By 

#TOP7: życzliwe porady obcych ludzi


Na pewno Was również spotkały sytuacje, w których obcy ludzie wiedzą lepiej co jest najlepsze dla Waszego dziecka. Chociaż często to nawet nie są ludzie obcy, a znajomi czy rodzina. Ale im mniej mają wspólnego z Waszym potomstwem, tym więcej mają na jego temat do powiedzenia…

Przedstawiam Wam w #TOP7 moje ulubione porady:

1. Żeby dziecko nie chorowało musisz karmić piersią!

To od właścicielki cycka zależy czy owym cyckiem karmi. Żabek karmiony butelką nie choruje bardziej niż dzieci karmione piersią. Tak naprawdę to miał dwa razy katar. Nie musisz się też nikomu tłumaczyć dlaczego nie karmisz piersią – bo za tym mogą iść kolejne „cenne” porady, takie jak na przykład ja usłyszałam, gdy mówiłam, że straciłam pokarm:
„a próbowałaś coś z tym zrobić?” – a co za różnica skoro już po zawodach?!
„utrata pokarmu to mit” – nooo ale jednak go nie ma… przecież nie wyczaruję!
Zmęczona dyskusjami w tym temacie (zresztą co to za pytanie „karmisz piersią?”?!) zaczęłam odpowiadać, że nie karmię, bo jestem wyrodną matką – i temat się kończył.

2. Nie powinno się budzić niemowlęcia! Widocznie potrzebuje więcej snu.

Na taką mądrą radę zawsze się pytałam, czy jak Żabek nie będzie chciał spać w nocy, bo w dzień się wyśpi, to czy ta osoba będzie mi go usypiać. Wiadomo, że jak dziecko za długo pośpi w dzień to nockę mamy z głowy. A jak mamy noworodka – to w ogóle sobie zamieni dzień z nocą i matka-zombie gwarantowana. A nie o to chodzi. Jeśli chcesz obudzić swoje dziecko, to je budzisz.

3. Nie zawijaj dziecka do snu, ono potrzebuje swobody.

Pewnie są dzieci, które faktycznie nie lubią być zawijane. Natomiast większość noworodków wcale nie potrzebuje swobody. Przez 9 miesięcy kotłowało się w brzuchu, wśród różnych narządów, gdzie nawet wyprostować się nie mogło. Skąd pomysł, że nagle potrzebuje swobody? Ono musi się do tej swobody przyzwyczaić, stopniowo, więc zawijanie go na pewno nie wyrządzi mu krzywdy ani nie unieszczęśliwi. Więc jeśli chcesz zawijać dziecko, to Twoja decyzja, bo to Ty najlepiej wiesz, czy już jest gotowe na swobodę, czy nie.

4. Powinnaś cieplej je ubrać, ma zimne rączki!

Przez te zimne rączki i zimne stópki biedne dzieciaki są przegrzewane. A dzieje się tak, ponieważ organizm noworodka nie zdążył się przyzwyczaić do życia po tej stronie brzucha, więc łapki mają prawo być zimne niezależnie od wszystkiego. A to czy dziecku jest ciepło czy zimno możemy się przekonać sprawdzając jego kark.

5. Na pewno jest głodne, w końcu jest takie marudne… To musi być głód!

I nieważne, że jadł 20 minut temu! Jeśli marudzi to na pewno z głodu. Jeśli płacze, to na pewno z głodu. I karm go karm, jak tylko zajęczy. Koniecznie piersią.

6. W tym wieku powinno już siedzieć, obkładaj go poduszkami niech ćwiczy / Jeszcze za wcześnie na siadanie, nie pozwalaj mu na to, bo nadwyręży kręgosłup!

Według mnie, to dziecko wie najlepiej, kiedy jest gotowe na siadanie czy raczkowanie czy chodzenie. Zmuszanie by coś robiły lub czegoś nie robiły tylko dlatego, że nie jest to książkowe zachowanie jest bezsensu. Nie potrzebne są porady w tej kwestii, widzę na co moje dziecko jest już gotowe.

7. Smoczek?! Jest za duże na smoczka?! Smoczek negatywnie wpływa na zgryz? Będziesz miała problem z oduczeniem!

Mam ochotę wtedy krzyczeć: „Jak jesteś taki mądry to sam spróbuj uśpić moje dziecko bez smoczka!”. Tyle ilu ludzi, tyle opinii na temat tych nieszczęsnych smoczków. Są dzieci, które wręcz smoczków nie lubią lub nie tolerują i ich rodzice mają z głowy ten problem. Moje dziecko lubi zasypiać ze smoczkiem. Lubi nim się również uspokoić jak dzieje się coś niedobrego. I ja nie widzę w tym nic złego, zwłaszcza jeszcze w tym wieku. Jak skończy roczek to wtedy może będę się tym bardziej przejmować. A może nie? Ale przecież nie będzie ze smoczkiem do 18-stki chodzić! A z dwojga złego wolę, żeby smoczka ssał i miał wadę zgryzu, niż żeby ssał kciuka i miał nie dość, że wadę zgryzu to jeszcze krzywego kciuka. Tak czy inaczej, to moja sprawa. A raczej mojego dziecka.

A Was jakimi mądrymi radami raczyli (nie)znajomi?

Zobacz również: TOP7: Życzliwe porady obcych ludzi #2

Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Jak inhalować dziecko.
December 21, 2018
Na 1 urodziny mojej córki Natalii.
December 08, 2018
Nasze wrażenia z nauki pływania w szkole pływania Frajda. #ŻabekNaBasenie
December 04, 2018
Jak osiągnąć sukces w macierzyństwie.
November 29, 2018
Etapy rozwoju niemowlaka (PŻPS).
November 27, 2018
Moje macierzyńskie „pierwsze razy” (do lat 5), które zapamiętam do końca życia.
November 20, 2018
Centrum Sportowe u Jezuitów w Gdyni – co można tam znaleźć? #ŻabekNaBasenie
November 13, 2018
11 miesiąc życia dziecka. Vol.2
November 08, 2018
Jesienno-zimowa stylówa Żabek.
October 30, 2018