By 

Jak fajnie uczyć dzieci o bezpieczeństwie?


Żabek jest już w takim wieku, w którym dzieci powinny już wiedzieć co nieco na temat bezpieczeństwa. Ile razy już można było usłyszeć o cztero-, pięciolatkach, które w obliczu zagrożenia potrafiły poinformować o nim odpowiednie służby i sprowadzić pomoc. Dlatego ciągle szukam sposobów, aby nauczyć moje dzieci tego typu zachowań…

Poza rozmowami na ten temat, przy różnych, sprzyjających okolicznościach, z pomocą przyszła mi firma ARTYK, która wydała serię 3 gier edukacyjnych odnoszących się do tematów bezpieczeństwa: mały lekarz, mały strażak i mały policjant.

Nauka przez zabawę.

Wiadomo, że taka nauka jest najskuteczniejsza. Gry dedykowane są dla dzieci powyżej 6 roku życia, ale mimo to, Żabek w wieku 4,5 lat również świetnie się z nami w nie bawił. Myślę, że warto zwrócić uwagę na te gry i zasilić grono gier już przez Was posiadanych, o takie, które uczą naprawdę ważnych rzeczy.

Mały Lekarz

Z tej gry dzieci dowiedzą się, że praca lekarza wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Poza tym gra podpowiada jak zachować się w obliczu niebezpieczeństwa i jak go unikać. W 3 różnych rodzajach kart dzieci poznają zasady bezpieczeństwa, przepisy, prawo, a także mogą sprawdzić swoją sprawność fizyczną i refleks! Z kart niebieskich dowiedzą się między innymi kim jest chirurg, kiedy trzeba wzywać pomoc, co robić jak się przemarznie, co powinno znaleźć się w apteczce. Z kart zielonych na przykład dlaczego trzeba zakrywać usta kaszląc, co robić jak się wbije kawałek szkła, kiedy zadzwonić pod 999, co robić podczas zakrztuszenia. A karty żółte sprawdzą kondycję zalecając stawanie na jednej nodze, skłony, “żabki” i tym podobne aktywności fizyczne.

Mały Strażak

Mały Strażak przybliży dzieciom specyfikę pracy w straży pożarnej, a także nauczy między innymi tego, co zrobić kiedy włącza się alarm czujnika tlenku węgla, czy palące się urządzenie elektryczne można gasić wodą, kiedy dzwonić pod jakie numery alarmowe, a także co to jest droga ewakuacyjna, po co strażakom drabina oraz co robić gdy wybucha pożar. Tutaj również kart żółte sprawdzają kondycję kandydata na małego strażaka.

Mały Policjant

Ostatnia z serii gra przedstawi dzieciom zawód policjanta. Dzieci dowiedzą się na przykład co robić, gdy się zgubią w centrum handlowym, gdy znajdą pieniądze lub dokumenty, gdy nieznajomy proponuje podwiezienie autem, gdy ktoś się włamał do mieszkania, a także czy zgodnie z prawem trzeba nosić kask rowerowy, którą stroną jezdni należy się poruszać lub co robić gdy miga zielone światło sygnalizacji. I tym razem w żółtych kartach mały policjant ma zadania sprawnościowe.

Co ważne, plansze z wszystkich trzech gier można ze sobą łączyć, zapewniając sobie dłużą dawkę zabawy i większą dawkę wiedzy! :) Do każdej gry dołączone są certyfikaty “małego lekarza”, “małego strażaka” i “małego policjanta”, które należą się małym i dużym Zwycięzcom.

Gry możecie kupić klikając na poniższe obrazki – przekierują Was do sklepu:

Wielkimi krokami zbliża się dzień dziecka i jest to doskonała okazja nie tylko, żeby sprawić naszym dzieciom trochę radości prezentami, ale również wspólnie spędzonym czasem. Wiele dzieci uwielbia grać w planszówki ze swoimi rodzicami – czemu by tego nie wykorzystać i nauczyć nasze dzieci, poprzez wspólną zabawę, podstaw bezpiecznego zachowania? :)

Wpis powstał we współpracy z firmą ARTYK, producentem serii gier o bezpieczeństwie.

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More
Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

10 miesiąc życia dziecka. Vol. 2
October 09, 2018
Sen niemowlaka vs sen starszaka.
October 05, 2018
Kiedy i dlaczego warto rozpocząć naukę pływania. #ŻabekNaBasenie
September 28, 2018
#TOP7: Rzeczy, które uwielbiam!
September 25, 2018
Benet. Materac, który zmienił mój sen.
September 18, 2018
9 miesiąc życia dziecka. Vol.2
September 11, 2018
Absolutnie wyjątkowe kosmetyki MomMe.
September 06, 2018
Moje dziecko jest naj, naj, naj!
August 29, 2018
Lęk separacyjny i lęk przed obcymi u niemowlęcia.
August 21, 2018