By 

Bilans dwulatka.


Drugie urodziny Żabek ma już jakiś czas za sobą, ale dopiero teraz udaliśmy się na bilans dwulatka do przychodni. Rodzice mają 3 miesiące od drugich urodzin, aby udać się do lekarza. To badanie okresowe jest obowiązkowe i ocenia rozwój naszych małych Pociech.

Dlaczego bilans dwulatka jest ważny?

W pierwszym roku życia dziecka co chwilę odwiedzaliśmy przychodnię – a to jakieś badania, a to szczepienia. Dzięki temu lekarz regularnie ma na oku nasze Potomstwo. Natomiast w drugim roku życia nasze wizyty ograniczają się do chorób – więc w przypadku dzieci nie chorujących, możemy w ogóle nie bywać u lekarza. A rozwój dziecka znacznie przyspiesza i jest to moment, w którym można uchwycić różne nieprawidłowości, ukryte w okresie niemowlęctwa.

Jak wygląda badanie?

Nic nadzwyczajnego. Osłuchanie, opukanie, policzenie ząbków, sprawdzenie oczu (czy zezuje), słuchu, brzuszka, narządów płciowych, węzłów chłonnych, stanu skóry. Obowiązkowo zmierzenie, zważenie i sprawdzenie wyników na siatce centylowej (jak ją czytać dowiesz się >>tutaj<<). Ponadto badanie nóżek – czy są równe i czy dziecko prawidłowo chodzi oraz ogólny wywiad na temat rozwoju – np. jak tam z nocnikiem, mową, czy motoryką.

Jest to doskonały moment, żeby porozmawiać z pediatrą i rozwiać nasze wszelkie wątpliwości dotyczące rozwoju naszej Pociechy. Jeśli lekarz będzie miał wątpliwości w jakimś zakresie, to skieruje dziecko na badanie specjalistyczne.

Podsumowując Żabka:

Po raz pierwszy dał się zmierzyć, zważyć i zbadać bez problemu i bez awantury. Powtarzał, że jest dzielny, przykleił na biurko Pani Doktor naklejkę Dzielnego Pacjenta (za co przepraszam…) i zgasił światło, ale nie dlatego, że go o to poproszono…

Wzrost ciała: 97,5 cm (powyżej 97 centyla)

Waga: 15,2 kg (90 centyl)

Zębów: 18 (brakuje górnych piątek)

Mowa: według Pani Doktor prawidłowa. Według matki gada już za dużo.

Nogi: krzywe, jak na dwulatka przystało. W tym wieku nogi dzieci mogą przypominać literę X. Należy obserwować i pilnować, aby dziecko nie siadało z wykrzywionymi nogami tylko na przykład po turecku.

Bunt: w normie, jak to u dwulatka.

Następny obowiązkowy bilans: za 2 lata.

walentynki-2016

Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

#TOP7: Ulubione zabawki Żabka #8 (4-5 lat)
June 19, 2018
6 miesiąc życia dziecka Vol. 2
June 08, 2018
macierzyństwo
Czego nauczyło mnie macierzyństwo?
June 05, 2018
Dla moich dzieci na dzień dziecka. [2018]
June 01, 2018
Letnia stylówa Żabek.
May 29, 2018
artyk
Jak fajnie uczyć dzieci o bezpieczeństwie?
May 22, 2018
Rozszerzanie diety dziecka
Rozszerzanie diety dziecka – najnowsze zalecenia w 7 punktach.
May 10, 2018
5 miesiąc życia dziecka
5 miesiąc życia dziecka. Vol. 2
May 08, 2018
Czy moje dziecko się najada?
April 17, 2018