By 

Jak fajnie uczyć dzieci o bezpieczeństwie?


Żabek jest już w takim wieku, w którym dzieci powinny już wiedzieć co nieco na temat bezpieczeństwa. Ile razy już można było usłyszeć o cztero-, pięciolatkach, które w obliczu zagrożenia potrafiły poinformować o nim odpowiednie służby i sprowadzić pomoc. Dlatego ciągle szukam sposobów, aby nauczyć moje dzieci tego typu zachowań…

Poza rozmowami na ten temat, przy różnych, sprzyjających okolicznościach, z pomocą przyszła mi firma ARTYK, która wydała serię 3 gier edukacyjnych odnoszących się do tematów bezpieczeństwa: mały lekarz, mały strażak i mały policjant.

Nauka przez zabawę.

Wiadomo, że taka nauka jest najskuteczniejsza. Gry dedykowane są dla dzieci powyżej 6 roku życia, ale mimo to, Żabek w wieku 4,5 lat również świetnie się z nami w nie bawił. Myślę, że warto zwrócić uwagę na te gry i zasilić grono gier już przez Was posiadanych, o takie, które uczą naprawdę ważnych rzeczy.

Mały Lekarz

Z tej gry dzieci dowiedzą się, że praca lekarza wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Poza tym gra podpowiada jak zachować się w obliczu niebezpieczeństwa i jak go unikać. W 3 różnych rodzajach kart dzieci poznają zasady bezpieczeństwa, przepisy, prawo, a także mogą sprawdzić swoją sprawność fizyczną i refleks! Z kart niebieskich dowiedzą się między innymi kim jest chirurg, kiedy trzeba wzywać pomoc, co robić jak się przemarznie, co powinno znaleźć się w apteczce. Z kart zielonych na przykład dlaczego trzeba zakrywać usta kaszląc, co robić jak się wbije kawałek szkła, kiedy zadzwonić pod 999, co robić podczas zakrztuszenia. A karty żółte sprawdzą kondycję zalecając stawanie na jednej nodze, skłony, „żabki” i tym podobne aktywności fizyczne.

Mały Strażak

Mały Strażak przybliży dzieciom specyfikę pracy w straży pożarnej, a także nauczy między innymi tego, co zrobić kiedy włącza się alarm czujnika tlenku węgla, czy palące się urządzenie elektryczne można gasić wodą, kiedy dzwonić pod jakie numery alarmowe, a także co to jest droga ewakuacyjna, po co strażakom drabina oraz co robić gdy wybucha pożar. Tutaj również kart żółte sprawdzają kondycję kandydata na małego strażaka.

Mały Policjant

Ostatnia z serii gra przedstawi dzieciom zawód policjanta. Dzieci dowiedzą się na przykład co robić, gdy się zgubią w centrum handlowym, gdy znajdą pieniądze lub dokumenty, gdy nieznajomy proponuje podwiezienie autem, gdy ktoś się włamał do mieszkania, a także czy zgodnie z prawem trzeba nosić kask rowerowy, którą stroną jezdni należy się poruszać lub co robić gdy miga zielone światło sygnalizacji. I tym razem w żółtych kartach mały policjant ma zadania sprawnościowe.

Co ważne, plansze z wszystkich trzech gier można ze sobą łączyć, zapewniając sobie dłużą dawkę zabawy i większą dawkę wiedzy! :) Do każdej gry dołączone są certyfikaty „małego lekarza”, „małego strażaka” i „małego policjanta”, które należą się małym i dużym Zwycięzcom.

Gry możecie kupić klikając na poniższe obrazki – przekierują Was do sklepu:

Wielkimi krokami zbliża się dzień dziecka i jest to doskonała okazja nie tylko, żeby sprawić naszym dzieciom trochę radości prezentami, ale również wspólnie spędzonym czasem. Wiele dzieci uwielbia grać w planszówki ze swoimi rodzicami – czemu by tego nie wykorzystać i nauczyć nasze dzieci, poprzez wspólną zabawę, podstaw bezpiecznego zachowania? :)

Wpis powstał we współpracy z firmą ARTYK, producentem serii gier o bezpieczeństwie.

Please check your feed, the data was entered incorrectly.
Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Jak inhalować dziecko.
December 21, 2018
Na 1 urodziny mojej córki Natalii.
December 08, 2018
Nasze wrażenia z nauki pływania w szkole pływania Frajda. #ŻabekNaBasenie
December 04, 2018
Jak osiągnąć sukces w macierzyństwie.
November 29, 2018
Etapy rozwoju niemowlaka (PŻPS).
November 27, 2018
Moje macierzyńskie „pierwsze razy” (do lat 5), które zapamiętam do końca życia.
November 20, 2018
Centrum Sportowe u Jezuitów w Gdyni – co można tam znaleźć? #ŻabekNaBasenie
November 13, 2018
11 miesiąc życia dziecka. Vol.2
November 08, 2018
Jesienno-zimowa stylówa Żabek.
October 30, 2018