By 

Gdy dziecko przestaje spać w dzień…


…Matka patrzy błagalnie w niebo i pyta „dlaczego?”. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Wydawało mi się, że jeszcze jest za szybko, by Żabek zrezygnował z regeneracyjnej drzemki, która jeszcze niedawno trwała nawet do 3 godzin. Zrobiłam więc sondę na facebook’u by dowiedzieć się jak śpią inne dzieci w wieku Żabka, z której się dowiedziałam ile powinien spać dwulatek.

 

Dziecko dziecku nie równe.

Czas i pory jakie dziecko przeznacza na sen jest sprawą prawie tak indywidualną jak uzębienie. Co oznacza jedno – nie ma co się przyglądać innym dzieciom, tylko należy skupić na potrzebach tego konkretnego. I jeśli stanowczo odmawia spania w trakcie dnia, pogodzić się z tym. Jeśli okazało się, że ma naturę skowronka lub sowy, popłakać chwilę w kąciku i pogodzić się z tym. Zwłaszcza jeśli natura dziecka jest całkowicie odmienna od naszej.

Zmiana planu dnia.

Wraz z wypadnięciem popołudniowej drzemki zmianie ulega w zasadzie cały plan dnia, no bo te 2-3 godziny trzeba jakoś wypełnić. Dla mnie i innych pracujących w domu matek (również tych pracujących nie-zawodowo) jest to dość kłopotliwe, bo osobiście mogę zapomnieć o popołudniowej sesji z laptopem – cała praca zostaje przeniesiona na wieczór, gdy Żabek wreszcie smacznie śpi. A Ci co pracują wieczorami, wiedzą że nie jest to szczyt przyjemności… Lekarz (mężczyzna), któremu się pożaliłam w związku z tym, że Żabek w ciągu dnia nie chce spać powiedział: „Pani to by chyba chciała, żeby dziecko cały dzień spało” – widać, że facet nigdy nie spędził całego dnia z dwulatkiem. Nie proszę pana, wystarczy mi godzina na naładowanie baterii!

Zmiana nastawienia.

Jestem osobą raczej dobrze zorganizowaną, więc każda niespodziewana zmiana planu dnia doprowadza mnie do tego, że wpadam w krótki (czasem dłuższy) popłoch. Zajmuje mi to trochę czasu zanim dostosuję się do nowej sytuacji i zrobię sobie nowy plan. Tak było w przypadku, gdy nam się zmieniały godziny snu, dwie drzemki przeszły w jedną, Żabek zrobił się mobilny… Tak i teraz muszę się odnaleźć w nowej sytuacji. Chociaż przyznaję, że przebywanie ze zbuntowanym dwulatkiem 10 godzin dziennie bez chwili wytchnienia jest wyzwaniem. Więc mam nadzieję, że Szanowny Małżonek zrozumie, jak zaraz po przekroczeniu progu Matka niespostrzeżenie się ulotni…

Wyniki sondy.

Ile powinien spać dwulatek.

A raczej ile śpią Wasze dwulatki…

Otrzymałam ponad 100 odpowiedzi na temat snu Waszych dzieci i po zebraniu wszystkiego do kupy otrzymałam następujące informacje:

Podsumowując, najwięcej „ankietowanych” dzieci chodzi spać między 20. a 21 i wstaje między 7, a 8.

Drzemka trwa średnio 2h i większość dzieci w wieku około 2 lat wciąż z niej korzysta.

W ciągu doby dzieci śpią najczęściej 15- 16 godzin z czego około 13-14 w ciągu nocy.

Czyli prawdę mówiąc Żabek mógłby w ciągu dnia trochę pokimać. Ale nie będę narzekać, śpi w sumie 13h na dobę, od ok 20:00 do ok 9:00. Ale jeśli jeszcze kiedyś zechce pospać w ciągu dnia, to ma moje błogosławieństwo (nadzieja umiera ostatnia…).

madrearte

 

Print Friendly, PDF & Email