By 

Suchy poranek.


29 maja jest Światowy Dzień Moczenia Nocnego. Wiedzieliście, że problem, który jest często bagatelizowany dotyczy 5-10% 7-latków? A rodzice potrafią zwlekać z poradzeniem się w tej sprawie lekarza aż 3 lata?

Moczenie nocne (enureza) jest schorzeniem, które można (a nawet trzeba!) skutecznie leczyć. W Światowy Dzień Moczenia Nocnego staramy się zwiększać świadomość społeczeństwa, żeby z tym nie zwlekać.

Wiadomo, że moczenie jest problemem, który jest wstydliwy. Dlatego może mieć wpływ na codzienne samopoczucie dziecka, jego emocje i funkcjonowanie wśród rówieśników.

Kiedy mowa jest o moczeniu nocnym?

O moczeniu nocnym nie mówimy, kiedy przydarza się (nawet wielokrotnie) 2 czy 3-latkowi, który dopiero uczy się spania bez pieluszki.

Moczenie nocne to nieświadome oddawanie moczu w trakcie snu, występujące u dzieci, które zakończyły już trening czystości lub ukończyły pięć lat. O moczeniu nocnym mówi się, gdy objawy pojawiają się częściej niż dwa razy w tygodniu. Problem ten występuje u ok. 100 mln ludzi, a w Polsce dotyczy prawdopodobnie ok. 300-400 tys. osób. Częstość występowania moczenia nocnego z reguły maleje wraz z wiekiem (3-4 lata).suchyporanek.pl

Jakie są najczęstsze przyczyny moczenia nocnego?

#1. Trudność z obudzeniem się.

#2. Nadmierna produkcja moczu w nocy.

#3. Ograniczona pojemność pęcherza moczowego.

Gdzie szukać pomocy?

Przede wszystkim u lekarza. Pierwsze kroki należy skierować do pediatry lub do lekarza rodzinnego. On(a) pomoże ustalić przyczyny moczenia nocnego i zaproponuje odpowiednie leczenie. Jeśli jednak zbagatelizuje problem, który rodzice ewidentnie dostrzegają –  nie dajcie się tak po prostu odesłać! Koniecznie postarajcie się uzyskać skierowanie do lekarza specjalisty nefrologii lub urologii dziecięcej.

Poza tym wiele informacji można uzyskać na stronie http://www.suchyporanek.pl. Tam do pobrania są między innymi kalendarz moczenia i dzienniczek mikcji (do odnotowania wszystkich czynności pęcherza moczowego i jelit w ciągu doby). To wszystko może być bardzo pomocne podczas wizyty lekarskiej. Są one dostępne również w formie aplikacji mobilnej w formie interaktywnej gry, która angażuje dziecko w rozwiązywanie tego problemu.

Poradnia online.

A co najważniejsze, została uruchomiona poradnia online. Ekspert będzie odpowiadał na Wasze pytania, które możecie zostawić poza godzinami pracy lub zadać na żywo >>TUTAJ<< w dniach:

24.05. godz. 11 – 14

28.05. godz. 11 – 14

29.05. godz. 9 – 14

31.05. godz. 11 – 14

4.06. godz. 11 – 14

5.06. godz. 11 – 14

Na stronie suchego poranka również dostępne są porady, video i najważniejsze informacje dotyczące tego problemu. Jest również wiele materiałów przyjaznych dzieciom, które pomogą im zrozumieć z czym mają do czynienia.

Zobacz spot reklamowy:

Jeśli widzisz taki problem u swojego dziecka, nie bagatelizuj go! Koniecznie udaj się do lekarza na konsultację i nie daj się odesłać z kwitkiem! Moczenie nocne można skutecznie leczyć, polepszając tym samym komfort dziecka. A przecież na tym polega nasza rodzicielska rola – dbać o zdrowie i dobre samopoczucie naszych dzieci.

Wpis napisany we współpracy z Ferring Pharmaceuticals.

Print Friendly, PDF & Email