Bóle wzrostowe u dzieci.
Środek nocy. Budzi mnie płacz Żabka. Najpierw cichy, jakby śnił koszmary, po chwili coraz gwałtowniejszy, przeciągający się. Zbiegam do jego pokoju, bo doskonale znam ten rodzaj płaczu. Chyba najgorszy z możliwych – płacz z bólu…
Mam problem z dowiedzeniem się co się dzieje. Żabek zwija się na łóżku, a ja sama nie wiem co robić. Przytulam i pytam: „gdzie Cię boli, pokaż mamusi”. Wskazuje na nogę i kolano, mówi „nóżka” i zwija się z bólu dalej. Jedyne co przychodzi mi do głowy to to, że się w coś uderzył. Oglądam – brak jakichkolwiek śladów, poza starymi siniakami przyniesionymi z podwórka. „Mama ja chcę żeby przestało boleć…” – moje oczy zachodzą łzami. Idę po lek przeciwbólowy i napełniam łyżeczkę ibuprofenem. Następnie masują bolącą kończynę i ocieram lecące po policzkach łzy. Po kwadransie jest po wszystkim – Żabek zasypia i już więcej tej nocy się nie budzi. Następnego dnia niczego nie pamięta, nic go nie boli.
Po miesiącu mamy powtórkę z rozrywki, ale już wiem z czym mam do czynienia…
Bóle wzrostowe – co to jest?
I mimo, że brzmi przerażająco, a i ja byłam przez chwilę przerażona nie na żarty, to nie jest coś czym trzeba się niepokoić. Bóle wzrostowe trwają krótko i nie zagrażają dziecku. Ale mogą nas nieźle przestraszyć, jeśli nie wiemy z czym mamy do czynienia.
Są one sprawą bardzo indywidualną, ponieważ dzieci bardzo różnie się rozwijają i różnie rosną. Myślę, że u nas są one tak dostrzegalne, ponieważ Żabek bardzo szybko rośnie (wiadomo w kogo się wdał…) – mając 114 cm wzrostu w wieku 3 lat i 9 miesięcy wychodzi poza skalę na siatce centylowej.
Jak uśmierzać ból wzrostowy?
Jest kilka sposobów, które mogą przynieść dziecku ulgę w bólu:
- ciepłe okłady,
- masowanie bolącego miejsca,
- środki przeciwbólowe (najlepiej po konsultacji z pediatrą).
Ponadto pediatra zaleciła nam zwiększenie suplementacji witaminy D, więc warto również o to spytać swojego lekarza.
Jednak pamiętajcie, że nawet jeśli podejrzewacie bóle wzrostowe, a poza bólem nóg nie pojawiają się inne objawy, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, który powinien zlecić podstawowe badania krwi, aby wykluczyć inne ewentualności.
Please check your feed, the data was entered incorrectly.- 3 October 2017
- 99 komentarzy
- dziecko, porady, rozwój, zdrowie