By 

Ciocia dobra rada.


Zawsze wie najlepiej. Zawsze. Zerknie przelotem na Twoje dziecko i już ma dla Ciebie stos dobrych rad. „Zdejmij mu skarpetki”, „Załóż mu czapkę”, „Na pewno jest głodny”, „Nie powinnaś go tyle nosić”. Nie ważne, że nie pytałaś o zdanie. Nie zapominaj, że ona wie lepiej.

Takie dobre rady nie tylko sprawiają, że szlag Cię trafia. Czasami czujesz się jak debil, który najwyraźniej potrafił dziecko zrobić, ale dalej to już totalnie sobie nie radzi, skoro trzeba mu na wszystko zwracać uwagę. Ale najgorsze jest to, że zaczynasz wątpić w siebie i w swoją znajomość własnego dziecka…

Ciocia-Dobra-Rada nie jest hejterem. Nie jest złośliwa. Wszystko co mówi, mówi z czystej życzliwości. Bo albo całe stado dzieci wychowała – to WIE co i jak. Albo wręcz przeciwnie, ani jednego, ale WIE, bo sąsiadka jej mówiła. No i ma siostrzeńca. Więc WIE to i owo.

A, że jesteś osobą kulturalną, szanujesz inne zdanie i nie lubisz niepotrzebnie wchodzić w konflikty, więc słuchasz Cioci. A raczej słuchasz tego co do Ciebie mówi. I po pewnym czasie, jak po praniu mózgu, głupiejesz.

„Dziecko, Ty nie daj się omamić tej nowej modzie na wzmacnianie odporności! Ty go cieplej ubierz, bo ma zimne rączki! I Broń Cię Boże, żebyś go puściła z domu bez czapki!!! Bo to GWARANTOWANE zapalenie płuc!”.

No i już jesteś debilem. Nie ważne, że Twoje dziecko generalnie nie choruje i od zawsze starasz się go nie przegrzewać. Teraz to już chyba nawet latem będziesz zakładała tę cholerną czapkę. Sobie też.

„Widać, że dziecko się nie najada. Takie wychudzone. Masz za mało pokarmu. Sąsiadki córka też miała mało pokarmu i musiała dokarmiać, bo inaczej dziecko by anemii dostało. Wiem co mówię! Sama musisz pić więcej mleka i jeść twarożek”.

Nie spodziewałaś się prześwietlenia swoich cycków, ale Ciocia ma swój rentgen w oczach i jej nie oszukasz. Wracając do domu kupisz twarożek.

„Dobry Boże, a gdzie masz czerwoną kokardkę? Dlaczego nie jest przyczepiona do wózka? Czy Ty wiesz, czym to grozi? Dobrze, że akurat mam za sobą czerwoną wstążeczkę to zaraz Ci zawiążę, tak żeby była dobrze widoczna!”

Myślałaś, że uda Ci się tego uniknąć? Zawsze znajdzie się ktoś, kto zauważy, że nie ma tej cholernej kokardki, która ratuje przed całym złem tego świata. Od tej pory nosisz tylko ten stanik, który ową magiczna kokardkę posiada. Bo kto powiedział, że to działa tylko na dzieci?

„Chyba nie wracasz do pracy?! Dziecku jest najlepiej z matką.”

Ale Ciocia dorzucić się do budżetu domowego wcale nie zamierza. Sama masz różne obawy związane z tą decyzją. Na szczęście Ciocia Ci przypomniała, jaką jesteś kiepską matką, która wyżywienie stawia ponad „dobro dziecka”.

„Tu nie ma co tłumaczyć moja droga! Nic nie działa tak, jak porządny klaps. Ten cały pomysł ze bezstresowym wychowaniem to jest jakaś bzdura!”

Już Cię świerzbi ręka. Oczywiście, żeby pokazać Cioci jak dokładnie działa porządny klaps. Dobrze wiesz, że jeśli ktokolwiek będzie bił Twoje dziecko, to będzie to… twoje drugie dziecko.

„A kiedy drugie kochana? Wiesz, że nie ma co czekać. No najmłodsza to ty już nie jesteś… A dwójka to by się sobą zajęła”.

Blizna po porodzie dobrze się nie zrosła. Właściwie jeszcze nie ogarnęłaś porządnie jednego dziecka, nie mówiąc nawet o sobie – bo jak patrzysz w lustro to już sama nie wiesz kto gorzej wygląda – ciotka po 70tce, czy Ty po porodzie. No, ale w momencie, gdy ktokolwiek pyta się Ciebie „kiedy drugie”, to Twój wyraz twarzy wydaje się, że mówi sam za siebie. No, ale ciocia tego nie widzi. Nie słyszy też jak głośno przełykasz ślinę.

Każda z nas na naszej drodze spotyka czasem „Ciocię Dobrą Radę”. Najważniejsze to zachować klasę, jednym uchem wpuścić, a drugim wypuścić. Ufaj sobie i nie daj sobie wmówić, że coś robisz źle. Nikt nie ma prawa doradzać Ci, jeśli o to nie prosisz.

Zobacz również:

Życzliwe porady obcych ludzi #1

Życzliwe porady obcych ludzi #2

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Pożegnanie z blogiem.
December 31, 2018
Mój alfabet macierzyństwa.
December 28, 2018
Jak inhalować dziecko.
December 21, 2018
Na 1 urodziny mojej córki Natalii.
December 08, 2018
Nasze wrażenia z nauki pływania w szkole pływania Frajda. #ŻabekNaBasenie
December 04, 2018
Jak osiągnąć sukces w macierzyństwie.
November 29, 2018
Etapy rozwoju niemowlaka (PŻPS).
November 27, 2018
Moje macierzyńskie „pierwsze razy” (do lat 5), które zapamiętam do końca życia.
November 20, 2018
Do czego tęsknię, ja-matka.
November 15, 2018