By 

#TOP7: drugi rok życia dziecka :: najtrudniejsze momenty


Drugi rok życia jest rokiem pełnym zmian. Nasz mały bobasek zmienia się w niesłychanym tempie w małego dzieciaczka. Jak zwykle w sytuacji gdy coś się zmienia, matka zaczyna panikować na różnych płaszczyznach. Przedstawię Wam dzisiaj nasze najtrudniejsze momenty w drugim roku.

#1. SMOCZEK

Żabek był smoczkowy od pierwszego dnia w domu. Bardzo szybko zaczął używać smoczka tylko do zasypiania. Oczywiście martwiłam się, że smoczek wpłynie negatywnie na zgryz i takie tam… Postanowiłam, że najpóźniej przed drugimi urodzinami pożegnamy się ze smoczkiem. I byłam przerażona tym, jak mamy to zrobić. Byłam pewna, że czeka nas na pewno kilka nieprzespanych nocy, płacz i zgrzytanie zębów. Ostatecznie okazało się, że Żabek sam rzucił smoczkiem o ścianę (dosłownie). Musiał nauczyć się zasypiać bez niego, trwało to trochę dłużej, ale się udało. I niepotrzebnie się tym zamartwiałam.

WPISY NA TEMAT SMOCZKA:

Awantura o smoczek

Jak oduczyć dziecko smoczka

#2. JEDZENIE

W pierwszym roku nie mieliśmy problemów z jedzeniem. Żabek jadł chętnie i dużo. No i się skończyło… Panicz zorientował się, że MOŻE ODMÓWIĆ. Że nie wszystko musi mu smakować. I że w ogóle są ciekawsze i ważniejsze rzeczy niż jedzenie. Tym sposobem czasami mam wrażenie, że dziecku do życia wystarczy powietrze.. A najbardziej zaskakuje mnie to, że w jednej chwili coś mu smakuje – żeby w kolejnej przestało. Powie, że chce jajka, żeby po tym jak matka narobi jajecznicy, nawet ich nie tknąć. Zrobię kakao to chce herbatkę. Zrobię herbatkę, to chce kakao. A jak się wścieknę to daję mu wodę i jest foch.

WPISY NA TEMAT KARMIENIA:

Koszmar, czyli karmienie roczniaka.

Nauka samodzielnego jedzenia.

#3. UBIERANIE

Ja myślałam, że ubieranie niemowlaka to koszmar. Ale niemowlak nie mógł uciec. A dwulatek to nie dość, że ucieka to jeszcze kopie, skacze, rzuca się, wygina, wrzeszczy, płacze, chichocze. Przed każdym ubieraniem moje ciśnienie idzie diametralnie w górę. I dopóki nigdzie się nie spieszę, to jeszcze mogę się z nim ganiać – gorzej jeśli musimy wyjść TERAZ. Dramat. Zimą podwójny. Bo ubrań dwa razy tyle…

WPISY NA TEMAT UBIERANIA:

Ubieranie niemowlaka – najgorszy koszmar dziecka i rodzica.

Zawód: matka. #3 Ubieranie Szefa.

#4. NOCNIK

Mój temat tabu. W ogóle nie wiem jak się zabrać do tematu. Tak szczerze mówiąc, to mam nadzieje, że w przedszkolu zostanie temat załatwiony… Bo za każdym razem jak pytam Żabka czy ma pełną pieluszkę, to dowiaduję się, że „NIE!”. Nawet jeśli zwisa mu pielucha do kostek. Więc jak mamy „łapać moment”?!

NIE MA WPISÓW O NOCNIKU…

#5. PRZEDSZKOLE

Chciałam wysłać Żabka do przedszkola po skończeniu 3 roku życia. Nie wytrzymałam. I to była chyba jedna z lepszych decyzji w tym roku. Bo co prawda Żabek był dopiero dwa dni i to na parę godzin, a chodzić będzie docelowo tylko 2 razy w tygodniu, to ja już odczułam ulgę. A obserwacja Żabka w towarzystwie dzieci oraz to jak nie chce wracać do domu, tylko upewnia mnie, że dobrze zrobiłam.

WPIS O PRZEDSZKOLU:

Przedszkole. Czy wysłać tam dziecko?

#6. BUNT

O Matko! Najtrudniejszy aspekt drugiego roku żucia małolata. Ostrzegano mnie przed buntem dwulatka, ale ja zawsze twierdziłam, że to nie może tak wyglądać! Przecież mam takie grzeczne dziecko! Mhmm… DRAMAT! W kółko „NIE! i NIE!”. A jak inaczej niż Panicz sobie wymyślił – TRAGEDIA narodowa. No nie dogadasz się.

WPISY NA TEMAT BUNTU:

Bunt, czyli tak będziesz leżał?

Bunt dwulatka – preludium.

Bunt dwulatka – nowa odsłona.

#7. MOWA

Z jednej strony sprawa trudna – dla Żabka. Bo widzę potrzebę porozumiewania się i irytację, jak czegoś nie zrozumiem. A niestety wciąż dużo nie rozumiem. W ciągu ostatnich miesięcy i tak bardzo rozwinął się pod tym względem. Jednak wiem, że to potrafi być zmartwienie wielu rodziców – ponieważ niektóre dzieci w tym wieku mówią już pełnymi zdaniami, a inne nie mówią ani słowa. Wszystko w swoim czasie. Żabek ma na swoim koncie kilkanaście wyrazów. Chociaż z tymi niezrozumiałymi pewnie byłoby dużo więcej. Ale przyznam, że nie mogę się doczekać aż będziemy mogli sobie pogadać.

Myślałam, że najtrudniejszy jest pierwszy rok. A okazało się, że przysłowie: „małe dziecko mały problem, duże dziecko duży problem” jest bardzo prawdziwe

banner MA

Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Jak inhalować dziecko.
December 21, 2018
Na 1 urodziny mojej córki Natalii.
December 08, 2018
Nasze wrażenia z nauki pływania w szkole pływania Frajda. #ŻabekNaBasenie
December 04, 2018
Jak osiągnąć sukces w macierzyństwie.
November 29, 2018
Etapy rozwoju niemowlaka (PŻPS).
November 27, 2018
Moje macierzyńskie „pierwsze razy” (do lat 5), które zapamiętam do końca życia.
November 20, 2018
Centrum Sportowe u Jezuitów w Gdyni – co można tam znaleźć? #ŻabekNaBasenie
November 13, 2018
11 miesiąc życia dziecka. Vol.2
November 08, 2018
Jesienno-zimowa stylówa Żabek.
October 30, 2018