By 

Owsiki – co z nimi począć?


W pewnym przedszkolu ostrzeżono rodziców, że u paru dzieci podejrzewa się owsicę. Rodzice opowiedzieli mi o tym, prosząc o zgłębienie tego paskudnego tematu. Oczywiście nie mogłam odmówić – kiedyś taka informacja może pojawić się w naszym przedszkolu…

Temat mało przyjemny, ale co zrobić. Zdarza się i to dość często, więc warto się trochę w tej kwestii zorientować. Czym są owsiki, raczej wszyscy wiemy, tak samo wiemy gdzie lubią przebywać… Postaram się temat ująć najłagodniej jak się da. Ale muszę Wam od razu powiedzieć, że gnojki są ciężkie do wyplewienia. Warto zrobić wszystko, aby ich uniknąć, chociaż wiadomo, że różnie bywa. Owsiki są paskudne, więc będzie zwięźle, krótko i na temat :)

Jak rozpoznać owsika i owsicę?

Owsik to biała, około centymetrowa, ruchliwa, niteczka. Badanie kału jest w tym wypadku bardzo mało miarodajne, ale czasami można je samemu w kale zaobserwować. Można również uważnie obejrzeć pupę dziecka – najlepiej w nocy. Najbardziej lubią skupiska małych dzieci, rzadziej dopadają dorosłych.

Poza organizmem człowieka jaja owsika potrafią przeżyć do 20 dni, zachowując zdolność do zakażania aż przez 3 tygodnie.bezowsikow.pl

Jest literatura, która proponuje takie rozpoznanie:

Rano, po przebudzeniu dziecka, przylep w okolicę odbytu taśmę celofanowa, by stwierdzić obecność samicy lub jaj. Taśmę należy przekazać do analizy.H. Murkoff, 'Drugi i trzeci rok życia dziecka'.

Ale powiem Wam, że jakoś przyklejanie tej taśmy do tyłka do mnie nie przemawia… :)

Głównym objawem owsicy jest świąd w okolicy odbytu, o którym mogą świadczyć ewentualne zaczerwienienia czy zadrapania. Wzmaga się on szczególnie wieczorem i w nocy, przez co może powodować problemy ze snem.

Chorobą zarażamy się przez spożycie skażonego jedzenia, wkładanie do ust palców lub przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby. bezowsikow.pl

Jak się pozbyć owsików?

To nie takie łatwe, to bardzo podstępne bestie. Przede wszystkim należy udać się do lekarza, który zapisze odpowiednie leki dla całej rodziny. Lekarstwa działają tylko na dorosłe owsiki – nie na jaja – więc należy po jakimś czasie powtórzyć przyjęcie leku, inaczej z jaj wyklują się nowe gnojki i wszystko zaczyna się od nowa. Poza lekiem, należy koniecznie wyprać i zmienić pościel oraz ubrania, posprzątać i pilnować prawidłowej higieny. Ponadto należy poinformować przedszkole/szkołę o zaistniałej sytuacji. Wstyd, wstydem, ale trzeba dać szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania się zarazy.

Parę słów od Specjalisty – Dr n med. Jolanta Popielska, ekspert kampanii bezowsików.pl:

Czego nie lubią owsiki?

Podobno czosnku! :) Ale sam czosnek nie wystarczy. Higiena, higiena i jeszcze raz higiena. Poza tym pomaga odpowiednia dieta, częsta zmiana pościeli i piżamy. Jeśli posiadamy zwierzęta, pilnujmy ich odrobaczania.

Parę słów od Specjalisty – Dr n med. Jolanta Popielska, ekspert kampanii bezowsików.pl:

Bardziej szczegółowe informacje znajdziecie na stronie kampanii
edukacyjno-informacyjnej www.bezowsikow.pl

Pamiętajcie, że żaden ze mnie lekarz, po prostu zbieram informacje ze źródeł, które są w moim mniemaniu wiarygodne, więc w razie potrzeby koniecznie skontaktujcie się z pediatrą.

Please check your feed, the data was entered incorrectly.
Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Jak inhalować dziecko.
December 21, 2018
Na 1 urodziny mojej córki Natalii.
December 08, 2018
Nasze wrażenia z nauki pływania w szkole pływania Frajda. #ŻabekNaBasenie
December 04, 2018
Jak osiągnąć sukces w macierzyństwie.
November 29, 2018
Etapy rozwoju niemowlaka (PŻPS).
November 27, 2018
Moje macierzyńskie „pierwsze razy” (do lat 5), które zapamiętam do końca życia.
November 20, 2018
Centrum Sportowe u Jezuitów w Gdyni – co można tam znaleźć? #ŻabekNaBasenie
November 13, 2018
11 miesiąc życia dziecka. Vol.2
November 08, 2018
Jesienno-zimowa stylówa Żabek.
October 30, 2018