By 

Bóle wzrostowe u dzieci.


Środek nocy. Budzi mnie płacz Żabka. Najpierw cichy, jakby śnił koszmary, po chwili coraz gwałtowniejszy, przeciągający się. Zbiegam do jego pokoju, bo doskonale znam ten rodzaj płaczu. Chyba najgorszy z możliwych – płacz z bólu

Mam problem z dowiedzeniem się co się dzieje. Żabek zwija się na łóżku, a ja sama nie wiem co robić. Przytulam i pytam: „gdzie Cię boli, pokaż mamusi”. Wskazuje na nogę i kolano, mówi „nóżka” i zwija się z bólu dalej. Jedyne co przychodzi mi do głowy to to, że się w coś uderzył. Oglądam – brak jakichkolwiek śladów, poza starymi siniakami przyniesionymi z podwórka. „Mama ja chcę żeby przestało boleć…” – moje oczy zachodzą łzami. Idę po lek przeciwbólowy i napełniam łyżeczkę ibuprofenem. Następnie masują bolącą kończynę i ocieram lecące po policzkach łzy. Po kwadransie jest po wszystkim – Żabek zasypia i już więcej tej nocy się nie budzi. Następnego dnia niczego nie pamięta, nic go nie boli.

Po miesiącu mamy powtórkę z rozrywki, ale już wiem z czym mam do czynienia…

Bóle wzrostowe – co to jest?

I mimo, że brzmi przerażająco, a i ja byłam przez chwilę przerażona nie na żarty, to nie jest coś czym trzeba się niepokoić. Bóle wzrostowe trwają krótko i nie zagrażają dziecku. Ale mogą nas nieźle przestraszyć, jeśli nie wiemy z czym mamy do czynienia.

„Ból wzrostowy”, „idiopatyczny ból kończyn”, „ból kończyn o niewyjaśnionej etiologii”, „łagodny nocny ból u dzieci” lub „nawracający ból kończyn u dzieci” to obustronny, symetryczny ból, pulsowanie, ciągnięcie w okolicy ud, podudzi oraz okolicy podkolanowej i stawów skokowych. Najczęściej występuje późnym wieczorem lub w nocy, często wybudza dziecko ze snu. Trwa od 10 do 30 minut, ale czasami nawet do paru godzin. Ból wzrostowy najczęściej ma charakter napadowy, pojawia się co parę dni, niekiedy co parę miesięcy. Natężenie bólu jest narastające, od niewielkiego do bardzo silnego. Początek dolegliwości najczęściej przypada na wiek 4.–6. roku życia. Po pewnym czasie bóle ustępują i ponownie pojawiają się w okresie dojrzewania, czyli między 10. a 14. rokiem życia u dziewcząt i 13. a 16. u chłopców.Pediatria.mp.pl

Są one sprawą bardzo indywidualną, ponieważ dzieci bardzo różnie się rozwijają i różnie rosną. Myślę, że u nas są one tak dostrzegalne, ponieważ Żabek bardzo szybko rośnie (wiadomo w kogo się wdał…) – mając 114 cm wzrostu w wieku 3 lat i 9 miesięcy wychodzi poza skalę na siatce centylowej.

Jak uśmierzać ból wzrostowy?

Jest kilka sposobów, które mogą przynieść dziecku ulgę w bólu:

  • ciepłe okłady,
  • masowanie bolącego miejsca,
  • środki przeciwbólowe (najlepiej po konsultacji z pediatrą).

Ponadto pediatra zaleciła nam zwiększenie suplementacji witaminy D, więc warto również o to spytać swojego lekarza.

Jednak pamiętajcie, że nawet jeśli podejrzewacie bóle wzrostowe, a poza bólem nóg nie pojawiają się inne objawy, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, który powinien zlecić podstawowe badania krwi, aby wykluczyć inne ewentualności.

Please check your feed, the data was entered incorrectly.
Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Jak inhalować dziecko.
December 21, 2018
Na 1 urodziny mojej córki Natalii.
December 08, 2018
Nasze wrażenia z nauki pływania w szkole pływania Frajda. #ŻabekNaBasenie
December 04, 2018
Jak osiągnąć sukces w macierzyństwie.
November 29, 2018
Etapy rozwoju niemowlaka (PŻPS).
November 27, 2018
Moje macierzyńskie „pierwsze razy” (do lat 5), które zapamiętam do końca życia.
November 20, 2018
Centrum Sportowe u Jezuitów w Gdyni – co można tam znaleźć? #ŻabekNaBasenie
November 13, 2018
11 miesiąc życia dziecka. Vol.2
November 08, 2018
Jesienno-zimowa stylówa Żabek.
October 30, 2018