By 

#TOP7: Jakiego imienia nie dawać dziecku.


Pierwsza wielka frajda ciążowa – wybrać imię dla dziecka! Nie jest to łatwa sprawa. Chcemy, aby imię wyjątkowo pasowało do naszego wyjątkowego dziecka. Tak, żeby za 18 lat nie musiało iść do urzędu stanu cywilnego, ze spuszczoną głową, prosić o jego zmianę, bo wstyd nazywać się „Żyraf”.

Jeszcze żeby wybór nie był zbyt prosty, zazwyczaj musi zostać zaakceptowany przez oboje rodziców – a jak wiadomo, w ciąży hormony szaleją i bardzo ciężko o zgodę i równowagę w związku… Poza tym nie może się źle kojarzyć, więc jak już nie lubimy jakiegoś Wojtka, to imię jest spalone. Z całym szacunkiem do rodziców, którzy wybierają dla swoich pociech imiona tak oryginalne, że trzeba składać specjalne wnioski, aby otrzymać pozwolenie na takowe – ale czy to już nie jest lekka przesada? W czyim interesie tak działamy? Swoim czy naszego dziecka?

Hanka doi krowy na wsi.

Tak mi się kojarzyło moje imię. Jako dziecko nie lubiłam go. Chciałam być Magdą lub Kasią. A najlepiej to Nicole (właśnie dlatego dzieci nie powinny same decydować o swoim imieniu…) Teraz nie zamieniłabym go na żadne inne. Wciąż nie lubię jak zwraca się do mnie per „Hanka”, ale Hanna czy Hania uważam za piękne imię. I nie przeszkadza mi, że jest to imię dość popularne ostatnimi czasy. Nikomu nie muszę tłumaczyć pisowni, jest proste i oczywiste. Dzięki Mamo!

Najpopularniejsze polskie imiona 2015.

Poza trendem na dziwne, wymyślne imiona, wracają te bardziej tradycyjne, takie jak: Franciszek, Stanisław, Tadeusz, Ryszard, Władysław, Zofia, Jadwiga, Krystyna czy Wanda. Zobaczcie jakie imiona były najpopularniejsze w zeszłym roku:

#TOP7 damskich*:

#1. ZUZANNA
#2. LENA
#3. JULIA
#4. MAJA
#5. ZOFIA
#6. HANNA
#7. AMELIA

#TOP7 męskich*:

#1. JAKUB
#2. ANTONI
#3. SZYMON
#4. JAN
#5. FILIP
#6. KACPER
#7. ALEKSANDER

* na podstawie artykułu: http://akademiaporodu.pl/top-news/ranking-imion-2015-najczesciej-i-najrzadziej-nadawane-imiona/ 

Najdziwniejsze polskie imiona*.

*według mojej opinii

#TOP7 damskich:

#1. MRÓWKA
#2. AMNEZJA
#3. CALINECZKA
#4. JARZYNA
#5. ŚNIEŻYNA
#6. KRUSZYNA
#7. VIORIKA

#TOP7 męskich:

#1. BELZEBUB
#2. ŻYRAF
#3. MYSZON
#4. ZIEMOMYSŁ
#5. SATURNIN
#6. TORKILL
#7. ŻERARD

I teraz jak to skomentować… Być może wśród czytelników są rodzice, którzy tak oryginalne imię nadali swojemu dziecku? Chętnie bym się dowiedziała, czym się kierowali.

Rozumiem, jak dzieci mające rodziców różnej narodowości mają nadawane imiona zaczerpnięte z innego języka. Ale litości – Belzebub?! Większość z tych imion świadczy raczej o „kreatywności” rodziców. A to przecież nie imię świadczy o wyjątkowości dziecka…

Dlaczego Żabek jest Wojtkiem?

Decyzja o wyborze imienia dla Żabka zapadła dość późno. Od początku wiedzieliśmy, że drugie imię – Andrzej – dostanie po dziadku. Przez dłuższy czas był Kacprem. Ale Babcia powiedziała, że język będą sobie łamać mówiąc do niego per „Kacprze”. Takie pszrzszrzsz. I mi się odwidziało. Chociaż wciąż uważam, że to bardzo ładne imię. Wojciecha długo nie brałam pod uwagę, aż jakoś przypadkowo „wpadł mi w oko”. I tak sobie pomyślałam, że mały Wojtuś, większy Wojtek i duży Wojciech. Że Wojo lub Wojtas dla kolegów. I że fajnie. Szanowny zaakceptował, Jego chrzestny tak miał na imię, a fajny był, więc i skojarzenie miłe. Do nazwiska pasuje. Martwił mnie jedynie brak angielskiego odpowiednika, ale od czego ma się drugie imię? Za granicą może być Andrew.

Pamiętajcie, że według polskiego prawa imię, które wybieracie dla dziecka:

1. Powinno wskazywać na płeć dziecka
2. Nie może być ośmieszające i nieprzyzwoite
3. Nie może być zdrobniałe (jeszcze, ale chyba ma się to zmienić)

Naprawdę, nie ułatwiajmy dzieciom w szkole, które są często okrutne, okazji do nabijania się z naszego dziecka…

W komentarzach czekam na imiona Waszych dzieci i historie za nimi się kryjące. Jak macie jakieś fajne spostrzeżenia w związku z własnym imieniem, koniecznie również się nimi podzielcie!

 

Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Jak inhalować dziecko.
December 21, 2018
Na 1 urodziny mojej córki Natalii.
December 08, 2018
Nasze wrażenia z nauki pływania w szkole pływania Frajda. #ŻabekNaBasenie
December 04, 2018
Jak osiągnąć sukces w macierzyństwie.
November 29, 2018
Etapy rozwoju niemowlaka (PŻPS).
November 27, 2018
Moje macierzyńskie „pierwsze razy” (do lat 5), które zapamiętam do końca życia.
November 20, 2018
Centrum Sportowe u Jezuitów w Gdyni – co można tam znaleźć? #ŻabekNaBasenie
November 13, 2018
11 miesiąc życia dziecka. Vol.2
November 08, 2018
Jesienno-zimowa stylówa Żabek.
October 30, 2018