By 

Sztuka zdrowego snu dziecka


Już niedługo, już za chwilę rozpoczyna się ogólnopolska akcja społeczna JOHNSON’S® BEDTIME™ 2017. Jest to kontynuacja ubiegłorocznej akcji JOHNSON’S® so much more – poruszającej tematykę wielozmysłowego rozwoju dzieci. W tegorocznej akcji będziemy poruszać tematykę zdrowego snu – co jest według mnie szalenie ważne, bo wszyscy wiemy, że niewyspane dzieci to niewyspani rodzice.

Dlatego postanowiłam zostać ambasadorem tej akcji, aby tę kwestię – również dla Was – dogłębnie zbadać i opisać. Poniżej możecie zapoznać się z informacjami odnośnie samej akcji. Osobiście wezmę udział w warsztatach, które odbędą się w Gdańsku 07.06. Oczywiście przygotuję dla Was obszerną relację, ale mimo to zachęcam Was do udziału – jeśli macie taką możliwość. Warsztaty odbędą się w: Warszawie (8.02.), Łodzi (22.02), Poznaniu (4.04), Katowicach (10.05.), Krakowie (17.05.) Gdańsku (7.06) i Wrocławiu (14.07.) – pod koniec strony link do zapisów.

Parę słów na temat samej akcji:

W marcu startuje ogólnopolska akcja społeczna JOHNSON’S® BEDTIME™, w ramach której w 7 miastach Polski zrealizowanych będzie 14 bezpłatnych warsztatów Raz, dwa, trzy… Maluch śpi. O roli snu w rozwoju dziecka skierowanych dla rodziców i położnych. Kampania ma na celu szerzenie wiedzy z zakresu pielęgnacji i dbałości o zdrowy sen dzieci. Do współpracy zaproszono fizjoterapeutę Pawła Zawitkowskiego, psycholożkę Martę Żysko-Pałubę i ekspertkę marki Agnieszkę Machnio. Z wykorzystaniem międzynarodowych badań marka JOHNSON’S® stworzyła prosty, trzystopniowy rytuał na dobranoc. Metoda, której skuteczność potwierdzono klinicznie, zakłada multisensoryczną triadę następujących po sobie czynności: kąpieli, masażu i wyciszenia poprzedzającego zaśnięcie dziecka.  Po tygodniowym stosowaniu rytuału dzieci spały średnio do godziny dłużej, a czas ich nocnego czuwania skrócił się do 32 %.

Patent na sen

            Sen wnosi wymierne korzyści dla rozwoju poznawczego, emocjonalnego oraz zachowania dziecka, jednak w trzech pierwszych latach życia problemy z nim są powszechne.   Edukacji w tym zakresie służy akcja społeczna  JOHNSON’S® BEDTIME™ , w ramach której w całej Polsce odbędą się warsztaty dla rodziców, położnych, pielęgniarek, pediatrów i studentów uczelni medycznych. Podczas bezpłatnych spotkań eksperci podzielą się swoją wiedzą z zakresu psychologicznych, fizjoterapeutycznych i pielęgnacyjnych sposobów na senny rytuał, a także zaprezentują wyniki międzynarodowych badań przeprowadzonych we współpracy z pediatrami i ekspertami.

             Warsztaty poprowadzi trzech specjalistów. Fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski podczas warsztatu „Tajemnice snu dziecka” opowie o zależności rytmu dziennego i biologicznego a jakości snu i czuwania, a także wprowadzi uczestników w najważniejsze aspekty fizjologiczne związane z tym tematem. Psycholożka, psychoterapeutka Marta Żysko-Pałuba podczas warsztatu „Psychologia snu” przedstawi problematykę wpływu zakłóceń i niedoborów sennego wypoczynku na rodzinę i dziecko. Ekspertka marki JOHNSON’S®, a jednocześnie redaktorka naczelna magazynku „W Czepku Urodzone” Agnieszka Machnio zaprezentuje wyniki badań JOHNSON’S® dotyczące trzech kroków do dobrej i przespanej nocy, opowie o sile nawyków i poda „receptę” na poradzenie sobie z sennymi problemami dziecka.

Problemy ze snem u małych dzieci są powszechne. Dotyczą takich tematów jak zbyt częste wybudzanie się nocne, przedłużające się usypianie, zbyt krótkie drzemki, nocne wędrówki czy oszałamiające koszmary senne. Skala wspomnianych trudności swoją siłą rażenia dotyka nie tylko dzieci, ale też rodziców. Niewyspany maluch jest rozdrażniony i niesforny. Trudniej mu nawiązywać kontakty z innymi. Jest mniej ciekawy świata na czym cierpi rozwój intelektu. Deficyt snu to nie tylko występowanie zakłóceń pamięci, koncentracji uwagi, ale także niższa odporność i gorszy wzrost ciała – mówi psycholożka Marta Żysko-Pałuba. Dodaje również, że wśród opiekunów nieśpiących maluchów zwiększa się ryzyko wystąpienia depresji. Kolejną negatywną konsekwencja jest również zaburzenie więzi rodzic-dziecko.

Trzy kroki BEDTIME™

             Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że około 50-80% świadomych i popartych merytoryczną wiedzą starań zapobiegania sytuacjom deficytu snu u dzieci wpływa pozytywnie na życie całej rodziny. Aby dziecko spało prawidłowo, trzeba nauczyć je dobrych nawyków najwcześniej jak to możliwe. Okres między 0-3 miesiącem życia uważa się tu za najważniejszy. Należy obserwować i zapamiętywać sygnały, wskazujące na to, iż dziecko jest zmęczone. Przez pierwsze 6-8 tygodni noworodek nie jest w stanie być aktywny dłużej niż 2 godziny między jedną a drugą drzemką. Rodzice muszą być tego świadomi, a jeśli nie położą dziecka w odpowiednim momencie, pewna granica jego zmęczenia zostanie przekroczona. Wtedy już o wiele trudniej ułożyć dziecko do snu, co również zaburza pewien rytm, do którego maluch i rodzice zaczęli się przyzwyczajać. Wielopłaszczyznowe analizy dowiodły, że stosowanie terapii niefarmakologicznych w celu rozwiązywania problemów z zasypianiem jest bardzo skuteczne w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa. O tym w jaki sposób radzić sobie z tym trudnym i przysparzającym wiele zmartwień temacie opowiedzą szczegółowo eksperci  JOHNSON’S® BEDTIME™.

            Z wykorzystaniem międzynarodowych badań marka JOHNSON’S® stworzyła prosty, trzystopniowy rytuał na dobranoc o potwierdzonej klinicznie skuteczności, który poprawia sen dziecka w zaledwie jeden tydzień. Metoda, której skuteczność potwierdzono klinicznie, zakłada multisensoryczną triadę następujących po sobie czynności: kąpieli, masażu i wyciszenia poprzedzającego zaśnięcie dziecka.  Wielopłaszczyznowe analizy dowiodły, że stosowanie takich terapii niefarmakologicznych w celu rozwiązywania problemów z zasypianiem jest bardzo skuteczne w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa. Podczas trwającej trzy tygodnie obserwacji 405 matek dzieci w wieku od 7 do 36 miesięcy postępowało zgodnie z rekomendowanym rytuałem. Badania pokazały, że po tygodniu stosowania się do zaleceń dzieci spały średnio do godziny dłużej, a czas ich nocnego czuwania skrócił się o 32%. Znaczna poprawa snu dziecka i matki utrzymywała się po roku od wprowadzenia nowych nawyków.

Warsztaty JOHNSON’S® BEDTIME™ – gdzie i kiedy?

                        Wiemy, że rytuały tworzą przewidywalne i mniej stresujące środowisko dla małego dziecka, które łatwiej i spokojniej zasypia. W rodzicach budują poczucie wysokich kompetencji, tworzą również relacje i poprawiają codzienną organizację. Akcja społeczna JOHNSON’S® BEDTIME™  to druga tego typu kampania zainicjowana przez JOHNSON’S®. W 2016 roku marka zorganizowała warsztaty na temat znaczenia wielozmysłowej stymulacji dla prawidłowego rozwoju dzieci JOHNSON’S® So Much More™ , przeznaczone dla środowiska medycznego i rodziców dzieci od lat 0 do 3. Podczas 12 warsztatów w 8 miastach o zmysłach wyedukowano z zakresu stymulacji sensorycznej ponad 1600 osób.

            Warsztaty odbędą się w 7 miastach: Warszawie (8.02.), Łodzi (22.02), Poznaniu (4.04), Katowicach (10.05.), Krakowie (17.05.) Gdańsku (7.06) i Wrocławiu (14.09.). Część skierowana dla położnych i innych specjalistów z zakresu medycznej opieki nad dzieci będzie odbywała się w godzinach przedpołudniowych (08:30-12:15), a sesja dla rodziców rozpocznie w godzinach (16.00 – 19.45) .

Aby zapisać się na warsztaty wystarczy wejść na
>>ZAPISY<<
wybrać lokalizację oraz wypełnić formularz.

Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Jak inhalować dziecko.
December 21, 2018
Na 1 urodziny mojej córki Natalii.
December 08, 2018
Nasze wrażenia z nauki pływania w szkole pływania Frajda. #ŻabekNaBasenie
December 04, 2018
Jak osiągnąć sukces w macierzyństwie.
November 29, 2018
Etapy rozwoju niemowlaka (PŻPS).
November 27, 2018
Moje macierzyńskie „pierwsze razy” (do lat 5), które zapamiętam do końca życia.
November 20, 2018
Centrum Sportowe u Jezuitów w Gdyni – co można tam znaleźć? #ŻabekNaBasenie
November 13, 2018
11 miesiąc życia dziecka. Vol.2
November 08, 2018
Jesienno-zimowa stylówa Żabek.
October 30, 2018