By 

Rzeczywistość zaskakuje – nie daj się zaskoczyć!


My Kobiety, Matki i nie-Matki, zazwyczaj bardzo dbamy o naszych najbliższych. Z daleka wyczuwamy gorączkę u naszego dziecka, dbamy o naszych Partnerów, gdy dopada ich prawie-śmiertelna choroba zwana katarem, wyganiamy naszych rodziców na badania. A o sobie potrafimy zapomnieć.

Potrafimy spędzić godziny przy łóżku gorączkującego dziecka, objechać wszystkich dostępnych specjalistów, gdy nie wiemy co mu dolega, stać w tych kolejkach przy rejestracji i wegetować pod drzwiami lekarza w oczekiwaniu na opóźnioną już kolejną godzinę wizytę. Pilnujemy badań kontrolnych męża, chłopaka, wydzielamy leki w chorobie i “ojojamy” żeby było im lepiej. Jak to jest, że my o nich wszystkich zadbamy, a nie znajdziemy chwilki czasu, żeby pójść zrobić cytologię. A czasami taka wizyta, może uratować nasze życie. O które naprawdę warto zadbać, bo kto przejmie te nasze obowiązki i tą naszą troskę?

Rak szyjki macicy jest obecnie szóstym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 % gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej, ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, w zaawansowanym już stadium.źródło: Krajowy Rejestr Nowotworów

COPERNICUS Podmiot Leczniczy, w ramach projektu „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet”, rozpoczął w województwie pomorskim kampanię “Rzeczywistość zaskakuje – nie daj się zaskoczyć“, która ma na celu promować profilaktykę raka szyjki macicy. Projekt oferuje edukację w zakresie profilaktyki nowotworowej oraz bezpłatne badanie cytologiczne mieszkankom Pomorza w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ.

Zapisów można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie:

www.cytologia-pomorze.pl

lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem:

58 727 01 30

Nawet jeśli nie spełniasz powyższych warunków, nie jesteś z województwa pomorskiego, nie usprawiedliwia Cię to. Ginekolodzy są dostępni w całej Polsce. Nawet prywatnie wykonanie takiego badania, nie jest takim wydatkiem, którego raz do roku nie można ponieść – w imię naszego zdrowia. Nie dajmy się zaskoczyć rakowi! On zbyt często w tych czasach atakuje, niestety zazwyczaj z ukrycia i znienacka.

Nasi bliscy nas potrzebują. Zrobienie raz w roku cytologii nie jest wielkim wysiłkiem. Trzeba przełamać wstyd i niechęć, znaleźć czas i się przebadać, dla siebie i dla naszych najbliższych. Bądźmy przykładem dla naszych córek, matek i przyjaciółek. Bądźmy mądre i odpowiedzialne – badajmy się regularnie.

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Nauka pływania: w grupie czy indywidualnie? #ŻabekNaBasenie
October 18, 2018
Moja dieta po porodzie. #MATKAWRACADOFORMY
October 16, 2018
Nie będę reklamą macierzyństwa.
October 02, 2018
Kiedy i dlaczego warto rozpocząć naukę pływania. #ŻabekNaBasenie
September 28, 2018
#TOP7: Rzeczy, które uwielbiam!
September 25, 2018
A jak pachnie wspomnienie, które Ty po sobie zostawisz?
September 13, 2018
Lęk separacyjny i lęk przed obcymi u niemowlęcia.
August 21, 2018
Jak traktować psa, żeby nie czuł się odrzucony, po narodzinach dziecka.
August 09, 2018
Jelita źródłem naszego zdrowia. #MatkaWracaDoFormy
July 31, 2018