Pierwsze 8 tygodni ciąży.
Jeśli Kobieta nie spodziewa się ciąży, to w tym czasie może się nawet nie zorientować, że w ciąży jest. Jeśli dodatkowo ma nieregularny cykl, to tym bardziej… Zwłaszcza, że pierwsze objawy ciążowe, możemy powiązać z zupełnie innymi dolegliwościami.
Kiedy zrobić test ciążowy?
Ja – spodziewając się ciąży – biegałam sikać na test jak tylko minął tydzień od owulacji. Jak się okazało – to zdecydowanie za szybko. Warto posłuchać mądrej rady, żeby sikać na test nie wcześniej, niż wtedy, kiedy spóźnia się okres. U mnie się sprawdziło. Test wyszedł pozytywny w przewidywanym pierwszym dniu okresu. Uznałam, że skoro nie ma go z rana, to się spóźnia. Co nie znaczy, że w innym przypadku test wciąż mógłby być negatywny, po prostu wcześniej nie ma sensu go robić – a jeśli w dniu planowanej miesiączki jest negatywny, to też jeszcze o niczym nie świadczy. Kiedy planuje się ciążę to takie oczekiwanie jest bardzo uciążliwe, a negatywne testy bardzo rozczarowujące. Przy ciąży z Żabkiem niemożliwe mi się wydawało, że tak szybko się udało! Teraz nie wyobrażałam sobie, że mogłoby być inaczej. Mam naprawdę dużo szczęścia.

Musiałam się bardzo uważnie przyjrzeć, aby dostrzec drugą kreskę…
Co się w tym czasie dzieje?
Ciążę liczymy od pierwszego dnia ostatniego okresu, co oznacza, że kiedy faktycznie w nią zachodzimy, to teoretycznie jesteśmy już w 2 tygodniu ciąży. Czyli będąc w 4 tygodniu ciąży, tak naprawdę to jesteśmy w drugim :) Ale nie liczy się to co „naprawdę”, ponieważ bardzo trudno stwierdzić kiedy faktycznie doszło do zapłodnienia, przez całą ciążę będzie się liczył czas jaki upłynął od 1. dnia ostatniej miesiączki. Dziecko, które zaczyna się w nas rozwijać, można powiedzieć, że w pierwszych tygodniach jest „pod ochroną”. Natura sprytnie to wymyśliła, ponieważ kobieta może nie wiedzieć jeszcze, że jest w ciąży, więc do czasu, gdy zauważy spóźniający się okres, nic nie jest w stanie zaszkodzić dziecku. Mam tutaj na myśli na przykład picie alkoholu czy palenie – coś co za chwilę już może mieć znaczący wpływ, w ciągu tych pierwszych tygodni wpływu nie będzie miało. Więc jeśli zabalowało się, jak się jeszcze o ciąży nie wiedziało, to spokojnie – nic się nie stało. Ale od 5 tygodnia już powinnyśmy mieć się na baczności.
Dolegliwości.
Poza spóźniającym się okresem, dolegliwości które pojawiają się na samym początku ciąży, w moim przypadku przypominały PMS połączone z przeziębieniem. Nie wiązałabym tego z ciążą, gdybym nie doczytała w poradniku, że właśnie to ona jest powodem mojego kiepskiego samopoczucia.
W tym czasie również nie przybiera się na wadze – przynajmniej nie powinno się. Ale ja zarówno w pierwszej, jak i w drugiej ciąży, już na samym początku złapałam dodatkowe 2 kg. Dlaczego? Część z tego to na pewno woda, którą bardziej zatrzymuje się na początku ciąży, a reszta to po prostu nagła zmiana trybu życia. W związku ze zmęczeniem i chorobą ruszałam się zdecydowanie mniej, a w związku z brakiem mdłości apetyt mi dopisywał. Nawet nie zauważyłam kiedy te kilogramy mnie dopadły, ale na szczęście póki co (14 t.c.) więcej ich nie przybyło.
W 6 tygodniu się porządnie przeziębiłam, w połączeniu z powyższymi dolegliwościami i brakiem możliwości leczenia, czułam się jakbym harowała w kamieniołomie. Głowa mnie nie bolała – a wręcz napieprzała, gardło podobnie. A gdy przestawało na chwilę boleć to mogłam zasnąć na stojąco. Piersi ciążyły jak kamienie. Dramat, nie miałam ani siły, ani ochoty absolutnie na nic. Poza tym zaczęłam gorzej sypiać – w nocy nie mogłam zasnąć i miałam przedziwne sny, a do toalety zaczęłam biegać tak często, jakbym już była na finiszu.
W pierwszych 8 tygodniach mogą występować:
- senność i zmęczenie
- bóle głowy
- ból i nabrzmienie piersi
- mdłości
Komentarz od specjalisty:
MOJE PODSUMOWANIE:
WAGA: +2 kg (serio, nie wiem skąd! ;))
DOLEGLIWOŚCI: senność, zmęczenie, ból głowy i piersi – jak podczas PMS.
ZACHCIANKI: brak.
DZIECKO: w 8 tygodniu – 1,94 cm
Please check your feed, the data was entered incorrectly.- 5 June 2017
- 19 komentarzy
- ciąża, I trymestr