By 

29 – 32 tydzień ciąży.


No to śmignął nam 7 miesiąc. Właśnie przekroczyłam granicę frustracji związaną z „ociążałym” stanem, brakiem sił, zmienionym środkiem ciężkości i bezsennością, która ostatnio się pojawiła, żeby mnie dobić.

Zostały 2 najtrudniejsze miesiące. Poza tym przeszłam kolejną infekcję – ponad tydzień wyjęty z życia, z katarem, kaszlem, uczuciem totalnego rozbicia. To tylko spotęgowało uczucie frustracji. Chciałabym jeszcze tyle zrobić, a już autentycznie brakuje mi sił. Dłuższe spacery już nie wchodzą w grę. Poza tym Żabka jest bardzo aktywna i uparcie wsadza mi nóżki w żebra, a rączkami ściska pęcherz. W nocy zamiast spać, albo chodzę do toalety, albo próbuję przekręcić się z boku na bok, albo uspokajam tańce i swawole w brzuchu.

Co się w tym czasie dzieje?

Wiele przyszłych matek – w tym ja – właśnie w tym czasie rozpoczyna tzw. „kaczy chód”. Zdecydowanie odczuwam środek ciężkości w niewłaściwym miejscu i fakt, że Żabcia już wcale nie jest taka mała. Za tym idą bóle pleców, które utrudniają nie tylko poruszanie się, ale również dłuższe siedzenie czy spanie. Czas zapisać się do szkoły rodzenia i umówić wizytę położnej środowiskowej, jeśli jeszcze tego się nie zrobiło.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Lub tzw. „skurcze przepowiadające”. W tym czasie mogą być już całkiem silnie odczuwalne, chociaż tak naprawdę występują przez całą ciążę, często niezauważalne. Nie oznaczają one początku porodu, w porównaniu z tymi porodowymi są łagodne i nieregularne. Nie są groźne ani dla matki ani dla dziecka. Jeśli masz poczucie, że nagle brzuch Ci twardnieje i utrzymuje się to przez jakieś pół minuty, a następnie odpuszcza – to właśnie to, Twoja macica właśnie sobie trenuje. Aby im załagodzić można spróbować zmiany ułożenia ciała.

Dolegliwości.

W 28 – 32 tygodniu mogą występować:

  • ból kręgosłupa
  • rwa kulszowa
  • bóle głowy
  • zaparcia
  • zgaga
  • bezsennośc
  • hemoroidy
  • utrata tchu

Komentarz od specjalisty:

W tym okresie możesz mieć mieszane uczucia w związku ze zbliżającym się porodem. Czasem jesteś podniecona i niecierpliwisz się, aby zobaczyć swoje dziecko, innym razem odczuwasz lęk na myśl o zbliżającym się porodzie i zostaniu matką. Wiele kobiet cierpi w tym czasie na bezsenność spowodowaną częstymi potrzebami oddawania moczu, aktywnością dziecka, niemożnością ułożenia się w wygodnej pozycji w łóżku oraz myślami uporczywie napływającymi do głowy w środku nocy. Spróbuj ucinać sobie choćby 15-minutowe drzemki w ciągu dnia. (…) Powiększająca się macica naciska na narządy wewnętrzne, wypychając żołądek do góry i wywołując częste zgagi. 'Twoja ciąża tydzień po tygodniu' Buchmann

MOJE PODSUMOWANIE:

WAGA: +10 kg (2 kg na plusie w ciągu ostatniego miesiąca)

DOLEGLIWOŚCI: rwa kulszowa, zgaga, ból w krzyżu, bezsenność.

ZACHCIANKI: już nie chcę jeść, nie mam miejsca na jedzenie, poza tym kończy się ono zgagą.

DZIECKO: w 32 tygodniu waży ok 2400 g.

POWSPOMINAJMY:

Pierwsze 8 tygodni ciąży.

9 – 12 tydzień ciąży.

13 – 16 tydzień ciąży.

17 – 20 tydzień ciąży.

21 – 24 tydzień ciąży.

25 – 28 tydzień ciąży.

Ps.

Pieluchowym mamom przypominam o konkursie, w którym do wygrania 3 miesięczna subskrypcja pieluch Pampers – z dostawą pod same drzwi!!! :) Szczegóły poniżej ⬇⬇⬇

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

 

Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

depresja poporodowa
Miłość od pierwszego wejrzenia.
January 24, 2018
ciąża
Błogosławiony stan ciążowy.
December 07, 2017
40 tydzień ciąży
37 – 40 tydzień ciąży.
December 04, 2017
Po co i jak przyspieszyć poród?
December 01, 2017
po czym poznać poród
Po czym poznać poród?
November 20, 2017
36 tydzień ciąży
33 – 36 tydzień ciąży.
November 17, 2017
wyprawka dla niemowlaka
Moja wyprawka dla niemowlaka.
November 15, 2017
Facet, a co Ty możesz wiedzieć?!
November 07, 2017
baby shower
Mój Baby Shower – relacja i zdjęcia!
October 31, 2017