By 

Baby blues


Za Baby Blues odpowiada Państwowa Służba Zdrowia… Za MÓJ Baby Blues, a raczej depresję poporodową odpowiada między innymi szpital, w którym rodziłam – jestem o tym przekonana.

Po pierwsze – co to za polityka, że jak mnie zabierają na porodówkę to nie pozwalają przyjechać mężowi – ’bo jeszcze za wcześnie’ ?! Dla mnie było w sam raz – wpadłam w histerię przeplataną z bolesnymi już skurczami na godzinę. Wtedy łaskawie zgodzili się żeby przyjechał.

Po drugie – co to za położna krzyczy, że tak się nie oddycha?! Jak nie tak, to proszę pokazać jak, ja jestem pierwszy raz w danej sytuacji, boli jak cholera, ciężko się skupić i pamiętać JAK oddychać. Nie trzeba krzyczeć. Trochę empatii.

Po trzecie – po porodzie podobno przysługuje Mężowi pobyt 3 godzinny w tzw. bocianim gnieździe. Mojego wygonili po pół godziny i od tego momentu zostałam z synkiem sama. Obolała. 'Wykrwawiająca się’. SAMA.

Po czwarte – raz usłyszałam, że nie dostanę świeżego prześcieradła (synek miał wypadek na łóżku…), bo jest niedziela i nie mają tyle wypranych – na szczęście tego dnia wypuścili mnie do domu…

Po piąte – innym razem usłyszałam zarzut – czemu nie poproszę o świeże prześcieradło, skoro zakrwawiłam to na którym spałam – nawet nie zdążyłam bo jak tylko zakrwawiłam, to trzeba było dziecko przewinąć…

Po szóste – 4 rano, po godzinie płaczu proszę o mleko w butelce, bo nie możemy się nakarmić i instrukcje.

– Jak to nie potrafi pani nakarmić butelką?!
– Nigdy tego nie robiłam, to moje pierwsze dziecko…
– Źle go pani trzyma!
– No to jak mam go trzymać?!
– I nie całą butelkę tylko 20 ml!!

Po siódme

– Dlaczego pani nie przemywa pępka?!
– Bo wczoraj pytałam i mi nie kazano… Powiedziano żeby zostawić…
– Nikt pani tak nie mógł powiedzieć!!!”

I mogłabym tak wyliczać w nieskończoność.

Zachowania świadczyły o całkowitym braku empatii ze strony położnych i lekarzy… Jakby dodać do tego, że po nacięciu nie da rady usiąść i każdy ruch wywołuje wielki ból, do Ciebie nikogo nie wpuszczą, nawet męża, żeby chociaż na chwilę Cię odciążył, nikt nie pokaże Ci jak przewinąć, przebrać, nakarmić dziecko – wszystko na Twojej obolałej głowie. Ale działasz, pod wpływem adrenaliny i dopiero jak Cię w końcu wypiszą, wrócisz do domu, to zaczyna z Ciebie adrenalina schodzić, a nachodzi coś dużo gorszego… Baby blues, albo nie daj Boże depresja. Oczywiście w tym czasie masz nawał pokarmu, więc oprócz okropnego samopoczucia, płaczu, myślisz że Ci cycki wybuchną. Możesz dostać od tego gorączki i nawet przekonania, że jest tak źle, że zaraz umrzesz. Nie śpisz, każde westchnięcie dzieciątka Cię pionizuje…

I jak dobrze pójdzie, to minie to po paru dniach.

W tym czasie bardzo ważna jest opieka najbliższych i wsparcie, które postawi na nogi. Ważne jest zdjęcie szwów, które umożliwi Ci fizyczne funkcjonowanie. I kapusta na cycki. Trzeba sobie uświadomić, że to jest normalne i każda przez to przechodzi. Ale gdyby nie przeszło, należy poradzić się specjalisty, żeby nie doprowadzić do trudniejszej w leczeniu depresji poporodowej. I pamiętaj. Kapusta na cycki.

Szanowny Małżonku, Kasiu, Łukaszu – dziękuję! Bez Was bym sobie nie poradziła. Kocham Was! 

Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

d-mer
Matka z D-MER, czyli mroczne oblicze karmienia piersią.
April 19, 2018
depresja poporodowa
Miłość od pierwszego wejrzenia.
January 24, 2018
depresja w ciąży
Pregnancy Blues, czy depresja w ciąży?
September 26, 2017
atak paniki
Całe życie z lękiem w tle…
July 18, 2017
Depresja to choroba nie wymówka.
February 24, 2017
depresji poporodowej
Jak przygotować się do depresji poporodowej?
August 23, 2016
nie karmiłam piersią
Dlaczego nie karmiłam piersią.
May 30, 2016
nie radzę sobie
Wiesz co… nie radzę sobie.
October 26, 2015
jak skutecznie popełnić samobójstwo
Jak skutecznie i bezboleśnie popełnić samobójstwo?
June 24, 2015