzi (22.02), Poznaniu (4.04), Katowicach (10.05.), Krakowie (17.05.) Gdańsku (7.06) i Wrocławiu (14.09.). Część skierowana dla położnych i innych specjalistów z zakresu medycznej opieki nad dzieci będzie odbywała się w godzinach przedpołudniowych (08:30-12:15), a sesja dla rodziców rozpocznie w godzinach (16.00 – 19.45) .

Aby zapisać się na warsztaty wystarczy wejść na
>>ZAPISY<<
wybrać lokalizację oraz wypełnić formularz.

YOU MIGHT ALSO LIKE

po czym poznać poród
Po czym poznać poród?
November 20, 2017
wyprawka dla niemowlaka
Moja wyprawka dla niemowlaka.
November 15, 2017
torba do szpitala
Torba do szpitala – co zabrać do porodu?
November 13, 2017
Jak mądrze wybrać fotelik samochodowy z grupy 0+?
November 09, 2017
Ciąża, czterolatek i sezon infekcyjny…
October 23, 2017
baby box club
Pieluszki z dostawą do domu! #KONKURS
October 18, 2017
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
October 16, 2017
Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu kredytu?
October 13, 2017
Czy drugie dziecko musi być trudniejsze?
October 05, 2017
 • A będziesz przypominać?:) Bo zaspane matki zapomną a zapisy dopiero od maja:P

 • Też Gdańsk? Będzie namolnie! <3

 • Po warsztatach ;)

 • Wiesz, może rzadko się udzielam, ale zawsze lubiłam czytać ten blog. Dlatego trochę mi przykro, że postanowiłaś zostać Ambasadorką tej marki.. Zaczęło się od tego że ich kosmetyki wywołały silną reakcję alergiczną u mojej starszej Córki. Niewiele myśląc wyrzuciłam płyn do kąpieli i wróciłam do środków HA. Po kilku latach na świecie pojawił się Józek i ktoś przyniósł nam w prezencie płyn Johnson’s Baby. Po pierwszym użyciu – tragedia! Pojechałam do Lekarki, która uświadomiła mi jaki skład mają te kosmetyki. Zaczęłam szukać informacji na ten temat i znalazłam więcej niż chciałam. Wiesz o tym że udowodniono im działanie rakotwórcze? (np. przegrana sprawa w sądzie i haniebna postawa właścicieli, którzy nie mieli zamiaru zmieniać składu !!)
  Skład tych „kosmetyków” to sama chemia wzbogacona aromatem, a jak wiemy do trzeciego roku życia skóra naszych Dzieci jest sporo cieńsza niż nasza, przez co ten cały bajzel przez nią przenika.. Analizy składu tych rzeczy można znaleźć na wielu stronach, zajmowała się tym także Katarzyna Bosacka i Pani Gadżet, które przestrzegały przed kampaniami społecznymi, które mają na celu odwrócenie uwagi od tego co się dzieje w ich produktach.
  Może i do „warsztatów” zatrudniono psycholożkę i fizjoterapeutę, ale czy zaproszono również onkologa? Niezależnych naukowców, którzy zgodnie z prawdą odpowiedzą na pytania?
  Ja sobie nie wyobrażam, żeby tego typu producent miał mnie czegoś nauczyć, bo jakim prawem skoro ma (delikatnie mówiąc) sporo grzeszków na sumieniu?

  • Szanuję Twoje zdanie i na początek chcę podkreślić, że nie jestem ambasadorką marki tylko akcji społecznej, nikogo nie zamierzam namawiać do stosowania akurat tych kosmetyków :) Interesuje mnie ta akcja, chcę posłuchać co mają do powiedzenia na temat snu dziecka specjaliści, którzy zostali wybrani do tej akcji, wyrobić swoje własne zdanie na warsztatach, niezależnie od tego jaki sponsor jest w tle.

  • Ja również szanuję Twój wybór i absolutnie nie odbieraj tego jako hejt czy atak :)
   Piszę o tym tylko dlatego, że bardzo mną wstrząsnęły wyniki mojego „śledztwa” i każda reklama dla tej marki (nie ważne jak bardzo zawoalowana) sprawia, że czuję się oszukiwana, bo hasła typu ” Z miłości do dzieci” czy „Warsztaty świadomego rodzicielstwa” to dla mnie totalna hipokryzja, bo tym bardziej te drugie powinny zaczynać się od informacji „Nigdy nie używaj naszych kosmetyków jeśli zależy Ci na zdrowiu swojego dziecka.” Kiedyś byłam na warsztatach „Mamo to ja” i jak zapytałam o to przedstawiciela Johnson’s przed wykładem to mnie zbył, że to są pytania do rzecznika a nie do niego i okazało się że brakuje miejsc i niestety nie mogę w nich uczestniczyć ;)

  • Broń Boże tak tego nie odbieram :) Rozumiem Twoje wątpliwości, a sama chętnie skorzystam z okazji i być może uda mi się na warsztatach uzyskać jakiś komentarz w tej sprawie ;)

  • To czekam niecierpliwie na relację :)
   Pozdrawiam!

  • lola

   niestety muszę się zgodzić, nie neguję Twojego udziału w akcji, która na pewno moze komus pomoc, ale kosmetyki tej marki maja fatalny skład i absolutnie nie powinno sie ich stosowac nawet dla dorosłoych, a tym bardziej dla dzieci.
   Uwierzcie mi, że do pielegnacji skóry małego dziecka najlepsze są proste naturalne kosmetyki, polecam polskie marki Sylveco albo Make me bio oraz surwoce kosmetyczne: olejek ze słodkich migdałów, olej koksowy, masło shea. Do mycia swietnie nadaje sie mydło marsylskie bez dodatkow zapachowych.

 • Macierzynstwo-raz!

  Nie słyszałam o tej akcji

 • Moja córka budziła się w nocy do szóstego roku życia, nic nie pomagało! Zaczęła chodzić do szkoły i przesypia całe noce :))))))))

 • Info od organizatorów: „Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych i nie będzie na nich animatorów, ale jeśli Mama nie może zostawić Maluszka z tatą, oczywiście zapraszamy na warsztaty razem :))”

 • Ja też proszę o przypomnienie:) Gdańsk

 • Pingback: Raz dwa trzy... Maluch śpi! Relacja w warsztatów. | o Matko WaRiatko!()