By 

8 miesiąc życia dziecka


8 miesiąc życia dziecka obfituje w nowe niespodzianki, głownie związane z mobilnością i przemieszczaniem się. Mam wrażenie, że codziennie Żabek uczy się czegoś nowego. Jest coraz mądrzejszy, wie jak wymusić oddanie łyżeczki podczas jedzenia wieczornej kaszki. Lęk separacyjny mamy chyba za sobą, kończymy też przedostatni skok rozwojowy.

Mały gaduła.

Zdecydowanie rozwinął się Żabek pod kątem mowy. Oczywiście mam na myśli dźwięki jakie z siebie wydaje. Bo ani na „mama”, ani na „tata” się nie zanosi… Prędzej będzie pewnie przeklinał, tak jak matka prowadząc samochód… Ale mamy wszystkie odmiany „A GU!”, czyli „AGUUUUU”, „GUGUUU”, „G!”, „AAAA”, „A!”, często zdarza się też „K!” i zaczął gruchać jak gołąbek wydając z siebie gardłowe „GRRRRRRU”. Jest też „E!”, a nawet bywa „EJ!”. I dużo i długo mógłby tak opowiadać i tłumaczyć o co mu chodzi. A matka patrzy i nie kuma, ale przytakuje i „odguguje”.

Co tam w paszczy piszczy?

Oczywiście wciąż ząbkuje. A jak ząbkuje to jęczy. Ale nie jest najgorzej. Do snu często trzeba posmarować dziąsła żelem, ale już rzadziej się budzi z powodu zębów – matka ma nadzieję, że tak już zostanie… Mamy 8 ząbków. Górne jedynki i dwójki, dolne jedynki i dwójki. Ciągle mi się wydaje, że trójki szykują się do wyjścia, ale póki co to ich nie widać.

Mobilność.

Przekręcenie się z pleców na brzuch, z brzucha na plecy i kręcenie się wokół własnej osi nie stanowi już żadnego problemu. Pełza na wstecznym i ustawia się w pozycji do raczkowania, opierając się na dłoniach i kolanach. W tej pozycji buja się w przód i tył ćwicząc równowagę. Mamy już za sobą udane dwa raczkujące kroki do przodu. Ale szybko zapomniał jak mu to wyszło i teraz od początku musi kombinować. Osiągnął też pierwsze sukcesy w siadaniu – nie zawsze wyjdzie, ale coraz częściej. Siedzi pewnie, trzyma równowagę, a z pozycji siedzącej do pozycji na brzuszku też już coraz łatwiej przechodzi. Tylko czasem zaryje głową o podłogę…

Sen.

Jak nie ząbkuje i nie ma miliona stopni na zewnątrz to pięknie przesypia noc ciągiem. Zasypia samodzielnie, upodobał sobie pozycję spania na brzuszku lub boczku. Matka dziękuje Bogu, że Żabek jest śpiochem i lubi również długie drzemki. Wciąż jednak do spania używamy wspomagacza w postaci smoczka. Matka boi się jeszcze go odstawić.

Dieta.

W tej kwestii nic się nie zmieniło. Coraz sprawniej radzi sobie z kawałkiem chleba. Przymierzam się do rozpoczęcia ćwiczeń picia z kubeczka. A i ma zaliczoną pierwszą pizzę! Oczywiście samo ciasto.

Podsumowując:

Waga Żabka:  11 kg

Wzrost Żabka: 80 cm

Umiejętności: Siedzi samodzielnie i zaczyna sam siadać. Pełza do tyłu, wokół własnej osi i przymierza się do raczkowania do przodu.  Uważnie bawi się zabawkami. Gaworzy jak najęty.

Dolegliwości: Ząbkowanie, skok rozwojowy.

Zęby: 8 sztuk – dwie dolne jedynki,  dwie górne dwójki, dwie górne jedynki, dwie dolne dwójki.

Sen: przesypia 12 godzin. 2 drzemki po 1,5-2h.

Inne atrakcje:

  • jak się złości, to mocno szczypie lub wgryza się w ramię;
  • reaguje na swoje imię;
  • znienawidził przewijak i płacze jak tylko się do niego zbliżymy;
  • uwielbia głaskać Perrę i robi to coraz delikatniej.

Powspominajmy:

7 miesiąc życia dziecka

6 miesiąc życia dziecka

5 miesiąc życia dziecka

4 miesiąc życia dziecka

3 miesiąc życia dziecka

2 miesiąc życia dziecka

1 miesiąc życia dziecka

Podsumowanie ósmego miesiąca życia Żabci  – rok 2018 – znajdziecie >>TUTAJ<<.

Please check your feed, the data was entered incorrectly.
Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Jak inhalować dziecko.
December 21, 2018
Na 1 urodziny mojej córki Natalii.
December 08, 2018
Nasze wrażenia z nauki pływania w szkole pływania Frajda. #ŻabekNaBasenie
December 04, 2018
Jak osiągnąć sukces w macierzyństwie.
November 29, 2018
Etapy rozwoju niemowlaka (PŻPS).
November 27, 2018
Moje macierzyńskie „pierwsze razy” (do lat 5), które zapamiętam do końca życia.
November 20, 2018
Centrum Sportowe u Jezuitów w Gdyni – co można tam znaleźć? #ŻabekNaBasenie
November 13, 2018
11 miesiąc życia dziecka. Vol.2
November 08, 2018
Jesienno-zimowa stylówa Żabek.
October 30, 2018