By 

Kaszel u dziecka – rodzaje i postępowanie.


W święta Żabek (wraz z rodzicami zresztą) przechodził przez jakąś infekcję. Od tamtego czasu, pomimo ogólnie dobrego samopoczucia, kaszel wciąż nie daje mu spokoju. Zresztą ja z Szanownym również wciąż trochę szczekamy. Poniżej przeczytacie jakie mogą być rodzaje kaszlu i kiedy można zacząć panikować…

#1. KASZEL SUCHY

Od niego zazwyczaj się zaczyna. Jak dziecko zaczyna pokasływać to znaczy, że COŚ się dzieje. A potem – BUM! – dochodzi gorączka, katar i już mamy przeziębienie, a co za tym idzie – uziemienie i depresję u matki. Taka infekcja zazwyczaj nie trwa długo, ale nawet po całkowitym wyzdrowieniu, suchy kaszel może utrzymywać się jeszcze przez około tydzień. Jeśli nie towarzyszy mu gorączka to zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju. Suchy kaszel może również przejść transformację w kaszel mokry.

#2. KASZEL MOKRY

Często jest następstwem kaszlu suchego, spowodowany namnożeniem się wirusów lub bakterii. Dziecko stara się odkaszlnąć męczącą wydzielinę co może skutkować podrażnieniem żołądka lub wymiotami – jakby męki podczas samego kaszlu było mało. On również może się utrzymywać nawet przez kilka tygodni po chorobie. Ale jeśli towarzyszy mu: temperatura, gęsty żółty lub zielony katar, bóle głowy, osłabienie, przyspieszony oddech – koniecznie należy udać się do lekarza, ponieważ te objawy mogą wskazywać na zapalenie zatok, oskrzeli lub płuc.

#3. KASZEL SZCZEKAJĄCY

Pojawia się najczęściej późnym wieczorem i może towarzyszyć mu chrypka. Może świadczyć o wirusowym zapaleniu krtani. Dziecko może mieć duszności i świszczący oddech. Ulgę przyniesie chłodne powietrze (można podejść z odpowiednio zabezpieczonym dzieckiem do otwartego okna) lub wdychanie wilgotnej pary. Zazwyczaj po zastosowaniu takiego rozwiązania przechodzi, ale jeśli nie pomaga i dziecko dalej się dusi to niezwłocznie trzeba skontaktować się z pogotowiem lub jechać na ostry dyżur, żeby podać sterydy. W tym wypadku również kaszel może się utrzymywać dwa tygodnie od ustąpienia choroby.

#4. KASZEL NAPADOWY, SUCHY

Tak wygląda kaszel spowodowany alergią. Łączy się z uporczywym kichaniem i wodnistym katarem. Jest suchy, płytki i nie towarzyszą mu inne objawy infekcji, występuje w momencie styczności z alergenem. W tym wypadku konieczna jest wizyta u alergologa.

Kiedy natychmiast udać się do lekarza?

Jeśli kaszel u dziecka nas niepokoi, dla własnego spokoju powinniśmy udać się na „przesłuchanie” dziecka.

Ponadto lekarz powinien obejrzeć dziecko, jeśli kaszel:
występuje u niemowlęcia;
towarzyszy mu wysoka gorączka;
utrudnia oddychanie;
wywołuje duszność;
zakłóca sen;
występuje po wysiłku, kontakcie z określonymi substancjami;
długo nie ustępuje po przebytej infekcji;
może być skutkiem podrażnienia przez ciało obce.'Dziecko' numer 10/2012, str. 74

Na zakończenie…

I prowadzę kaszlącego Żabka do przedszkola. Ma kaszel mokry – ten co się najdłużej potrafi utrzymać. Ale również błogosławieństwo Pani Doktor na powrót w grono dzieci. I widzę te spojrzenia mijających mnie rodziców. Wiecie, te które aż krzyczą „chorego do przedszkola prowadzi matka wyrodna, wszystkich pozaraża!”. Nie oceniajcie pochopnie. Wiem, że zostawianie chorych dzieci w przedszkolu to chleb powszedni, ale nie każde „szczekające” dziecko jest chore i jest faktycznym zagrożeniem. To ten cholerny kaszel u dziecka, tygodniami po przebytej chorobie, może uprzykrzać nam wszystkim życie…

Tekst został napisany na podstawie artykułu „Dudni kaszel, dudni” lek. med. Agnieszki Bilskiej i Wojciecha Widłaka, konsultacja: dr hab. Piotr Albrecht, „Dziecko” numer 10/2012, str. 74.

Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Jak inhalować dziecko.
December 21, 2018
Na 1 urodziny mojej córki Natalii.
December 08, 2018
Nasze wrażenia z nauki pływania w szkole pływania Frajda. #ŻabekNaBasenie
December 04, 2018
Jak osiągnąć sukces w macierzyństwie.
November 29, 2018
Etapy rozwoju niemowlaka (PŻPS).
November 27, 2018
Moje macierzyńskie „pierwsze razy” (do lat 5), które zapamiętam do końca życia.
November 20, 2018
Centrum Sportowe u Jezuitów w Gdyni – co można tam znaleźć? #ŻabekNaBasenie
November 13, 2018
11 miesiąc życia dziecka. Vol.2
November 08, 2018
Jesienno-zimowa stylówa Żabek.
October 30, 2018