By 

9 – 12 tydzień ciąży.


Jest to ostatni miesiąc I trymestru. Dla mnie to był czas dość stresujący – wiadomo, że jeszcze wszystko może się wydarzyć, a II trymestr daje nieco więcej pewności. Dlatego z niecierpliwością czekałam do 12 tygodnia i do wiążącego się z nim – bardzo ważnego – USG genetycznego.

Około 11 tygodnia dosłownie „wysadziło mi” brzuch. Doczytałam, że w drugiej ciąży normalne jest, że brzuszki wyskakują szybciej. Byłam bardzo zaskoczona, bo w tym czasie nic nie przytyłam, a brzuch mam już widocznie zaokrąglony. W tym samym czasie powoli zaczęło odpuszczać mi permanentne zmęczenie, ból w piersiach zdecydowania zmalał, a i wieczorne wizyty w toalecie zmniejszyły częstotliwość! Widzę światełko w tunelu, z nadzieję, że faktycznie energia życiowa do mnie wróci. 12 tydzień stał się kluczowy – po USG genetycznym zdecydowanie zeszło ze mnie napięcie i trochę wyluzowałam.

Co się w tym czasie dzieje?

USG GENETYCZNE i TEST PAPP-A

Jest to jedno z ważniejszych badań w ciąży. Może być wykonane pomiędzy 11 tyg. +1 dzień, a 14 tyg. + 1 dzień i ma na celu ocenić wiek i anatomię ciąży oraz ryzyko wystąpienia wad chromosomalnych u dziecka. Czułość USG wynosi ok 80%, aby je zwiększyć do 95% należy wykonać test PAPP-A.

TEST PAPP-A, jest to badanie z krwi, które można zrobić już po 8 tygodniu ciąży, a którego wynik wraz z wynikiem USG genetycznego oblicza prawdopodobieństwo wystąpienia Trisomii 21, 18, 13 (czyli zespołu Downa, Edwardsa i Turnera). Badanie to jest refundowane dla pacjentek ze wskazaniami medycznymi – dla pozostałych to koszt ok 150 zł. Kiedyś zalecało się wykonanie testu PAPP-A kobietom po 35 roku życia, teraz coraz więcej lekarzy zaleca to badanie niezależnie od wieku. Sama w pierwszej ciąży testu PAPP-A nie robiłam, teraz już tak (mimo, że do 35 urodzin mam jeszcze trochę czasu). Wskazaniem do dalszej diagnostyki jest wyniki, gdy ryzyko większe niż 1:300. Należy jednak pamiętać, że jest to statystyka i takie – a nawet większe ryzyko – jeszcze o niczym nie świadczy. Znam wiele przypadków, gdzie ryzyko wychodziło wysokie, a podczas kolejnych badań okazywało się, że dzieci są całkowicie zdrowe. Lekarz w takim przypadku może skierować na amniopunkcję (która jest badaniem inwazyjnym) lub zaproponować test NIPT (które nie jest badaniem inwazyjnym, ale jest bardzo kosztowny – ok 2.500 zł).

Zachęcam Was do zapoznania się z artykułem na temat badań prenatalnych, na blogu >>mamaginekolog.pl<<, gdzie możecie znaleźć profesjonalną wiedzę w tym temacie.

Ja od siebie jeszcze tylko dodam, że bardzo stresowałam się tym badaniem i naprawdę mi ulżyło, gdy otrzymałam wyniki. Od razu zaznaczam, że nie należy samemu tych wyników interpretować – chociaż bardzo korci, żeby szukać w Internecie jakiś norm i odpowiedzi. Tylko lekarz z odpowiednim certyfikatem może to zrobić, a my szukając nie wiadomo czego, będziemy się tylko dodatkowo stresować.

Dolegliwości.

W 9 – 12 tygodniu mogą występować:

  • senność i zmęczenie
  • zaparcia i wiatry
  • krwawienie z dziąseł
  • bóle głowy
  • ból i nabrzmienie piersi
  • wciąż mogą utrzymywać się mdłości

Komentarz od specjalisty:

Do końca I trymestru ciąży zmęczenie i mdłości powinny ustąpić, choć mniejsza część kobiet doświadcza ich aż do porodu. W tym okresie możesz odczuwać duży głód. Powiększyły Ci się piersi i mogły pojawić się na nich widoczne żyły. W 9. tygodniu możesz zauważyć, że powiększył Ci się obwód w talii, a twoje ubrania mogą wydawać się ciaśniejsze. Nie ma to jednak związku z wielkością twojego dziecka. Jest to bardziej wynikiem ogólnego zastoju krwi, ponieważ twój układ krwionośny pracuje teraz bardziej ospale. Możesz cierpieć na zaparcia oraz wiatry. 'Twoja ciąża tydzień po tygodniu', Buchmann

MOJE PODSUMOWANIE:

WAGA: +2 kg (na szczęście bez zmian)

DOLEGLIWOŚCI: senność, zmęczenie, ból głowy i piersi – zaczynają ustępować po 11 tygodniu.

ZACHCIANKI: Różnie. Głównie chodzi za mną zupa ogórkowa, ale bezę Pavlova też bym zjadła.

DZIECKO: w 12 tygodniu wielkości – 6,7 cm.

POWSPOMINAJMY:

Pierwsze 8 tygodni ciąży.

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Pożegnanie z blogiem.
December 31, 2018
Mój alfabet macierzyństwa.
December 28, 2018
Jak inhalować dziecko.
December 21, 2018
Na 1 urodziny mojej córki Natalii.
December 08, 2018
Nasze wrażenia z nauki pływania w szkole pływania Frajda. #ŻabekNaBasenie
December 04, 2018
Jak osiągnąć sukces w macierzyństwie.
November 29, 2018
Etapy rozwoju niemowlaka (PŻPS).
November 27, 2018
Moje macierzyńskie „pierwsze razy” (do lat 5), które zapamiętam do końca życia.
November 20, 2018
Do czego tęsknię, ja-matka.
November 15, 2018