By 

Siad w literę W – można czy nie można?


Nie powiem Ci jak ma siedzieć Twoje dziecko. Nie odważyłabym się wziąć na swoje barki taką odpowiedzialność. Nie jestem fizjoterapeutą, a sama kieruję się w tej kwestii instynktem i opinią zaufanego pediatry, który zna moje dziecko.

To czy pozwolisz swojemu dziecku siedzieć w tak zwaną literę W zależy od Ciebie i ja nie zamierzam podważać Twojej decyzji. Ale spróbujmy na sprawę spojrzeć obiektywnie

Czym jest siad w literę W?

Siad w literę W charakteryzuje się ugiętymi kolanami, stawami biodrowymi zrotowanymi do wewnątrz, a stopami zwróconymi na zewnątrz. Tak ułożone nogi dziecka wyglądem przypominają literkę W. Wiele dzieci siada w ten sposób, ponieważ w tej pozycji łatwiej im zachować równowagę podczas zabawy. Dzieje się tak głównie dlatego, że siad W zwiększa płaszczyznę podporu całego ciała. Centrum Medyczne Rehabilitacja

Ten sposób siadania nazywany jest również “żabim siadem” – może dlatego ten mój Żabek tak go sobie upodobał…

Kiedy można siadać w literę W?

Nie należy martwić się siadem W, gdy dziecko stosuje go tylko „na chwilę”, a potem wraca do prawidłowego ustawienia nóżek.Centrum Medyczne Rehabilitacja

To znaczy, że nie stanie się nic strasznego, jeśli dziecko często zmienia pozycje w których siedzi. Tak naprawdę to żadna pozycja siedząca nie jest dobra, jeśli nie jest zmieniana. W przypadku jeśli dziecko nie ma upodobanej jednej pozycji siedzącej, prawdopodobnie nie ma się czym martwić.

Kiedy nie można siadać w literę W?

Z kolei niepokoić może sytuacja, w której dziecko wykazuje stałą predyspozycję do tego siadu i stosuje go bardzo często, również podczas długich zabaw. Wówczas siad W może spowodować poważne problemy ortopedyczne oraz dysfunkcje stawów, mięśni czy kręgosłupa np. koślawienie kolan, stanie i chodzenie z nóżkami zrotowanymi do środka, słabe mięśnie tułowia czynieprawidłowy rozwój stawów biodrowych.Centrum Medyczne Rehabilitacja

Gdy dziecko siedzi w siadzie W przez dłuższy okres czasu narażone jest na problemy poważne problemy natury ortopedycznej, dotyczące zarówno stawów jak i mięśni kończyn dolnych oraz kręgosłupa. Dlatego należy unikać siadania w ten sposób przez dziecko przez dłuższy okres czasu. Przyzwyczajenie do tej pozycji pozbawia możliwości prawidłowego kształtowania się stawów oraz prawidłowej pracy mięśni. Mięśnie tułowia nie są wystarczająco aktywowane aby uczyć się przenoszenia ciężaru podczas rotacji i bocznego przesunięcia tułowia.Fizjopunkt

Możliwe efekty uboczne siadu W*:

  1. Zaokrąglenie pleców
  2. Słabe mięśnie tułowia
  3. Stanie i chodzenie z nóżkami zrotownymi do wewnątrz
  4. Koślawienie kolan
  5. Ustwienie bioder w rotacji wewnętrznej
  6. Nieprawidłowy rozwój stawów biodrowych
  7. Skrócenie tylnych mięśni uda

* źródło: http://dlapacjenta.fizjopunkt.pl/strefa-dziecka/siad-w-u-dzieci

Dlaczego uczę Żabka, aby NIE siadał w literę W.

Nie znam dorosłych, którzy tak siedzą, dlatego instynktownie wcale nie wydaje mi się to takie naturalne. Przemawiają do mnie argumenty dlaczego nie należy tak siadać, chociaż nie mam 100% pewności, że są słuszne. Ale wiem trzy rzeczy:

  1. Pediatra zauważyła, że Żabkowe nóżki zaczynają się krzywić w literę X i zabroniła tak siadać.
  2. Fizjoterapeuta również zaleciła częstą zmianę pozycji siedzącej i nie zaleca dłuższego siedzenia w pozycji W.
  3. Jeśli nie pozwolę mu tak siadać to nic mu się nie stanie, nie odbieram mu czegoś nadzwyczajnego, nie psuję mu dzieciństwa. Przynajmniej będę miała swoje sumienie czyste. I jeśli kiedyś będzie miał krzywe nogi, to będę miała pewność, że to nie moja wina.

Powiedz sama, jeśli mam wybrać czy słucham naszego pediatry i fizjoterapeuty czy osoby, której nie znam i która tak na dobrą sprawę nie zna nas, to chyba nie dziwisz się mojemu wyborowi?

Nie martwiłabym się tym tak bardzo, jakby Żabek zmieniał pozycje w których siedzi, ale on tego nie robi. Upatrzył sobie tą jedną i siada głównie właśnie w ten sposób. Sama mam problemy z kręgosłupem i kolanami, więc zrobię wszystko co mogę, aby on tego uniknął – nawet jeśli będę po stokroć razy dziennie powtarzać “ładnie nóżki”.

To do Ciebie należy decyzja w co wierzysz. Tylko nie kieruj się proszę argumentami “ja tak siedziałam i nie mam krzywych nóg”. Umówmy się, że noga nodze jest nierówna, jedne dzieci siedzą tak 5 minut, a inne 5 godzin.

A jeśli macie ochotę posłuchać co p. Zawitkowski, który jest uznanym autorytetem w kwestii fizjoterapii, ma do powiedzenia na ten temat, to >>tutaj<<.

siad w literę w

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More
Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Nie oceniaj dziecka po wyglądzie.
August 14, 2018
Jak traktować psa, żeby nie czuł się odrzucony, po narodzinach dziecka.
August 09, 2018
8 miesiąc życia dziecka. Vol. 2
August 08, 2018
Czym zajmuję dzieci latem, żeby napić się kawy.
August 07, 2018
Jelita źródłem naszego zdrowia. #MatkaWracaDoFormy
July 31, 2018
Moje 3 największe koszmary w pierwszym roku życia dziecka. #KONKURS
July 27, 2018
Czym się kierować wybierając mleko następne?
July 24, 2018
A Tobie po co dziecko?
July 13, 2018
W wakacje jestem niepoprawną matką.
July 06, 2018