By 

33 – 36 tydzień ciąży.


Miesiące płyną coraz szybciej, nawet nie wiem kiedy zleciał ten 8 miesiąc ciąży. To idealny moment, żeby pozamykać wszystkie sprawy i skupić się na radosnym (umęczonym) wyczekiwaniu…

Jeśli planujecie Baby Shower – to jest właściwy moment! Relację z mojego możecie zobaczyć >>TUTAJ<<. Warto już spakować >>torbę do szpitala<< i przygotować >>wyprawkę<<. Ja już przygotowałam kącik z przewijakiem, złożyliśmy łóżeczko, odświeżyłam wózek, wyprałam i wyprasowałam pierwsze ubranka. A wszystko dlatego, że nie wiem ile faktycznie potrwa 9 miesiąc :) Pani doktor zwiastuje mi tym razem poród przed terminem, więc wchodząc po 36. tygodniu postanowiłam być już na wszystko gotowa.

Poza tym pod koniec tego miesiąca czułam się już naprawdę kiepsko. Wszystko co robiłam było trudne i męczące. Fakt, że kondycja wysiadła mi już całkowicie., wpłynął również dołująco na moje samopoczucie. Powrócił mój >>”Pregnancy Blues”<<, który w 9 miesiącu przerodził się dla odmiany we frustrację i zniecierpliwienie. Końcówka zarówno pierwszej – jak i tej ciąży – jest dla mnie trudna, ale próbuję nie narzucać sobie zbyt wielu obowiązków i na tyle na ile się da – odpoczywać.

Co się w tym czasie dzieje?

W 34. tygodniu ciąży łożysko osiąga dojrzałość. Dziecko rozpycha się, często powodując ból lub wymuszając bieganie do toalety. Dziecko rośnie, ale jego wygląd się już dużo nie zmienia. Większość organów ma już wykształconych, wciąż jednak jeszcze dojrzewają płuca. Zaczęła mi bardzo doskwierać zgaga, czego w pierwszej ciąży aż tak nie odczuwałam. Nawet małe posiłki powodują pieczenie w przełyku i często utrudniają zasypianie. W nocy coraz częściej z bólem odwiedzam toaletę. Również często odczuwam dość silne skurcze Braxtona-Hicksa, a to dobry moment na ćwiczenie oddychania!

Dolegliwości.

W 33 – 36  tygodniu mogą występować:

  • ból kręgosłupa
  • rwa kulszowa
  • zaparcia
  • zgaga
  • niestrawność
  • puchnięcie

Komentarz od specjalisty:

Dziecko jest teraz unieruchomione w macicy i prawdopodobnie ułożone głową w dół, zamiast “pływać” wewnątrz ciebie, dlatego możesz odczuwać zwiększone parcie na pęcherz moczowy – co oznacza częste wizyty w toalecie. W miarę jak powiększa się twoja macica, żołądek jest coraz bardziej ściśnięty i wypychany wyżej, w wyniku czego możesz cierpieć na niestrawność i zgagę. (…) Możesz odczuwać dyskomfort poniżej klatki piersiowej, kiedy dziecko napiera na to miejsce nogą lub pośladkami. Wiele kobietom dolega ból pleców pod koniec ciąży. (…) Twoje piersi jeszcze urosną, o ile jeszcze tego nie zrobiły, i mogą zacząć wydzielać siarę, przygotowując się do karmienia piersią. 'Twoja ciąża tydzień po tygodniu' Buchmann

MOJE PODSUMOWANIE:

WAGA: +11 kg (1 kg na plusie w ciągu ostatniego miesiąca)

DOLEGLIWOŚCI: zgaga, ból w krzyżu, permanentnie zatkany nos, trudności w oddychaniu, ból spojenia.

ZACHCIANKI: wszystko niemiłosiernie kończy się zgagą.

DZIECKO: w 36 tygodniu waży ok 3000 g.

POWSPOMINAJMY:

Pierwsze 8 tygodni ciąży.

9 – 12 tydzień ciąży.

13 – 16 tydzień ciąży.

17 – 20 tydzień ciąży.

21 – 24 tydzień ciąży.

25 – 28 tydzień ciąży.

29 – 32 tydzień ciąży.

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

 

Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Moja dieta po porodzie. #MATKAWRACADOFORMY
October 16, 2018
Nie będę reklamą macierzyństwa.
October 02, 2018
#TOP7: Rzeczy, które uwielbiam!
September 25, 2018
A jak pachnie wspomnienie, które Ty po sobie zostawisz?
September 13, 2018
Lęk separacyjny i lęk przed obcymi u niemowlęcia.
August 21, 2018
Jelita źródłem naszego zdrowia. #MatkaWracaDoFormy
July 31, 2018
Moje 3 największe koszmary w pierwszym roku życia dziecka. #KONKURS
July 27, 2018
Czym się kierować wybierając mleko następne?
July 24, 2018
Z tym nie radzę sobie w macierzyństwie…
July 17, 2018