By 

Książki na temat dzieci. Co przeczytać, żeby nie zwariować.


Uważam, że każda przyszła mama powinna się zaopatrzyć w pewną ilość książek (oczywiście chodzi o książki na temat dzieci…), które później mogą jej bardzo ułatwić życie. Wymienione przeze mnie pozycje zgłębiałam już w ciąży, ale wtedy nie bardzo potrafiłam sobie wyobrazić to wszystko co było opisane.

Zaraz po porodzie były one bardzo przydatne, bo to wiedza, której nie przekażą ani w szkole rodzenia, ani ciotki, ani babki, czy inne doświadczone matki. Nie wszystko co zostało opisane miało u mnie zastosowanie, metodą prób i błędów (częściej oczywiście tych drugich) dobierałam metody wychowawcze, sposoby uspokajania, usypiania, zabawiania… Bez tego co przeczytałam, moja wiedza byłaby tak uboga, że pewnie w nocy wstawałabym do syna co godzinę, nie miała pojęcia co mu może dolegać, przekarmiłabym lub zagłodziłam, a w najgorszym wypadku pewnie rozwinęła jakąś patologię w domu.

Oczywiście nie jestem w stanie zapamiętać wszystkiego, pewne porady mnie jeszcze nie dotyczą, więc zaglądam do tych książek co najmniej kilka razy w tygodniu (a czasami nawet kilka razy dziennie). Szukam w nich odpowiedzi na pytania typu „Dlaczego trzecią noc pod rząd obudził się o 3 nad ranem, mimo, że nie był głodny?”, „Dlaczego od tygodnia jest marudny i żarłby jak słoń?”, „Dlaczego jeszcze nie mówi mama?”, „Dlaczego kupa ma grudki?”, „Dlaczego kupa już nie ma grudek?”, „Dlaczego boi się swoich rąk?”, „Czy jest sens ingerować w jego zabawę?”, „Dlaczego mąż wkurza?”, „Ile godzin można nie spać żeby nie zwariować?”, „Jak nie zwariować?”, „Co robić jak już się zwariowało?”… itp.

Oto moja TOP lista – kolejność nieprzypadkowa!

1. „Pierwszy rok życia dziecka” Mazel Sharon, Murkoff Heidi

Jest to cała wiedza w pigułce, przeglądałam ją już milion razy, wyszukując odpowiedzi na pytania dotyczące między innymi ulewania, wyprysków, koloru kupy, karmienia, itd.. Potrafi uspokoić, gdy wydaje Ci się coś niecodzienne, a okazuje zupełnie normalne.

2. „Język niemowląt” Tracy Hogg, Blau Melinda

3. „Zaklinaczka dzieci. Jak rozwiązywać problemy wychowawcze” Tracy Hogg, Blau Melinda

Powyższe dwie pozycje książkowe, bez których nie ogarnęłabym mojej Żaby to publikacje Tracy Hogg, która jest dla mnie guru w zakresie wychowania i opieki nad dzieckiem. Dzięki tym książkom Żabek nie budzi się zbyt często w nocy i wie że noc to noc, a dzień to dzień. Dzięki nim również zazwyczaj wiem co jest powodem jego płaczu i jak zareagować. Zaglądam do nich regularnie od miesięcy!

4. „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy” Karp Harvey

Również bardzo pomocna była książka napisana przez znanego pediatrę Karpa Harveya, którego metoda 5S potrafi zdziałać cuda w zakresie uspokojenia znerwicowanych maluchów.

5. „Dzieciozmagania” Kaz Cooke.

Żeby nie było ciągle tak na poważnie, to poradnik, który z dużą dawką humoru udziela nam całą masę informacji o dzieciach do 5 roku życia. A na ciążę polecam drugą książkę tej autorki: „Ciężarówką przez 9 miesięcy”.

6. „Maluszka czas”

Również bardzo przydał mi się ten dzienniczek, dostępny w empiku, w którym notuje się karmienia, wypróżnienia, zabawy i zawiera kilka przydatnych informacji i porad. Oczywiście można takie rzeczy notować w zeszycie, ale czemu sobie nie ułatwić sprawy? Ale uwaga! Napisane jest na nim 0-12M, więc myślisz sobie, że wystarczy Ci na rok… Nic bardziej mylnego! Jeden wystarcza na około 2,5 miesiąca. Takie oszukaństwo.

W mojej opinii poradniki czytać warto, bo zawsze możemy dowiedzieć się czegoś nowego. Niemniej jednak zawsze warto słuchać i ufać swojej matczynej intuicji, bo to my jesteśmy najlepszymi poradnikami dla naszych dzieci :)

Please check your feed, the data was entered incorrectly.
Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Jak inhalować dziecko.
December 21, 2018
Na 1 urodziny mojej córki Natalii.
December 08, 2018
Nasze wrażenia z nauki pływania w szkole pływania Frajda. #ŻabekNaBasenie
December 04, 2018
Jak osiągnąć sukces w macierzyństwie.
November 29, 2018
Etapy rozwoju niemowlaka (PŻPS).
November 27, 2018
Moje macierzyńskie „pierwsze razy” (do lat 5), które zapamiętam do końca życia.
November 20, 2018
Centrum Sportowe u Jezuitów w Gdyni – co można tam znaleźć? #ŻabekNaBasenie
November 13, 2018
11 miesiąc życia dziecka. Vol.2
November 08, 2018
Jesienno-zimowa stylówa Żabek.
October 30, 2018