By 

Koniec bycia jedynakiem.


Ten tekst piszę z myślą, że Żabek kiedyś go przeczyta. Chciałabym, żeby wiedział jakie emocje towarzyszą mi wraz z powiększeniem się naszej rodziny…

Kochany Synku,

Gdy piszę ten tekst jeszcze jesteś jedynakiem, ale Twoja siostra może przyjść na świat w każdej chwili. To wydarzenie bardzo zmieni życie naszej rodziny, chociaż dla Ciebie ta zmiana pewnie za jakiś czas będzie niezauważalna – jesteś jeszcze malutki, szybko zapomnisz, że byłeś jedynakiem. 

Chociaż od zawsze wiedziałam, że będę miała co najmniej dwójkę dzieci, to boję się tego co nas czeka. Teraz wszyscy bardzo oczekujemy pojawienia się nowego członka rodziny. Tak bardzo cieszyłeś się, że to będzie akurat siostra, nie było mowy o bracie! A chyba również ja nieświadomie chciałam dla Ciebie młodszej siostry. Sama taką jestem i wiem jak wspaniale jest mieć starszego brata!

Jestem przekonana, że po radości i euforii przyjdzie zazdrość i bunt. Wcale mnie to nie zdziwi i nie zasmuci – rozumiem, że podzielenie się rodzicami będzie dla Ciebie trudne. Jesteś jeszcze na tyle mały, że widzisz tylko to, co dzieje się teraz, nie wybiegasz w przyszłość jak Twoi rodzice. Pewnie nagle zaczniemy od Ciebie wymagać więcej, czasu mieć mniej i wszystko będziemy dzielić na dwa. A Ty masz prawo tego nie rozumieć, może Ci się to nie podobać – ale wierzę, że sobie z tym poradzimy.

Bycie starszym bratem to bardzo odpowiedzialna rola, która będzie towarzyszyła Ci całe życie. I wcale nie chodzi o to, że w związku z tym musisz być „mądrzejszy”, ustępować, czy się zawsze dzielić. Ale musisz się troszczyć. A sprawdzian z tej troski czeka Cię dopiero za wiele lat. Być może, gdy Twoja siostra przyjdzie do Ciebie przestraszona, bo zaczepia ją ktoś z klasy. Albo zapłakana, bo zostawił ją chłopak. A może dopiero pewnego dnia na cmentarzu, kiedy będziecie zdani już tylko na siebie i swoje rodziny, a mnie i taty już z Wami nie będzie. 

Wierzę, że staniesz wtedy na wysokości zadania. Bo moja w tym głowa, aby nauczyć Was wzajemnego okazywania miłości, szacunku i właśnie tej troski. Co nie oznacza, że ta relacja jest jednostronna. Dla swojej młodszej siostry możesz być autorytetem, jedną z najważniejszych osób w życiu, za którą wskoczyłaby w ogień.

Ja za swoim Bratem wskoczyłabym bez zastanowienia i myślę, że On dla mnie zrobiłby to samo. I nie zmienia to tego, że na porodówce chciał mnie wymienić na rower i regularnie mnie lał. Ja też potrafiłam być wredna. To są uroki posiadania rodzeństwa. Tak nas wychowali rodzice, że pomimo iż różnimy się pod wieloma względami, jest między nami 10 lat różnicy, mamy swoje rodziny i swoje światy, to mamy też dla siebie bardzo specjalne miejsce w naszym życiu i sercu.

Tego życzę Tobie i Twojej siostrze. Takiego specjalnego miejsca. Tego, żebyście w każdej sytuacji mogli na siebie liczyć. Nawet jeśli macie się razem przeciwstawić mi czy tacie, póki robicie to razem, będę to w stanie przeżyć.

Zaraz zaczniemy nową przygodę, która przyniesie nam wiele radości, a także zmartwień – którą są nieodłączną częścią każdej rodziny. Mam nadzieję, że będę potrafiła pokierować nią tak, abyśmy wszyscy byli na równi szczęśliwi.

Na koniec chciałabym żebyś zapamiętał pewną ważną rzecz:

Rodzice miłości pośród dzieci NIE DZIELĄ. Oni ją MNOŻĄ.

A Ty zawsze będziesz moim pierwszym synkiem.

Twoja Mama.

***

Przy okazji rozważań na temat rodzeństwa – Łukasz, dziękuję że jesteś. Kocham Cię.

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

 

Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Pożegnanie z blogiem.
December 31, 2018
Mój alfabet macierzyństwa.
December 28, 2018
Jak inhalować dziecko.
December 21, 2018
Na 1 urodziny mojej córki Natalii.
December 08, 2018
Nasze wrażenia z nauki pływania w szkole pływania Frajda. #ŻabekNaBasenie
December 04, 2018
Jak osiągnąć sukces w macierzyństwie.
November 29, 2018
Etapy rozwoju niemowlaka (PŻPS).
November 27, 2018
Moje macierzyńskie „pierwsze razy” (do lat 5), które zapamiętam do końca życia.
November 20, 2018
Centrum Sportowe u Jezuitów w Gdyni – co można tam znaleźć? #ŻabekNaBasenie
November 13, 2018