By 

Dlaczego przy matce dziecko jest potworem?


Kiedyś myślałam, że mam po prostu niewychowane dziecko. Tłumacząc jego zachowanie buntem roczniaka, dwulatka, trzylatka. Oczywiście martwiąc się, że jednak chyba ja gdzieś popełniłam błąd

Żabek jest uroczym chłopcem. Ślicznym trzylatkiem o cudownym uśmiechu. Uroczym, ślicznym, uśmiechniętym. UPARTYM jak duży osiołek. I jeśli postanowi się nie przywitać z gościem, który nas odwiedza, to tego nie zrobi. Mało tego, oświadczy głośno, że NIE POWIE dzień dobry. A ja osiołka zmuszać nie będę, ale wiadomo wstyd trochę jest.

Wiecie jak to jest. Dziecko zostaje u Babci, w żłobku czy przedszkolu. I w momencie jak tylko Ty pojawiasz się na horyzoncie dostrzegasz jak wyrastają mu rogi. Buzia zmienia się w grymas, a usta układają tak, że jesteś pewna, że za chwilę usłyszysz donośne “NIE!!!”. Po czym dowiadujesz się, że dziecko cały dzień było Aniołkiem. A Ty patrzysz na Diabełka i nie dowierzasz. Ile razy słyszałam, że ktoś świetnie się bawił z moim dzieckiem, dopóki ja nie przyszłam! Czego to on nie robił, jak mnie nie było w pobliżu! A dla mnie to wszystko na “NIE“.

Wiesz dlaczego dziecko przy matce zachowuje się jak potwór?

Bo przy Tobie czuje się bezpiecznie.

Zapamiętaj to sobie raz na zawsze i przypominaj za każdym razem, jak Ci się dziecko przepoczwarzy. Jeśli potrafi być grzecznym Aniołkiem, ale przy Tobie przebiera kopytkami, to nie znaczy, że popełniłaś jakikolwiek błąd wychowawczy. Twoje dziecko wie, że przy Tobie może pozwolić sobie na wszystko, ponieważ kochasz je bezwarunkowo. Przecież nikt z nas nie jest i nie będzie aniołem przez całą dobę!

Dziecko ufnie przywiązane czuje się na tyle bezpieczne, żeby poddawać wzajemną relację próbom. Innymi słowy, złe zachowanie często świadczy o poczuciu bezpieczeństwa i zaufaniu do ciebie. Wielu rodziców dostrzega, że ich pociechy ‘zachowują całą niegrzeczność dla nich’, a w szkole czy w kontaktach z innymi dorosłymi sprawują się o wiele lepiej. A to jest właśnie przyczyna. Te awantury często nie są oznaką buntu, tylko dowodem zaufania i poczucia bezpieczeństwa.D.J.Siegel, T.P.Bryson 'Grzeczne dziecko. Poradnik dla mądrych rodziców'

Ta wiedza nie zwalnia nas, z wkładania wielu starań w dobre wychowanie naszych dzieci, ale chcę żebyś wiedziała, że jeśli Twoje dziecko również przy Tobie potrafi zmienić się w Potwora z piekła rodem – nie jesteś sama :)

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More
Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Do czego tęsknię, ja-matka.
November 15, 2018
Centrum Sportowe u Jezuitów w Gdyni – co można tam znaleźć? #ŻabekNaBasenie
November 13, 2018
11 miesiąc życia dziecka. Vol.2
November 08, 2018
Jesienno-zimowa stylówa Żabek.
October 30, 2018
Porzuć czerń, Matko!
October 25, 2018
#TOP7: Ulubione zabawki Żabci #1 (10 miesięcy)
October 23, 2018
Nauka pływania: w grupie czy indywidualnie? #ŻabekNaBasenie
October 18, 2018
Moja dieta po porodzie. #MATKAWRACADOFORMY
October 16, 2018
10 miesiąc życia dziecka. Vol. 2
October 09, 2018