By 

Wczasy z dzieckiem: Żabek na coursingu #2


Na czym polega coursing? Przejdźmy do tematyki samego coursingu, ponieważ temat ten sezonowo będzie się powtarzał (bo my na wczasy z dzieckiem to głównie na tego typu imprezy).

Jakbym miała prostymi słowami opisać o co tam chodzi to powiedziałabym, że jest to wyścig psów, w naszym przypadku chartów, w parach, które biegną po polanie, za wabikiem (tasiemki uwiązane do linki), po określonej trasie, na dystansie ok 600-700m. Oceniane są różne dziwne parametry, których niedoświadczone oko nie dostrzeże, więc wszystko w oku sędziego Niekoniecznie pies który pierwszy dobiegł do wabika wygrywa.

Bardziej profesjonalnie brzmiałoby tak (dziękuję za opis hodowli Majesticanis):

Coursing – terenowe wyścigi chartów, gdzie psy w przeciwieństwie do wyścigów torowych startują „z ręki” – nie z boksu – biegną po naturalnej łące, a nie po owalnym torze na dystansie około 400-700m małe rasy i duże 500-1000m. Ocenia się kryteria zręczności, szybkości, zaciętości, inteligencję i kondycję. Wobec czego coursing bardziej przypomina łyżwiarstwo figurowe niż wyścigi formuły 1. Oceny te mają na celu wyłonić najlepszego psa, który poradzi sobie w polowaniu.

Majesticanis

Tak wyglądało to w zeszłym roku w Mechlinie
(Perra – ALBA Majesticanis biegnie w białym czapraku, czyli koszulce):

Jak radzić sobie z dzieckiem na polanie w upalny dzień?

Jeżdżąc bez Żabka mogliśmy sobie pozwolić na spędzanie czasu po prostu w samochodzie. Mało to komfortowe… ale można było. Teraz w stadzie musimy zadbać o bezpieczeństwo i wygodę naszego Szkraba. Więc rozbijamy obóz! Bardzo przydaje się namiot – można do niego władować łóżeczko turystyczne i położyć malca spać. Jest to również prawie idealne miejsce do przewijania oraz schronienie przed deszczem czy upałem. Jednakże my tym razem nie korzystaliśmy z namiotu, gdyż było skwarnie, zamiast tego naciągneliśmy płachtę biwakową i powstał super cień! Rodzice na turystycznych krzesełkach, a Żabek albo w wózku, albo na materacyku z łóżeczka turystycznego i zabawa w pełni! Oczywiście trzeba zapewnić malcowi pełne i częste nawodnienie, czapeczkę zakrywającą najlepiej głowę, uszy i kark oraz krem z filtrem.

Co się stało z naszą sunią odkąd powiększyło się stado?

Bardzo zaskoczyło nas zachowanie naszej Perry, która najwyraźniej uznała, że nie jesteśmy wystarczająco odpowiedzialni i postanowiła sama chronić Żabka przed wszelkim złem. Widzicie na zdjęciach jakie to chucherko! Żebra na wierzchu, wąska jak otwór w szpilce, ledwo kolanka sięga.. A charta polskiego, który wygląda jak mały koń, a zbliżył się do naszego obozowiska pogoniła tak, że z podkulonym ogonem uciekał! Żaden obcy pies do Żabka zbliżyć się nie miał szans. Taki chojrak z naszej suni! Tak więc jeśli Wasze stado się powiększa, a macie już psiaka na stanie, to jest duża szansa, że stanie się głównym obrońcą Waszej pociechy.

Fotorelacja z naszej wycieczki:

nasze obozowisko

nasze obozowisko

"Perra trzymam kciuka! W buzi :)"

„Perra trzymam kciuka! W buzi :)”

chwila relaksu na materacu

chwila relaksu na materacu

"Ale czasami jest nudno... Kiedy drugi bieg?!"

„Ale czasami jest nudno… Kiedy drugi bieg?!”

wietrzymy stópki

wietrzymy stópki

DSC02126

„O matko! Ile tych zdjęć?”

"mamo, wąchaj stópkę!"

„mamo, wąchaj stópkę!”

śniadanie mistrzów

śniadanie mistrzów

DSC02120

„Wygrała!”

DSC02147

Perra wygrała w swojej rasie i w klasyfikacji generalnej – mistrzunio!

DSC02162

Poznań w drodze powrotnej – tematycznie

 

madrearte

YOU MIGHT ALSO LIKE

torba do szpitala
Torba do szpitala – co zabrać do porodu?
November 13, 2017
Jak mądrze wybrać fotelik samochodowy z grupy 0+?
November 09, 2017
Ciąża, czterolatek i sezon infekcyjny…
October 23, 2017
baby box club
Pieluszki z dostawą do domu! #KONKURS
October 18, 2017
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
October 16, 2017
Czy drugie dziecko musi być trudniejsze?
October 05, 2017
bóle wzrostowe
Bóle wzrostowe u dzieci.
October 03, 2017
historyland
Miejsce w Krakowie, które trzeba pokazać dzieciom!
September 21, 2017
gorączka
Jak mierzyć dziecku temperaturę i jak radzić sobie z gorączką?
September 14, 2017
 • Agaaa

  W sumie nie zastanawiałam się czym jest coursing, ale nie sądziłabym, że to coś takiego!
  Wygląda ciekawie, zwłaszcza, jak Twój pupil wygrywa ;)

 • Agnieszka – Mama Lenki

  Też zawsze chciałam mieć psa :)
  jakie żabek ma słodkie stópki :)

  http://www.mama-lenki.blogspot.com/

 • Dziękuję! :) Muszę się pochwalić, że w zeszłym sezonie Perra zdobyła puchar Polski w coursingu, więc jesteśmy bardzo dumni i mamy nadzieję, że siostra również będzie się świetnie odnajdywać w zawodach :)

  • Małgorzata Kasiorkiewicz

   WOW! Gratuluję zatem z całego serca! Mój parzystokopytny nigdy nie dotarł na wystawę, choć było to moim wielkim marzeniem i z takim zamysłem trafił w me ręce. Kilka tygodni przed pierwszą wystawą dowiedziałam się, że jestem „podwójna”, a początki ciąży znosiłam „wspaniale”, wolę nawet nie wspominać. Ale wierzę, że nic straconego i jeszcze wystartujemy w duecie.

   • Jeśli chodzi o wystawy, to my również nie mamy dużego doświadczenia, ale parę już załatwiliśmy, z tego względu, że szykujemy się do rozmnożenia charcicy i w związku z tym obowiązku należy dopełnić ;) Pewnie, że u Was nic straconego, w końcu chyba do 8 roku życia psiaki mogą startować w wystawie :) Sama wystawa jest nawet frajdą – zwłaszcza jeśli jeszcze dostanie się miłą ocenę – ale samo wyczekiwanie (tak samo jak w przypadku coursingów) – może doprowadzić do obłędu… ;)

    • Małgorzata Kasiorkiewicz

     No to podziwiam jak chcesz rozmnażyc Perrę. To ogrom pracy przy szczeniakach. Dancer jest z miotu gdzie było ich 10 (5 suczek i 5 psów). Na samą myśl, że 10 takich małych szatanów przemieszcza się po domu można osiwieć. Ja ogarniałam jednego i było co robić :-D

     • Na szczęście hodowcy są blisko i służą pomocą ;)

 • Pingback: Przemyślenia Matki #2 - zatrucie pokarmowe. | o Matko WaRiatko!()

 • Pingback: Wczasy z dzieckiem: Żabek na coursingu #1 | o Matko WaRiatko!()