By 

Testament. A Ty na co czekasz?


Więc na co czekasz z tym testamentem? Aż sąd zdecyduje co się stanie z Twoim domem, biżuterią po babci i co najważniejsze, Twoim dzieckiem? W końcu napisanie testamentu nie zobowiązuje Cię do rychłej śmierci. Ja nie mam jeszcze 30-tki na karku, ale wiem, że wieczna nie jestem, a schody mam strome.

Chcę mieć pewność, że jak mnie i Szanownego Małżonka szlag trafi zanim Żabek będzie pełnoletni (na przykład na owych stromych schodach), to będzie jasne, kto ma nad nim sprawować opiekę i zarządzać kasą. Więc mój testament leży sobie w sejfie, a ja czuję się spokojna zbiegając z drugiego piętra.

Co trzeba wiedzieć sporządzając testament?

  1. Musi być napisany odręcznie.
  2. Nie może być sporządzony wspólnie z kimkolwiek – każdy musi napisać swój. Nawet Szanowny Małżonek.
  3. Trzeba podać dane swoje oraz spadkobiercy (imię, nazwisko, datę urodzenia).
  4. Należy podać datę sporządzenia testamentu.
  5. Podpis, najlepiej czytelny, umieścić na końcu tekstu – wszystko co znajdzie się pod nim jest nieważne.

Gdzie sporządzić testament?

Można u notariusza – będzie profesjonalnie, ale taka usługa kosztuje od 50 do 200 zł, w zależności co tam chcemy zawrzeć. Można natomiast napisać go sobie odręcznie na kartce (lub jak ja, w zeszycie) i poinformować kogoś z bliskich, gdzie się znajduje.

Jak ustanowić opiekuna prawnego dla swojego dziecka?

Robi to sąd opiekuńczy. Ale możemy mu podpowiedzieć i informację kogo na tym miejscu byśmy widzieli, np. rodziców chrzestnych, zawrzeć w testamencie. Sąd się kieruje dobrem dziecka, więc jeśli nic nie stanie na przeszkodzie by dana osoba została opiekunem prawnym (na przykład fakt bycia seryjnym mordercą) to nie powinno być problemów w tej kwestii.

Jakie informacje wypada po sobie pozostawić?

Można też wyznaczyć osobę, która będzie musiała poświęcić swój czas, żeby wypełnić nasz testament i przekazać nasze stare szmaty naszej przyjaciółce, a rozpadającego się grata bratankowi.

Warto zostawić również adnotację o posiadanych ubezpieczeniach, czy zobowiązaniach. Zwłaszcza jeśli ubezpieczenie ma pokryć zobowiązanie. Gorzej jeśli są tylko zobowiązania – wtedy warto pomyśleć o ubezpieczeniach, jeśli nie chcemy by nasze potomstwo zamiast własne długi zaciągać spłacało nasze…

A jeśli tego typu informacje strzegą jakieś hasła, to również warto się nimi podzielić – to samo dotyczy haseł do naszej skrzynki pocztowej, czy kont społecznościowych – zwłaszcza jeśli chcemy żeby zostały zlikwidowane i ludzie nie wstawiali nam na wall’a wirtualnych zniczy.

Chcesz podzielić się organami, zostać spalony i zamieszkać w różowej puszce z kryształkami swarovskiego?  To jest właściwy czas i miejsce na takie życzenia.

Długopisy w dłoń i do roboty!

Zastanówcie się co komu chcecie po sobie pozostawić i jakie macie ostatnie życzenia. Jeśli uda Wam się dożyć setki, to jeszcze będziecie mogli sobie wszystko pozmieniać. Nawet raz do roku można aktualizację robić! Tylko nie bądźcie zbyt kreatywni ani zbyt drobiazgowi, bo osobę wypełniającą Waszą ostatnią wolę szlag trafi… Więc darujemy sobie pomysły typu:

“Trumna w kształcie słonia ma zostać wystawiona w moim ogrodzie, a Justin Timberlake, obowiązkowo zalany łzami ma nad nią zaśpiewać jakąś smutną balladę”.

“Strój obowiązkowo z nowej kolekcji Prady – przy czym sama Prada ma zdejmować miarę. I szampan dla wszystkich na stypie! Prawdziwy, francuski”. A kolekcję broszek z motylkami rozdać moim kolegom z grupy przedszkolnej”.

Jak zacząć?

“Ja, niżej podpisana, Hanna Banaś, z domu Taraszkiewicz, urodzona dnia 24 września 1985 roku w Gdańsku sporządzając tę ostatnią wolę, oświadczam, że powołuję do spadku po mnie… Przy czym X, urodzony dnia XX-XX-XXXX ma dostać samochód marki Y.

Jako osobę wypełniającą testament wyznaczam…

Natomiast jako opiekuna prawnego mojego syna, Wojciecha Banaś, urodzonego 12 grudnia 2013 roku w Gdańsku, na wypadek śmierci Jego obojga rodziców wyznaczam….”

Print Friendly, PDF & Email

YOU MIGHT ALSO LIKE

Centrum Sportowe u Jezuitów w Gdyni – co można tam znaleźć? #ŻabekNaBasenie
November 13, 2018
11 miesiąc życia dziecka. Vol.2
November 08, 2018
Jesienno-zimowa stylówa Żabek.
October 30, 2018
#TOP7: Ulubione zabawki Żabci #1 (10 miesięcy)
October 23, 2018
Nauka pływania: w grupie czy indywidualnie? #ŻabekNaBasenie
October 18, 2018
10 miesiąc życia dziecka. Vol. 2
October 09, 2018
Sen niemowlaka vs sen starszaka.
October 05, 2018
Kiedy i dlaczego warto rozpocząć naukę pływania. #ŻabekNaBasenie
September 28, 2018
A jak pachnie wspomnienie, które Ty po sobie zostawisz?
September 13, 2018